Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сън в лятна нощ" е мега представление за актьори и публика

Днес от 19.00 часа на сцената на Драматичен театър "Гео Милев" старозагорската публика ще види премиерата на "Сън в лятна нощ". Жизнерадостната комедия на Уилям Шекспир е първото заглавие в афиша на театъра, след като управлението на 102 годишната професионална културна институция пое талантливата актриса Светла Тодорова. Това е втората премиера от репертоарния й план.

Сценичният вариант и режисурата на постановката "Сън в лятна нощ" са дело на Елена ПАНАЙОТОВА, сценографията и костюмите на Николина КОСТОВА-БОГДАНОВА, музиката за спектакъла е написана от Христо НАМЛИЕВ, а хореографията е на Ромина СЛАВОВА.

Комедията е една от най-популярните творби на Шекспир. Смята се, че е написана между 1590 и 1596 година. Повече от четири столетия тя триумфира по цял свят. Безброй са театралните и музикалните й варианти, представени пред публика.

"Сън в лятна нощ" на старозагорска сцена е постановка направена с финес и творчески размах. Тя със сигурност ще спечели сърцата на публиката от всички възрасти. В нея има театър, поезия, балет, музика, мултимедия. Това е една красиво разказана приказка, съчинена с много фантазия и обич към съдбата на героите. Със сигурност публиката в залата ще се удиви на изумителната пластичност на пакостника дух, в изпълнение на Илина Илиева, ще се зарадва на малките артисти, които с всеотдайност изпълняват актьорските си задачи, ще се забавлява със забавните реплики и актьорите, и с радостни очи ще аплодира това чакано с години представление, което със сигурност ще се превърне в едно от събитията на сезона. 

 

За постановката Елена Панайотова, известна с налагането но нови тенденции в театралната практика, е написала думите: „Една приказка за любовта и всичките й проявления: от трезвото блаженство през увлечението от пръв поглед до неконтролируемата еротична страст на безумно влюбения. Както и за най-абсурдната от всички страсти, тази към театъра – единственият сън, който не може да се забрави.”


Действащи лица и изпълнители в „Сън в лятна нощ”:

ТЕЗЕЙ (княз на Атина) – ЖОРО РАЙЧЕВ

ЕГЕЙ (баща на Хермия) – КОЛЬО СТАЙКОВ

ЛИЗАНДЪР (влюбен в Хермия) – НИКОЛАЙ ВЛАДИМИРОВ (гост актьор)

ДЕМЕТРИЙ (влюбен в Хермия) – ГЕОРГИ НОЖДЕЛОВ

КЛИНА (дърводелец) – ДИМИТЪР МИТЕВ

ТАЛАШКО (столар) – КРАСИМИР НЕНКОВ – дебют в ДТ „Гео Милев”

КРОСНОТО (тъкач) – ЦВЕТОМИР ЧЕРКЕЗОВ

ПИСКУНА (кърпач на духала) – ИЛЧО ДИМИТРОВ

НОСЛЬО (медникар) – МАРИЯ ЕНЕВА

КОМАРА (шивач) – ВЕЛИН ВЕЛИЧКОВ

ХИПОЛИТА (кралица на амазонките, годеница на Тезей) – СВЕТЛА ТОДОРОВА

ХЕРМИЯ (дъщеря на Егей, влюбена в Лизандър) – МАРИЯ ПЕНЧЕВА

ЕЛЕНА (влюбена в Деметрий) – ТОНИ ТОНЧЕВА - дебют в ДТ „Гео Милев”

ОБЕРОН (цар на елфите) – АЛЕКСАНДЪР БОРИСЛАВОВ

ТИТАНИЯ (царица на феите) – МИЛЕНКА СОТИРОВА

ПЪК или РОБИН (малък дух-пакостник) – ИЛИНА ИЛИЕВА

ГРАХЧО, ПРАШИНКО, ПАЯЖИНКО, СИНАПЧО и други елфи и феи - балетисти от Балета на Държавна опера Стара Загора и деца от театрални студиа, ръководени от актьори на ДТ „Гео Милев”.

Спектакълът ще се играе и на 17 и 25 май. Купете си билети!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Константин Кацаров ще представи пред старозагорци авторска проза и рок

Литературният фестивал „Четяща Стара Загора“ празнува 20-ото си издание. Част от Националната програма „Походът на книгите“, организиран ежегодно от Асоциация „Българска книга“, фестивалът отново събира любителите на литературата и изкуството...

публикувано на 24.04.25 в 17:36

Музикалното училище в Стара Загора по стъпките на своя патрон в Прага

На 24 април отбелязваме рождението на Христина Морфова. Родената в Стара Загора оперна прима е една от най-ярките фигури в историята на българското оперно изкуство.  Националното училище за музикални и сценични изкуства в Стара Загора, което носи..

публикувано на 24.04.25 в 10:45

Спомен за тенора Георги Баталов

    Тази година, на днешната дата се навършват 129 години от рождението на Георги Баталов и 59  години от смъртта му. Видният старозагорски музикален деец и общественик е сред най-дейните участници в културния живот на Стара Загора в началото на ХХ..

публикувано на 24.04.25 в 08:10

Малки и големи празнуваха книгите с четене в Стара Загора

На 23 април и Стара Загора празнува книгите и онези, които ги създават.  В небето малко след 10 полетяха балони, а двете големи библиотеки. стара Загора събраха малки, големи и още по-големи почитатели на четенето. Малко след 10 фоайето на..

публикувано на 23.04.25 в 14:21

Днес празнуваме книгите и хората, които ги създават

За 30 пореден път днес светът празнува книгите. И отдава почит към хората, които ги създават. За световната литература 23 април е символична дата, макар че кратко допитване до старозагорци показа, че не е много ясно защо това е така.  И  все пак -..

публикувано на 23.04.25 в 07:00

Синергия в Стара Загора: Изкуство, поща, площад

Творчески колектив „На улицата“  отправя покана за едно по-различно съботно преживяване в Стара Загора. Заедно с много млади хора, артисти от различни жанрове на 26 април, събота, публичните пространства в сърцето на града стават сцена за изкуство и..

публикувано на 22.04.25 в 16:32

Куклено-театралният фестивал „Михаил Лъкатник“ ще се проведе от 22 до 26 април в Ямбол

От 22 до 26 април Ямбол сe превръща в сцена на куклено-театралното изкуство с 24-ото издание на националния фестивал с международно участие „Михаил Лъкатник”. Десет нови спектакъла са включени в конкурсната програма, представени от гостуващи..

публикувано на 22.04.25 в 07:40

Среща между фотографията и живописта в изложбата "Конвергенция"

35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч.  Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

"Жестокият път" - човешката страна на истината за славната българска експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..

публикувано на 14.04.25 в 12:05
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25