Съвременната геополитическа ситуация ускорява процеси, които вече са в ход, но без да променя фундаментално плановете на ЕС да гради чиста икономика. Изявлението, направено от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, ЕС да спре постепенно вноса на газ, петрол и твърди горива от Русия до 2027 година, потвърждава абсолютната отдаденост на Общността към мащабен план за модернизация на европейската икономика и за подобряване на нейната конкурентоспособност. Това заяви в пространно интервю за Радио Стара Загора и БНР Радослав Димитров, професор по международни отношения в Университета Саймън Фрейзър (SFU) в Канада. По думите му в краткосрочен план това ще означава значително повишение на цената на енергията, защото руските горива все още имат принос в европейската енергетика. В дългосрочен - изявлението е логично и съвместимо с плановете за драстично намаляване на емисиите с 40% до 2030 г., и тяхното елиминиране до 2050 г., смята анализаторът с 20-годишен опит в ООН, участвал в преговорите по Парижкото споразумение за климата и в делегацията на ЕС и България за климатичните промени.
В отговор на въпрос той подчерта, че конфликтът в Украйна няма да се отрази на плановете за постигане на въглеродна неутралност на Стария континент до 2050 г., но финансовата криза, причинена от пандемията, доведе до редуциране на бюджети и ръст в цените. Тези последици може да забавят процеса към чиста икономика, допусна проф. Димитров. В разговора той отбеляза фундаментален за България проблем. У нас все още има сравнително ниско ниво на разбиране, че ЕС е абсолютно отдаден на политиката на енергиен преход.
„Това послание е едно доказателство за това, че бъдещето е в зелената енергетика и ние трябва да направим този преход. Ядрената енергетика е една от основните алтернативи, наред с другите зелени източници на енергия. България може да смекчи удара, като предприеме бързи действия, за да се включи в енергийния преход с всички възможни алтернативи“.
Проф. Димитров определи като „интересна идея“ предложението, лансирано от президента Румен Радев, България да е домакин на преговори между Русия и Украйна. В същото време изрази скептицизъм, защото страната ни няма традиция да бъде неутрален посредник в международната дипломация за разлика от скандинавските държави.
„По принцип във външната политика България е много пасивна, особено пък да проявяваме такава инициатива в голям конфликт би било, според мен, много изненадващо за много наблюдатели. Не е изключено, но не знам доколко е реалистично“.
Попитан задава ли се нов световен ред и какво се вижда на хоризонта, той отбеляза:
„На хоризонта виждаме една Русия, която много ясно и агресивно отстоява мястото си в световната политика. И на практика заявява, че няма да се поколебае да действа в своя регион, както сметне за нужно. Това е една нова увереност, която е значима сама по себе си. Още по-значима е реакцията на Запада. Това, което виждаме е, че на практика НАТО решава да не се намесва директно в конфликта. Те отстъпват по някакъв начин от Русия, независимо от това какво се говори, действията показват сами по себе си“.
Професорът прогнозира, че ще навлезем в епоха с много повече полюси в световната политика. Коалицията БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка) ще предприема по-смели действия в бъдеще.
Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево. На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..
В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване. Личната история на една дама обаче я..
"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..
Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..
Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..
Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...
Трудно е да се говори за разумен изход от парламентарната криза, защото партиите страдат от дефицит на разум. Това мнение изрази в предаването „60 минути повече политика“ по Радио Стара Загора специалистът по конституционно право доц. Борислав..
Руската федерация ще продължи да използва всякакви сили и средства за военна победа срещу Украйна, с която да наложи своите искания за завладяване на страната. Този комента за развитието на събитията на фронта 1000 дни след началото на..
Представители на технологичната компания ICT Strypes са в Стара Загора за серия от срещи с ръководството на Тракийския университет, училища и местната власт. В рамките на визитата се проучват възможностите за сътрудничество в областта на образованието..
В България има 12 затвора и 26 затворнически общежития от открит и затворен тип . Тенденцията в европейското правораздаване е налагане на присъди, при които осъденият не изтърпява наказанието си ефективно. Целта е спестяване на средства и ограничаване на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net