За втора година в гр. Шипка кукерите ще гонят злите и тъмни сили като прескачат огньове. Костюмите им са задължително с високи парцалени гугли, на лицата си носят черни маски с много дълги мустаци и бради. Старците, както се наричат, прогонват таласъмите и караконджулите като бръснат мъжете с дървени саби и играят около тях. След това, за да се пречистят от злите сили и бесове и те, прескачат два огъня.
Традицията е възобновена едва миналата година след 80-годишно прекъсване с голямото желание, ентусиазъм и труд на 6 млади момчета, които са още ученици, скеретаря Деница Стефанова и председателя на читалище "Светлина 1861" Татяна Косекова. Имат подкрепата и на кмета Василка Панайотова. Всички работят дни наред вечер до късно, за да измайсторят костюмите, читалището купува хлопките от потомствен майстор на чанове в Етъра в Габрово. И така се ражда колоритната кукерска група на гр. Шипка, която тази година се е увеличила с още двама души.
Описанието на обичая е намерено в архивите на читалището, които са запечатали спомените на шипченци завърнали се след Освобождението в изпепеленото си село. Заслугата за това е на Боян Чомаков, местен краевед, който разпитва местните хора и записва разказите им за техните нрави, обичаи и традиции от времето на Възраждането и преди Руско-турската освободителна война. "Тогава селото е наброявало 9 000 души и затова кукерите не са ходили по къщите, а са гонили злото от хората на мегдана. И така всички могат и да си простят", разказва Деница Стефанова. Кукерски закон е,че във всяко населено място може да има само една кукерска група, за да не се избият по между си докато гонят злото. И за разлика от коледарите, сурвакарите и лазарките, кукерите не се делят, остават заедно. Някога кой каквито хлопки е имал, такива е слагал на кожения колан. Хлопките от овцете са били по-малки, а от кравите по-големи. Трябвало е да бъдат само звънливи, за да ги чуват таласъмите и бесовете отдалече и да бягат.
По разказите, записани от Боян Чомаков при шипченските кукери няма камили, щъркели и мечки. Понякога може да има само булка и младоженец сред персонажите. Тук кукерите не стрелят с огнени стрели. "Вечерта преди Сирни заговезни събират вишневи или черешови кори, които намазват с катран и увиват около прътове, за да ги запалят след прескачането на огньовете и вечерта да поведат факелното шествие, като символ на двата обединени пречистващи огъня по улиците на Шипка.", продължава разказа за обичая Деница Стефанова. Самата тя е получила в наследство от дядо си правото да предаде на следващото поколение традицията да бъдеш кукер, когато е била на 4 години. Традицията се предава само на мъжете. Но когато има само момичета, както се случило при нейното поколение - били 5 внучки, едно от тях получава правото, като го предава след това, ако роди син, на него.
Този обичай за прогонване на бесовете, таласъмите и злите сили е една от най-старите традиции по нашите земи. "Александър Фол я датира поне отпреди 3 000 години и до наши дни е малко променена, повлияна от православното християнство. Според видния траколог този обичай ознаменува раждането на Дионис и дава началото на дионисиевите празници. Цветовете са бяло и зелено. Бялото е цветът на вечно белите върхове, зеленото - на вечно зелените дървета. Това са цветовете на Богинята Майка, която древните траки са отъждествявали с природата, която дава и живеца", завърши Деница Стефанова.
Цялото интервю с Деница Стефанова чуйте в звуковия файл.
Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..
Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката. В студиото на Радио Стара..
С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение. По думите на коафьора Стенли..
Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима. Даниела и Димитър са горди..
За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей. Две години преди първата оперна постановка –..
Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..
Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов. От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..
Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през през 1912 година. Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..
На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година. Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..
Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net