Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикалното училище в Котел ще поздрави Ансамбъл "Филип Кутев"

| обновено на 20.02.22 в 09:37
Снимка: интернет

Националният ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" ще отбележи своята  70-годишнина с три различни концерта в зала 1 на НДК. Създаден през 1951 г., ансамбълът не можа да отпразнува 70-ия си рожден ден миналата година заради избухналата пандемия от КОВИД. Затова, с концерти на 18, 19 и 20-ти февруари под патронажа на президента Румен Радев ще бъде отбелязана кръглата годишнина. На 18 февруари е "Началото" с музикални и танцови произведения, съхранени от раждането на ансамбъла до 1985 г., включително и емблематичната постановка "Тракийска сватба".

На 19 февруари "Пътят" представя сценичните постижения на ансамбъла, ще бъдат изпълнени премиерно три нови произведения. Предвидено е и участието на гост изпълнители от ансамбъл  "Пирин" и ансамбъл  "Тракия". На 20 февруари е "Наследството", където публиката ще се докосне до предаденото и съхранено фолклорно и сценично наследство. В този трети концерт своя поздрав към големите професионалисти ще поднесат и възпитаниците на НУФИ „Филип Кутев“ от Котел.  „Ние ще се представим  с гайдарски оркестър, който ще повдигне настроението на публиката със своя колорит, с камерна група и с песента от котелския край „Че са хайдути излезли“, съобщи директорът на училището Мария Градешлиева.  Тя изрази увереност, че всички песни и танци, които са подготвили певците, инструменталистите и танцьорите от ансамбъла домакин, гостите и учениците от по-малкия брат на кутевци -  ще бъде истинска палитра от ритми и багри, една фолклорна феерия. Децата от котелското музикално училище се вълнуват от тази изява, защото ще се представят на една сцена с редица утвърдени имена в българския фолклор, мнозина от които са техни предшественици - възпитаници  на НУФИ“Ф. Кутев“ в Котел. Другата отговорна изява за децата от училището е участието им в благотворителния концерт, организиран от Фондация „Шевица“ на Националния празник на България –Трети март за талантите от двете музикални училища по фолклор в Котел и Широка лъка. „Какво по-голямо щастие и мотивация от това да покажем всичко онова, на което сме способни ние от музикалното училище?“, пита г-жа Градешлиева.

   Непрекъснатата смяна на присъственото с дистанционно обучение притеснява всички 42-ма преподаватели в училището, защото в училището се работи творчески, децата отработват пеенето, свиренето и танцуването в групи. „Няма как това, което се направи за една седмица, после да се затвърди в онлайн среда. Тази смяна и доста дълго продължило дистанционно обучение е много , много уморително. В изкуството това не помага. Цялата структура на оркестъра, на хора, на камерните групи, танцовия състав  се нарушава, защото класовете се разменят всяка седмица в кабинета по музика или в танцовата зала. А всяка структура се състои от ученици от различни випуски. – от 7 до 12 клас.“, допълва директора. Всички преподаватели в училището подхождат изключително отговорно и амбициозно,  дават всичко от себе си. „Всички мои колеги са съдбовно свързани с училището. Разбират, че то трябва да съществува с висок професионализъм и качество. Да не се гледа на ученика като бройка, която ще ни носи пари, а като човек, когото ние трябва да изградим чрез изкуството.“, смята Мария Градешлиева. Министерството на културата осигурява достатъчно средства за издръжката на училището, а и самите учители и ръководството се стремят да се съобразяват и да не правят излишни разхищения. Училището си плаща сметките .Притеснението идва, по –скоро от  условията на работа, от битовизмите, предизвикани от разхищението на творческа енергия и амбиция у ученици и учители.

