Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Режисьорът Георги Динев: Смисълът на изкуството е да вдъхва вяра

Ставаме свидетели на съвременна война, на разрушения и пожарища, на лавина от истински и фалшиви новини, на режисирани клипове в социалните мрежи, на снимки с изплашени от суматохата хора, на жени прегърнали разплаканите си деца, на колони от емигранти, търсещи спасение в чужди страни...   

Артистите казват, че "живот без изкуство е живот на командно дишане, но в кома е не тялото, а душата." През изминалите две години чухме много гледни точки за изкуството по време на пандемия и икономическа криза, но сега поставяме на фокус изкуството по време на военни сражения. Как се мисли за творчески проекти и премиерни спектакли, когато имаш приятели от двете страни на фронтовата линия Русия-Украйна?

В предаването "Флашмоб" режисьорът Георги Динев сподели: "Голяма част от моите колеги в Украйна са скрити в бомбоубежища. Други бягат. За трети няма известия, за съжаление. От другата страна, голяма част от интелектуалците в Русия подписаха петиция против войната. Други мълчат, разбираемо защо. Виждате какво се случва, след всеки протест има арестувани, бити. Не можеш да се чувстваш нормално, в тази ситуация. Не може да мълчиш и да нямаш позиция, когато умират хора."

Тенорът Георги Динев припомни, че "по време на Втората световна война, когато голяма част от Европа е окупирана от нацистка Германия, много артистите са принудени, за да работят, да станат членове на Националсоциалистическата германска работническа партия. Един от тях е младият Караян."

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл:  

Под свистенето на куршумите на Първата световна война Имре Калман написва "Царицата на чардаша". Премиерата е на 17 ноември 1915 във виенския „Йохан Щраус – театър“. Успехът бил триумфален! Оперетата се играе непрекъснато в продължение на две години. Всяка вечер тълпа виенчани щурмуват касата на театъра и сякаш пламенните любовни дуети на Силва и Едвин заглушават топовните гърмежи на Първата световна война.

Блясък, жизнерадост и незабравимо преживяване обещава Оперетна гала на Държавна опера Стара Загора в празничния осми ден от календара на март. 

Концертът-спектакъл имаше своята лятна премиера на сцената на Античен форум "Августа Траяна", под звездното небе на Стара Загора, припомни режисьорът на спектакъла. Той уточни, че сценографията на "Балът" и костюмите на солистите са дело на ГЕНДОНИ. Старозагорецът с международна известност е работил и в други бляскави продукции на първата извънстолична опера. Диригент е Владимир Бошнаков. В програмата на оперетната гала ще прозвучат избрани арии, дуети и ансамбли от оперети на Офенбах, Щраус, Лехар, Калман, а музикалните произведения са доказали през годините, че имат способността да вдигат духа на публиката.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Различната Темида" представя другият образ на юристите в Стара Загора

Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека  "Захарий Княжески". Входът е свободен...

публикувано на 07.04.25 в 15:58

В Ямбол започва Фестивала "Златната Диана"

Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер  в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април  са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..

публикувано на 07.04.25 в 07:45

Нов приказен сюжет във фентъзи метъл на Аегония (видео)

Аегония  е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..

публикувано на 06.04.25 в 15:04

"Пос(в)ещение на картина" - нова творческа инициатива от Художествена галерия Казанлък

Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..

публикувано на 04.04.25 в 18:07
Снимки: Художествена галерия - Стара Загора

Откриват изложба с подбрани творби от Пленер "Дружба"

Представителство на Съюза на българските художници – Стара Загора и Художествена галерия – Стара Загора канят старозагорската публика и гостите на града на 5 април 2025 г. (събота), от 17.30 ч. за откриването на изложбата „Взаимодействия“. Експозицията..

публикувано на 04.04.25 в 16:08

"Фауст" се завръща на старозагорска сцена

Тази вечер, от 19.00 часа, на сцената Държавна опера Стара Загора се завръща впечатляващата продукция на операта „Фауст”. В настоящата 2025 година първият извънстоличен оперен театър празнува вековен юбилей, представяйки най-успешните заглавия от..

публикувано на 04.04.25 в 16:05
Петър Тепсизов

Откриха пролетната изложба на ямболските художници

Традиционната си пролетна изложба откриха ямболските художници в галерия „Кирил Кръстев". В експозицията са представени над 60 творби. В експозицията са представени творби на 28 автори от Ямбол, Сливен, Елхово и Болярово, разказва председателят..

публикувано на 03.04.25 в 20:35

"Късо кино за книгите" представят тази вечер в Стара Загора

Шест късометражни филма ще бъдат представени тази вечер (03.04.) от 18:00 ч. в Регионална библиотека "Захарий Княжески". Блок прожекцията е с времетраене 70 минути, при вход свободен. Селекцията е на платформата за късо кино "Кинематограф", а..

публикувано на 03.04.25 в 12:14

"Безкраен разговор" с... цветята

В Залата за временни експозиции на Художествена галерия Стара Загора може да разгледате изложбата „Безкраен разговор“ . В експозицията са включени подбрани натюрморти с цветя,  от богатата колекцията на културната институция, на автори като Елисавета..

публикувано на 03.04.25 в 07:34
Вокална група

Ден на детската книга - прочит от вокална група "Светлина"

На 2 април отбелязваме  Международният ден на детската книга. Датата е рождена на обичания датски писател  Ханс Кристиан Андерсен, роден през  1805 г.  Това е причината през 1958 г. ЮНЕСКО да учреди  Международен Златен медал на името на Андерсен,..

публикувано на 02.04.25 в 17:29