Идеята за хартиена лепенка като знак за заплатена услуга е предложена през 1834 година от британеца Джеймс Чалмърс. Парламентът на Великобритания законодателно приема новата концепция през 1839 година. Година по-късно, през 1840 са отпечатани първите в историята пощенски марки – „Черното пени", на които е изобразена кралица Виктория.
По-късно Световният пощенски съюз въвежда правилото, задължаващо на марките да се указва страната издател с латински букви, но Великобритания, като първата в историята страна използваща марки, е била освободена от спазването на това правило.
В България пощенски марки започват да се използват след Освобождението. Датата, която се приема за рождена на родната пощенска марка е 1 май 1879 година. Тогава са пуснати в обращение първите пощенски марки. Тяхната номинална стойност е 5 сантима, тъй като не е съществувала българска парична единица. Първите екземпляри са поръчани от руския княз Владимир Александрович Черкаски, който по това време е управлявал гражданските дела в България. "Сантимите изобразявали изправен лъв с корона, като символ на храбростта и борбите на българския народ за освобождение", поясни в предаването "Моята неделя" колекционерът Константин Пенков, председател на Софийското филателно дружество "Петко Караиванов".
За "Обърнатата конница", най-популярният куриоз в българското маркоиздаване, Пенков разказа: "Бих се пошегувал, че е имало камъни на пътя и конницата се е обърнала, но това в кръга на шегата. "Обърнатата конница" е една серия от марки, пуснати в употреба 1911 година. Лично за мен е една от най-красивите. В цветово отношение надминава всички други. В нея марката от 50 стотинки представя цар Фердинанд I и синовете му княз Борис и принц Кирил в кавалерия, която отива на бойното поле. При отпечатването на двата цвята, първо се печата рамката, а после центъра, по някакво невнимание английският печатар е обърнал листа на 180 градуса. Това остава незабелязано. Едва в края на Първата световна война търговци откриват екземпляр от сгрешената марка, отпечатана в Англия. Твърди се, че това се е случило на Велики Четвъртък, след което започва масово преравяне на всички количества от тази марка. Днес са известни около 30 такива марки, като всичките са клеймовани. Може би има и по-редки български марки, но тя е добила популярност, тъй като е атрактивна на външен вид", уточни известният колекционер.
За слушателите на неделното предаване Константин Пенков разказа още, че от негов учител във филателията е научил историята на един човек, който през 1928-1929 година е работил в Мукавената фабрика в Княжево. "По това време във фабриката са минавали много архивни документи. Той е съпругата му събирали всички пощенски марки, преди да ги погълне търбуха на машината и ги смели на прах. Марките са били толкова много, че работникът се принуждава да наеме четири души, да ги измиват във вода. Събраните марки складира в няколко сандъка и след като научава историята за "Обърнатата конница" преравя всичко, и намира два броя. По-късно с тях изучава двете си деца."
От май 1879 до юни 1999 година са валидирани 4406 обикновени пощенски марки на България! От началото на 2022 година до края на месец април, според Константин Пенков, не е валидирана нито една.
И още нещо любопитно:
Както при картините и произведенията на изкуството, и марките имат своите фалшификатори. Един от най-известните е Джовани Сперати. Роденият през 1884 година в Пистоя, Италия Сперати от дете проявява интерес към печатарската техника и фотографията. Негови роднини са притежавали фабрика за хартия и пощенски картички. Така още в детските си години Сперати получава солидни познания за фотографските процеси, технологията за печатане и използването на бои, и химикали. Те са в основата на успешната му кариера, като фалшификатор на марки.
В недалечно минало познавахме марките за бърза, служебна, телеграфна, колетна, обикновена поща, марките за доплащане и пощенско-благотворителни марки. Днес имаме възможност да си направим персонална марка. Сами да изберем дизайна й, дори може да направим марка с наша снимка, с любима фотография или рисунка. Възможностите са неограничени, но за разлика от недалечното минало, днес децата все по-рядко колекционират марки и се интересуват от филателия...
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл:
НЧ „Отец Паисий 1906“, кметството на село Ракитница и Община Стара Загора канят на осми Празник на плодородието. На пъстрата програма ще се насладят всички посетители на 26 юли 2025 г. (събота). Празникът ще започне от 17.00 ч. в парка до чешмата на..
Инициативата „Безплатни градски турове" ще зарадва отново жителите и гостите на града на 2 и 3 август (събота и неделя), от 10.00 ч., с две от най-любимите теми на старозагорци – „Знатните фамилии на Стара Загора и техните къщи" и „Поетична разходка..
Старозагорката Илияна Семерджиева е посланик на Европейския климатичен пакт. Тя участва в различни дейности и създава активности, които да насочат вниманието на хората към климатичните промени и екоинициативи. В същността на Европейския..
Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..
Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..
През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност. И това лято той се радва на подкрепата на хората. Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net