 Тази година в училището се обучават 252 ма ученици от първи до 12-ти клас във всички специалности – кавал, гайда, тамбура, гъдулка, акордеон, народно пеене и  български танци. Зрелостниците са  36, сред тях са изключителни музикантикато Симеон Илиев, Асен Станоев, Божидар Павлов, Хрисимир Георгиев , които вече са добре познати на публиката. Мария Градешлиева е благодарна на колегите си за техния ентусиазъм, на децата, които с любов се учат и на родителите, които ги подкрепят, за да съществува училището, пазейки всички високи стандарти, които е изградило във времето.

Втората част от интервюто с Мария Градешлиева, директор на НУФИ „Филип Кутев“ в Котел, чуйте в звуковия файл. 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фотомаратон предизвиква утре младежи в Ямбол

Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..

публикувано на 22.11.24 в 14:11

Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла "Млада Европа" с концерт тази вечер

Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла „Млада Европа“ с концерт тази вечер от 18 часа в зала "Сливен" с участието на младия тромпетист Георги Грозев.  Програмата включва произведения на Кристоф Глук, Йохан Баптист Неруда и Хайдн. Сцената..

публикувано на 22.11.24 в 09:34

Нови уникални археологически находки от с. Капитан Петко войвода

С изключителен успех се увенчаха усилията на археологическия екип под ръководството на Даниела Агре и Деян Дичев, проучващи през ноември надгробна могила в землището на с. Капитан Петко войвода, община Тополовград. Разкопките са спасителни и се..

публикувано на 21.11.24 в 19:54

Ивайло Диманов представя в Стара Загора новата си стихосбирка "Амфибрахий в до мажор"

Текстове в трисричната ритмична стъпка амфибрахий ще представи пред старозагорската публика Ивайло Диманов. Авторският спектакъл на барда е  тази вечер в къща-музей „Гео Милев“, от 18:00 ч.   "Амфибрахий в до мажор" e необичаен проект, събрал..

публикувано на 21.11.24 в 16:47

Празниците, пътищата и хората в кадрите на Величка Николова

Днес в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък е представянето на изложбата "На път с моя приятел" . Това е втората самостоятелна изява на Величка Николова , познато име в гилдията на рисувачите със светлина. " Изложбата е за..

публикувано на 21.11.24 в 10:25

Катерина Стойкова пише истории на ръба на реалността

Днес от 18.30 часа в РБ "Захарий Княжески" е представянето на "Нокомис", първата публикувана прозаична творба на поетесата-преводач Катерина Стойкова.  Стара Загора е втората спирка в националното турне на авторката, която се завърна от САЩ за..

публикувано на 20.11.24 в 18:14

Акапелна формация „Хармоникс“ с Коледен концерт в Кукления театър в Стара Загора

Коледен концерт с аранжировки на известни коледни песни ще представят Акапелна формация „Хармоникс“.  Концертът е на 9 декември от 19 часа в Държавен куклен театър - Стара Загора.  Г рупата е подготвила богат репертоар специално за..

публикувано на 20.11.24 в 17:44
Мария-Роза със семейството си

Мария-Роза рисува с думите

Следващите минути са на вълните на думите, които раждат поезия и вдъхновяват за музика и творчество. При 14-годишната Мария-Роза думите спират за почивка, продължават пътуването си с усмивка и се превръщат в цветни хвърчила. Полетът им е досега е..

публикувано на 20.11.24 в 13:47

Спектакълът "Косвени щети " ще зарадва казанлъшката публика

Спектакълът „Косвени щети" по книгата на носителката на Нобелова награда за литература Светлана Алексиевич „Войната не е с лице на жена" ще се играе тази вечер от 19 ч.в Казанлък на сцената на театър "Любомир Кабакчиев". Режисьор и мениджър на проекта e..

публикувано на 18.11.24 в 17:57

ФОБИ с премиерно заглавие за страната

Оперният диптих от Джакомо Пучини "Джани Скики и Самодивите"   са премиерните заглавия, които ще бъдат представени в четвъртък и петък, 21 и 22 ноември от 19 часа. Тогава е официалното начало на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора...

публикувано на 18.11.24 в 14:26