Каква е обстановката към момента с пристигането и настаняването на украински граждани, както и текущи задачи, обсъдиха на регулярна онлайн среща областните управители с Националния кризисен щаб, към Министерски съвет. В нея взе участие и областният управител на Хасково Катя Панева, която очерта основните акценти от срещата.
По принцип, бягащите от войната граждани на Украйна ще се пренасочват към по-големи хотели, но пристигащите може да поискат да отидат на определено място. При това условие е създадена организацияоще на границата Главна дирекция „Гранична полиция“ да информира съответната областна управа.
Предстои да се определят конкретни места, в които да бъдат настанявани карантинирани, заразени с коронавирус. Същевременно, от Министерството на здравеопазването информираха преди дни, че спешни случаи и при необходимост ще приемат медицински център „Диамедикъл“ в Димитровград, ДКЦ 1 в областния град, както и МБАЛ – Хасково.
50 119 украинци са пристигнали на българска територия от началото на войната, повечето от които са по Черноморието. От тях, към момента в област Хасково те са 201, като 103 са в хотели (54 жени, 34 деца и 15 мъже) и 98 (51 жени, 40 деца, 7 мъже) – настанени в частни домове. Пребиваващи има в хотели в Хасково, Димитровград, Свиленград, Минерални бани, село Радиево.
Обектите, които могат да извършват такава услуга, трябва да са вписани в Националния туристически регистър. Представляващите ги трябва да влезнат в сайта на Министерството на туризма, за да предоставят информацията за настанените гости. На тази база след това ще им бъдат отпуснати парите. Допълнителни подробности – на линка, отдолу:
https://www.tourism.government.bg/kategorii/informaciya-za-nastanyavane-vuv-vruzka-s-voynata-v-ukrayna
На сайтовете на Министерството на образованието и науката, както и на Регионалните управления на образованието, ще има информация за приемане на деца в училище или детска градина. За осигуряването на заетост може да се следи сайтът на Министерството на труда и социалната политика.
Обмислят се как да се процедира с ваксинациите, които са задължителни за поставяне, както и процесът за легализация на дипломите. Изчистват се и неясноти около регистрацията за временна защита.
Жълт код за горещо време издаде за днес от Националният институт по метеорология и хидрология за цялата страна. Времето ще бъде слънчево, като след обяд над планинските райони ще има временни увеличения на облачността, но ще е почти без валежи...
Огнеборци и доброволци успяха да локализират пожара в близост до село Стефан Караджово в община Болярово. Това съобщи директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Ямбол - Иван Динев. Голям пожар бушува в землището..
Голям пожар е възникнал в землището на боляровското село Стефан Караджово. Силният вятър е довел до бързото разрастване на огъня, насочил се към селото и навлязъл в борова гора до селото. Около 200 души са напуснали местността "Краставото кладенче",..
Кокаинът, заловен на границата с Турция, е на стойност над 37 милиона лева. Количеството му е 205 кг и 940 грама. Това заяви окръжният прокурор на Хасково. Наркотикът е открит в пътнически куфари в автомобил с белгийска регистрация, в който е пътувал..
Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. Пророк Илия" в ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия. В ямболското село Дражево отбелязват деня на Свети Илия с особена празничност. Местните считат..
Ремонт за близо 4 млн. и 400 хил. лева ще бъде извършен на сградата на общината в Ямбол. По време на дейностите административното обслужване на гражданите няма да бъде затруднено. Вече е изготвен и съгласуван инвестиционният проект, избрани са и..
Днес е един от големите летни празници в православния календар - Илинден. Денят е в прослава на свети пророк Илия, чието име означава "крепост на Господ". Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк заедно с Моисей. Има..
Днес ще бъде слънчево, в следобедните часове с разкъсана висока, над планинските райони купеста облачност, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Ще духа слаб западен вятър. Дневните температури още ще се повишат и..
Жителите на хасковското село Александрово излязоха на протест заради безводието. Хората казват, че от 20 дни в чешмите им няма вода. "Не можем нито да се изкъпем, нито да се изперем", коментират жителите от Александрово. От ВиК Хасково са поставили..
По традиция в Стара Загора, на 19 юли се отбелязва Ден на възпоменание на жертвите - православни християни, загинали при опожаряването на Стара Загора и Старозагорското клане през 1877 година. Вечерна служба ще бъде отслужена от 17:00 часа в..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net