Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едиствената сбирка от писани яйца у нас е във Велинград

Снимка: интернет

  Единствената в България сбирка от великденски яйца, рисувани по чепинската традиция -с парафин и писалка от близо 800 яйца е притежание на Историческия музей във Велинград. В нея има изработени яйца от почти всички славянски страни, където тази стара техника на изписване е позната  Чехия, Словакия, Полша, Украйна, унгарците от Трансилвания или по течението на р. Дунав.  В експозицията са включени яйца от Европа, България и от Америка. Всяка година пътуват между 150 и 200 яйца по изложби в чужбина. Досега е обиколила почти цяла централна Европа. Миналата година е била показана в Хърватска заедно с яйцата на другите страни, в които се прилага техниката, в музея във Враца. А тази година изложбата „Великденските писани яйца на България“ ще гостува в Царево.

 "Техниката според  археологическите данни, пазени в Чехия е доста стара,  отпреди 9-10 века. Тя се характеризира с изписването на яйцето с восъка посредством писалката, след това се боядисва и се сваля восъка, за да грейне рисунъка. Тя  се среща не само в района на Велинград, а и в Костенец, по долината на р.- Места – Добринище и Елешница. Малко по-различна е вече техниката на изписване с восък и писалка в Ихтиман и Етрополе.“ , разказва уредникът в музея Георги Куманов.

 В събота – 23-ти април, на Велика Събота ще се проведе отново Голямото изписване на великденски яйца във Велинград за децата. Преди 2 години, през 2019 г. са участвали 450 деца. Но ателиетата на историческия музей са отворили врати и обучават желаещите да изучат техниката от началото на април.

 През годината преди пандемията са били обучени 1 700 деца и гости на музея от  велинградските майсторки на писани яйца.

  В края на 19 и началото на 20-ти в. са били съхранени стилизираните орнаменти, които насят тайнството на миналото, на познанието, които постепенно се загубват. Постепенно в целия минал век все по-близка до действителността става рисунката. Цветята се рисуват така, както би ги изрисувал художник, многоцветието е типично във велинградско. Докато старите орнаменти назад във времето са били прастарите орнаменти спиралата, слънчевия символ, преминал от стилизираното изрисуване във сфастиката, която е била сложно орнаментирана за да бъде по-красива  и по-интересна. Много по-рядко са били използвани антропоморфни орнаменти.

 Всеки, който се включи в Голямото изписване ще може да украси свое великденско яйце по чепинската техника на изписване.

 Цялото интервю с уредника в Историческия музей във Велинград Георги Куманов чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Раздаваха валентинки на пътуващите с градския транспорт в Стара Загора

Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..

публикувано на 14.02.25 в 17:36

Американецът Жеко Недев от Бостън до Стара Загора

Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...

публикувано на 14.02.25 в 12:11

Художествената галерия в Казанлък показва бъдещето на храната

Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..

публикувано на 13.02.25 в 16:45

Брадато лешоядче се излюпи в Спасителния център за диви животни в Стара Загора

Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..

публикувано на 13.02.25 в 16:22
Снимката е илюстративна.

Къде грешим в грижата за домашните любимци?

Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..

публикувано на 13.02.25 в 14:42

"Любов и вино" в петък в Държавна опера

В сряда следобед – „малкия петък“,  поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване.  Дори  два – по стар стил на  14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..

публикувано на 12.02.25 в 14:04

На гости на куклите на Лена

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.   В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..

публикувано на 11.02.25 в 17:26

Интересни находки от тракийски погребения откриха в тополовградско

Златен конски начелник от гроба на  тракийски владетел или знатен войн, златна фибула и украсена с гранати и емайл апликация, заедно с елемента за прикрепване към ризницата му, намерени  край тополовградското село Доганово -  Капитан Петко войвода, ще..

публикувано на 11.02.25 в 14:16
д-р Руско Петров

На гости в СНЦ "Зелени Балкани"

Зелени Балкани е спасителен център за защитени от закона, травмирани от хората, бедстващи животни и птици. В него се размножават редки птици с трайни увреждания, които не могат да бъдат върнати обратно в природата. Специалистите работят по програми за..

публикувано на 09.02.25 в 13:45

Фотография на казанлъшка ученичка е включена в календар на книгоиздателство

 Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография.  Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са  ученици от  I- ви до  XII-и..

публикувано на 07.02.25 в 13:40