Съвременната геополитическа ситуация ускорява процеси, които вече са в ход, но без да променя фундаментално плановете на ЕС да гради чиста икономика. Изявлението, направено от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, ЕС да спре постепенно вноса на газ, петрол и твърди горива от Русия до 2027 година, потвърждава абсолютната отдаденост на Общността към мащабен план за модернизация на европейската икономика и за подобряване на нейната конкурентоспособност. Това заяви в пространно интервю за Радио Стара Загора и БНР Радослав Димитров, професор по международни отношения в Университета Саймън Фрейзър (SFU) в Канада. По думите му в краткосрочен план това ще означава значително повишение на цената на енергията, защото руските горива все още имат принос в европейската енергетика. В дългосрочен - изявлението е логично и съвместимо с плановете за драстично намаляване на емисиите с 40% до 2030 г., и тяхното елиминиране до 2050 г., смята анализаторът с 20-годишен опит в ООН, участвал в преговорите по Парижкото споразумение за климата и в делегацията на ЕС и България за климатичните промени.
В отговор на въпрос той подчерта, че конфликтът в Украйна няма да се отрази на плановете за постигане на въглеродна неутралност на Стария континент до 2050 г., но финансовата криза, причинена от пандемията, доведе до редуциране на бюджети и ръст в цените. Тези последици може да забавят процеса към чиста икономика, допусна проф. Димитров. В разговора той отбеляза фундаментален за България проблем. У нас все още има сравнително ниско ниво на разбиране, че ЕС е абсолютно отдаден на политиката на енергиен преход.
„Това послание е едно доказателство за това, че бъдещето е в зелената енергетика и ние трябва да направим този преход. Ядрената енергетика е една от основните алтернативи, наред с другите зелени източници на енергия. България може да смекчи удара, като предприеме бързи действия, за да се включи в енергийния преход с всички възможни алтернативи“.
Проф. Димитров определи като „интересна идея“ предложението, лансирано от президента Румен Радев, България да е домакин на преговори между Русия и Украйна. В същото време изрази скептицизъм, защото страната ни няма традиция да бъде неутрален посредник в международната дипломация за разлика от скандинавските държави.
„По принцип във външната политика България е много пасивна, особено пък да проявяваме такава инициатива в голям конфликт би било, според мен, много изненадващо за много наблюдатели. Не е изключено, но не знам доколко е реалистично“.
Попитан задава ли се нов световен ред и какво се вижда на хоризонта, той отбеляза:
„На хоризонта виждаме една Русия, която много ясно и агресивно отстоява мястото си в световната политика. И на практика заявява, че няма да се поколебае да действа в своя регион, както сметне за нужно. Това е една нова увереност, която е значима сама по себе си. Още по-значима е реакцията на Запада. Това, което виждаме е, че на практика НАТО решава да не се намесва директно в конфликта. Те отстъпват по някакъв начин от Русия, независимо от това какво се говори, действията показват сами по себе си“.
Професорът прогнозира, че ще навлезем в епоха с много повече полюси в световната политика. Коалицията БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка) ще предприема по-смели действия в бъдеще.
С помощта на нещо като масово гласуване, а не чрез авторитет или редакция ще се определя кое е истина и кое не в постовете във фейсбук, след като стана ясно, че компанията майка на фейсбук – Мета прекратява програмата си за проверка на фактите от..
Новината за прекратяване на преговорите за съставяне на правителство между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ не е изненадваща, но не бива да бъде драматизирана. Очевидно политиците продължават с процеса на осъзнаване, че е необходима сериозна..
През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..
Настъпващата индустриална криза в Западна Европа, несигурността и военните конфликти, цената на електроенергията и работната ръка, са основните предизвикателства през 2024 година за Прогрес АД – Стара Загора . Компанията е специализирана в..
Неслучилата се ротация в управлението и опорочените избори са сред събитията белязали изминаващата политическа година в страната, коментира в ефира на Радио Стара Загора политологът и журналист Ивайло Илиев. По думите му се увеличава и..
Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..
Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..
Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..
1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..
Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево. На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net