От началото на конфликта в Украйна у нас са влезли близо 70 000 души. Това съобщи в Министерски съвет вицепремиерът по ефективно управление Калина Константинова. Останалите в страната към момента са 33 516, като една трета от тях са деца. Тя допълни, че по време на войната в Сирия за цяла година хората, бягащи от конфликта и влезли у нас са 21 000.
"Това, което ни се случва в България и в Европа, се случва за първи път в историята на ЕС. За първи път се актиовира директивата за временна закрила във всички държави членки. А такава вълна от бягащи хора от война не е имало от десетилетия. "
Ръководителят на групата Валери Рачев обяви, че вече е сменен модела за предоставяне на временна закрила. Работят предварителни приемателни пунктове. Капацитетът на хотелите към момента е 40 хиляди легла, събират се данни и за капацитета на държавните и общински бази.
„Моделите, които са създадени досега за работа на институциите, не са приложими", заяви полк.Рачев.
"Например Агенцията за бежанците да работи предимно стационарно. Тя не можге да ходи от хотел на хотел, т.е. имаме предизвикателството да сменим почти целия модел"
80% от влезлите у нас са изявили желание да работят. Полк. Валери Рачев допълни още че настанените в държавни и общински структури в момента са около 1100 души, а тези в хотелите са около 2500. „Тези данни са изключително приблизителни, защото динамиката е много голяма", отбеляза ръководителят на кризисния щаб
Следващата седмица, най- вероятно в понеделник, на граничните пунктове ще се попълват документите за статут на временна закрила и ще се издава карта на желаещите
За вече пристигналите в различни градове украинци статут за временна закрила ще може да се поиска и през Районните полицейски управления , където те пребивават в момента.Нови възможности за партньорства открива пред предприемачите и представителите на местния бизнес Община Стара Загора. Отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“ е организатор на интересното събитие, ориентирано към работодателите. То е..
Първата кампания за предаване на опасен битов отпадък започна днес от град Средец, съобщи д-р Ралица Ангелова, директор на оторизираната фирма, която събира този вид отпадъци. В мобилния пункт на фирмата могат да се предадат старите лекарства,..
30-годишен мъж от старозагорското село Загоре е обвинен в закана за убийство спрямо родителите си , съобщават от пресцентъра на прокуратурата. Районна прокуратура – Стара Загора привлече като обвиняем И.Й., на 30 г. за това, че на 22 февруари в с...
По случай светлия и обичан български празник „Баба Марта“ студентите от Педагогически факултет - Стара Загора на Тракийски университет се включиха в благотворителен базар, посветен на каузата „Ангели на Мони“. Ръчно изработените мартенички от..
Стратегията за развитие на нашия регион ясно показва, че Община Стара Загора трябва да развива младежкото предприемачество, а то върви ръка за ръка с иновациите, защото младите хора са новаторите в живота ни. С тези приветствени думи зам.-кметът..
Кръводарителска акция ще се проведе в Стара Загора в петък. Тя се организира от боен клуб „Атила“, сдружение „Самаряни“ и Кръвния център в Стара Загора. Акцията ще се проведе от 8 до 11,30 в залата на бойния клуб на ул. „Пазарска“, съобщи Соня..
Като полицейски произвол и политическа репресия определиха от „Възраждане“ случващото се след протеста пред Дома на Европа в столицата, организиран от тях. По думите на старозагорският депутат Даниел Проданов мероприятието е било добре..
Два автобуса със симпатизанти на „Възраждане“, от Хасково и Димитровград са били спрени и проверени от полицията в събота вечерта след протеста в София, при който се стигна до безредици пред сградата на Европейската комисия. Това обявиха днес на..
24-годишен мъж е задържан за кражба на пари и документи от автомобил. 53-годишен мъж е подал сигнал, че в товарния автомобил, който е шофирал е качил на стоп непознат за него мъж, който на влизане в град Раднево пожелал да слезе. По данни..
Екипът на отдел "Туризъм" към Община Стара Загора взе участие на Международната туристическа борса, която се проведе в Букурещ, Румъния. Това е възможност да покажем Стара Загора зад граница, на важен пазар като румънския, коментира Маргарита..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net