Войната влиза в Буча. Катя и семейството й започват да раздават храната от магазина, за себе си оставили само 4 хляба. След първите взривове и падащите ракети, младата жена и близките й се скрили в мазето, а когато излизали за малко навън, виждали срутени домове, съборени къщи, бягащи жени и деца. „Мъжете не излизаха, защото стреляха по тях“.
Звукът на войната бил оглушителен, спомня си младата жена, но истински страх изпитвала не от това, а от тишината. „Това те плаши още повече, защото не знаеш дали вече е свършило лошото или е затишие пред нова буря“.
Младата жена признава, че когато за първи път видяла танк пред къщата си, с насочено дуло, съжалила, че няма оръжие. „Имам желание да завърша дори някакви военни курсове за самозащита, защото когато срещу теб има въоръжени хора, ти си безпомощен, седиш и мълчиш“. А руските войници били деца, разказва Катя-момчета на по 18, 20 години. Спомня си, че веднъж попитала един от тях защо е там. „А той отговори-просто политика. Не мога дори да се върна у дома, защото и там ще ме убият“.
При втория зелен коридор, който отворили в Буча, Катя и семейството й решили да тръгнат. Оставили в къщата си непознат човек, когото приютили по-рано. С него останали и двете им кучета.
Пътят към свободата обаче става най-големият кошмар и до ден днешен за Катя. Близо до жп прелез виждат множество убити хора. „Тази гледка ме преследва и до ден днешен. Не знам кога ще изчезне от паметта ми, не знам колко време трябва да мине, за да не се появява постоянно пред очите ми“.
По време на пътуването си били проверявани от много постове, нощували на определени места заради комендантския час. На румънската граница били посрещнати от доброволци, предложили им хотели, където да се подслонят. От там, през българската граница до старозагорското село Дълбоки, в къщата на баба си. И макар че в нея Катя е в безопасност, тя признава, че не се чувства добре, защото това не е нейният дом.
„Искам да се върна в Украйна, в нашата къща, каквато и да е-разрушена, изоставена“.
Разказът на Катя Пеева чуйте в прикачения звуков файл.
Последното официално отбелязване на Богоявление с хвърляне на Светия кръст в комунистическа България е регистрирано в Калофер през 1976 г., съобщи в интервю за Радио Стара Загора историкът доц. д-р Живко Лефтеров , преподавател в Нов български университет...
Днес се навършват 147 години от рождението на поета революционер Пейо Крачолов Яворов. За бурния му, неспокоен, пълен с революционни страсти и разтърсващи любови към Мина и Лора живот, са изписани стотици страници в българската литература...
Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от боляровското училище дни преди да излязат в коледна ваканция. Полезният разговор с подрастващите проведе секретарят на МКБППМН към община Болярово Трифон Трифонов. „Малко пламъче, достигнало до..
„Пострадалите семейства от пожарите в боляровските села Воден и Крайново получиха парите от държавата“, това потвърдиха самите те по време на предколедната си среща с ръководството на общината. Кметът Христо Христов заяви, че вече са монтирани голяма част..
Децата на Болярово се включиха със своите ръчно изработени картички в благотворителната инициатива на община Тополовград. На благотворителния базар организиран от община Тополовград и НЧ “ Св. Св. Кирил и Методий“ се събираха средства за лечението на..
Работилничка на Дядо Коледа отвари врати за всички деца на село Воден. Децата на боляровското село, пострадало от големите летни пожари се впуснаха в търсене на коледното чудо и сами си изработиха празнични картички и коледни играчки-топки, ангелчета,..
Втори литературен салон на съвременната българска литература за деца и младежи се проведе във Флоренция, Италия от 30 до 1 декември. Домакин на събитието беше българското училище „Асен и Илия Пейкови“ – Флоренция, организатори са Културна..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната..
Националният музей "Васил Левски" в Карлово е домакин на поредната научна конференция, която събира на едно място изтъкнати учени и млади изследователи. Тази година темата е "Васил Левски, българската емиграция и освобождението на България" ...
Благотворителен базар "Книги за бъдещето на Марти" организират от казанлъшкото сдружение "Бъдеще за децата". Малкият Марти е на седем години и страда от анална атрезия - вродена аномалия, което засяга храносмилателния тракт, но и редица вътрешни..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net