Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народни шевици от капачки красят Дневен център в Свиленград

Снимка: интернет

  Шест пана с красиви български шевици посрещат потребителите на Дневния център за възрастни в Свиленград. Шевиците са направени от директора на центъра Мария Кирова, която заедно с колежката си и с подкрепата на съпруга и децата си работи над тях 3 месеца." Паната са с размер 1 на 1 м и са направени от пластмасови капачки. А мотивите са взети от богатите и красиви пазви на красивите тракийски носии", разказва Мария Кирова. Идеята й хрумнала по време на пандемията, когато центърът останал затворен, но с потребителите  му поддържала непрекъсната връзка. Хората продължавали да събират и носят капачки. Досега те участвали в различни благотворителни кампании за събиране на пластмасови капачки за кувьози, в подкрепа на Фондация "Искам бебе" и чудесната идея на Мария ги запалила да помагат. За изработването на паната съдействали  и кметът на община Свиленград Анастас Карчев, който харесал идеята и помогнал с доставката на паната, хората от звеното по озеленяване и благоустройство в общината  под ръководството на Иван Атанасов ги поставили на стената до входа на центъра. При реденето на "бодовете" от капачки помагали  съпруга и дъщеря й, синът й намерил лепилото с което да ги закрепят здраво за плоскостите.

    Вдъхновена била от сукманите, които навремето майка й ушила на нея и на сестра й с шити, бродирани пазви. Два пъти си е рязала косата, за да бъде обработена със специална смола на плитки и да бъде част от носиите им. Фигурите и всеки един бод имат своето значение и наименование. "Това е животът, трудолюбието на българина, усета му за красотата. По всяка една шевица може да се разбере живота на бълагрина, който го е шил и везал. Трябва да обичаш българското, за да го направиш, независимо колко време ще ти отнеме!", описва Мария Кирова богатството на българския фолклор, част от който е и изработването на носиите. Пази  ръчно изработените седефени копчета  и мъжкия елек от носията на нейния баща, който ръководил докрая си читалището в с. Мустрак. С неговите самодейци съхранил и показвал по фестивали народните обичаи  коледуване, жътва, сватба, раждане на дете...

    С народния певец Тодор Кожухаров, който също е родом от с. Мустрак, някога Мария Кирова често е пяла в дует. и участвали на фестивали. 

  За всички пет години, откакто съществува Дневния център са минали над 280 човека, от които винаги 30-40 са редовни посетители. Повечето с готовност се включват в отбелязването на всички народни и национални празници, имат мъжка и женска певческа група за народни песни, театрална самодейна трупа. И най-активни често са най-възрастните, идват и 80-годишни, 90 годишни...Женската певческа група има богат репертоар тракийски песни, а мъжката  много обича и изпълнява предимно песни от Странджа. С няколоко думи - Дневният център е нещо като читалище, кафене, клуб за среща на хората в третата възраст в Свиленград със своя културна дейност.

 Цялото интервю с Мария Кирова от Дневния център за възрастни "Дълголетие" чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Библиотека "Захарий Княжески" се включва в Нощта на изкуствата

Научно-образователен детски център „Музейко“ представя изложба, посветена на зелената енергия в РБ „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Експозицията гостува в града този петък, 27 септември, за Нощта на изкуствата, съобщи директорът на културната..

публикувано на 25.09.24 в 14:52

Педагогът, богослов и писател Константин Димитров пътешества с велосипед по света

Константин Димитров е писател, педагог, богослов, поет и...пътешественик. Той е дипломиран преподавател и преводачс испански, английски и руски езици с 35 годишна практика. През 1993 год. става член на Мадридската асоциация на филолозите. Има издадени..

публикувано на 18.09.24 в 15:41

С рок музика отглеждат защитен вид птици в "Зелени Балкани"

След успешното възстановяване на популацията на белошипите ветрушки от "Зелени Балкани" в България само тази година от Центъра в природата са пуснати 1500 птици.  Още около 150 -200 от птици от редкия за България вид са задържани за размножителните..

публикувано на 18.09.24 в 09:25

Как деца и родители да преминат по-леко през промяната и адаптацията в първи, пети и седми клас

Лятото неусетно се приплъзна между пръстите ни като морски пясък, и ето че вече на прага на новата учебна година деца и родители се вълнуват как ще премине тя. Освен трескавата подготовка по набавянето на задължителните ученически пособия и покриване на..

публикувано на 15.09.24 в 11:30

Добрият пример са младите музиканти Филип Донков и Васил Желев, чиито клип завладя мрежата

Ако търсите добрият пример, разходете се из улиците на България. Най – вероятно е да ги срещнете в морската ни столица, ще ги разпознаете по китарата в ръка. Филип Донков, който е само на 14 и приятеля му Васил Желев се срещат случайно, а любовта..

публикувано на 13.09.24 в 17:21

Рицарски турнир за деца организират в Стара Загора тази неделя

Ученическо състезание, игри и забавления „Като рицарите“ организират Клуб „Изследовател – роден за приключения“ в неделя на 15 септември от 11ч. в парк „Артилерийски“ в Стара Загора. Събитието е стартово за началото на учебната година, поясни за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 15:50

Изпълнена заръка възкресява легендарния Индже войвода

  Един от легендарните български войводи, закрилник и на поробеното  българско население  е Стоян - Индже войвода. Той живял през 18-ти и двадесетте години на 19-ти  век и за родното му място спорят няколко селища, сред които са селата около Бакаджика –..

публикувано на 13.09.24 в 12:01

Петък, 13-и е!

Петък 13-и от векове е смятан за лош ден .  На тази дата много хора отказват да пътуват, да правят големи покупки или да подписват договори, факт е, че суеверията около числото 13-и измъчват човечеството от векове. Според изследователите съществуват..

публикувано на 13.09.24 в 07:30

Реставрираната музейно- етнографска сбирка в с. Белица отново отвори врати

В навечерието на празника на с. Белица в община Любимец, кметът на селото Дияна Кушелиева, заедно със самодейци от читалището и местни ентусиасти възродиха музейната етнографска сбирка след многогодишно прекъсване. Експозицията от автентични предмети..

публикувано на 10.09.24 в 15:02

Илко – една история за отговорност, пример и грижа

Той е Илко. Не пожела да каже второто си име. Много трудно разказа за своята доброволна и полезна дейност, сякаш нищо важно не прави. Но във времената на нескрито и настървено противопоставяне между хората това, което той прави е пример и..

публикувано на 09.09.24 в 13:20