Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На старта на лятото: Предизвикателства пред круизния туризъм

3
Снимка: CNN

Круизната индустрия не е особено чувствителна към сътресенията и кризите в икономиката и финансите, силно обаче се влияе от социално-политическите явления. Войната в Украйна играе твърде негативна роля за круизното мореплаване. Това коментира в предаването "Събота сутрин" Владимир Матов, управител на круизна агенция. Военните действия в Украйна предизвикаха отлив на туристи от САЩ, Канада и Австралия в региона, които „твърде плахо пристъпват към резервации, получи се отдръпване“. На този фон круизни плавания в Черно море няма да има нито през тази, нито през следващата година, включително и в българската акватория, поясни в разговора гостът. 

Инфлационните процеси не са определящи за пътешествията по вода. Въпреки поскъпването на круизните ваканции с около 20 процента спрямо предпандемичната 2019 година, браншът отчита засилен интерес след застоя, причинен от Covid-19. Все пак оптимизъм има, хората имат желание да пътуват. Очакванията са за добро лято, категоричен бе Матов.

Круизен кораб преминава през Панамския канал, април, 2022 г.

Цените варират в широк диапазон. Едноседмична почивка на кораб започва от 500 – 600 евро и може да надхвърли 20 000 евро за луксозно или приключенско преживяване на вода.

Традиционно най-предпочитани от българите дестинации за морски туризъм са Балтика и Средиземноморието (Италия, Франция и Испания). Напоследък гръцките острови и Израел също привличат вниманието на сънародниците ни. Все повече ентусиасти проявяват интерес към далечни маршрути  - Френска Полинезия, Япония, Австралия и Нова Зеландия. Между 15 000 - 20 000 българи годишно се впускат в морски пътешествия, като круизният туризъм става все по-популярен у нас и по света, отбеляза Матов.

След 22-годишно прекъсване се възстановява фериботната връзка между Кипър и Гърция. Очаква се през летния сезон новият морски маршрут да привлече на острова на Афродита туристи от Стария континент. Фериботът създава нова възможност за транспортна връзка между Кипър и Европа и намалява изолацията на островната държава. Според кипърските власти новата морска линия ще даде тласък на туризма и развитието на цялото Източно Средиземноморие. 
"Дълги години Кипър стоеше извън полезрението на круизните линии. Това е изключително интересен остров. Българите също се интересуват", каза в отговор на въпрос Матов. 
На глобално ниво секторът на пътуванията ще се върне към предпандемичните си нива през 2023 година, сочат проучвания. В  корабостроенето се наблюдава силен тласък. Нови 17 лайнера бележат подема през годината. За търсачите на силни усещания се появява предизвикателството Seabourn Venture - експедиционен кораб от нов клас с две подводници на борда. 
Haй-гoлeмият ĸpyизeн ĸopaб в cвeтa Wоndеr оf thе Ѕеаѕ oтплaвa зa пъpви път през март oт Фopт Лoдъpдeйл към Kapибитe.  

Най-големият круизен кораб ще превозва до 9300 пътници и екипаж
По силата на Covid-19 правилата всички пасажери на възраст над 5 години трябва да представят сертификат за ваксина, качвайки се на борда. Все още има действащи рестрикции, като носенето на предпазна маска на определени места на кораба. 

Зелени технологии в корабоплаването

Бързо развиващият се сектор е изправен пред регулаторен натиск и решителни действия, за да ограничи замърсяването на въздуха - едно от екологичните въздействия на морския транспорт. Скорошно проучване, цитирано от CNN, установи че круизен кораб генерира по-голям въглероден отпечатък от 12 000 автомобила. Все повече компании търсят устойчиви алтернативни източници на енергия, включително електрически батерии, биогорива и водородни клетки. 

Декарбонизацията ще изисква мащабни инвестиции в зелени технологии и алтернативни горива. Все по-голям брой плавателни съдове вече преминават към втечнен природен газ (LNG), а други алтернативни горива са в процес на разработка, включително амоняк, водород и метанол, както и кораби с електрическо задвижване, сочи доклад Allianz Global Corporate & Specialty SE’s (AGCS) Safety & Shipping Review 2022.

Индустрията се насочва към мерки за редуциране на емисиите чрез зареждане, като се използва по-малко енергия, което ще позволи на плавателните съдове да изключват двигателите си и да бъдат зареждани в пристанищата. 174 кораба от Международната асоциация на круизните линии (CLIA) ще могат да бъдат захранвани с електричество по този начин до 2027 г. Едва 14 международни порта са оборудвани със съвместима инфраструктура засега. 

Интервюто с Владимир Матов можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В Стара Загора ще се проведе разяснителна среща с одобрените за саниране с евросредства

Община Стара Загора кани на среща представителите на сдруженията на собствениците в многофамилните жилищни сгради, които спечелиха подкрепа за устойчиво енергийно обновяване, съобщиха от пресцентъра на администрацията. Това са  23  жилищни..

публикувано на 17.01.25 в 18:09

Най-много болни от грип сред децата в предучилищна възраст

Увеличава се броят на пациентите с грип и вирусни инфекции в област Стара Загора. По данни на Регионалната здравна инспекция през последната седмица заболяемостта от грип и вирусни инфекции е 105 на 10 000 население, при средна за страната 118 на 10..

публикувано на 17.01.25 в 17:50

19 милиона лева за проекти привлича през 2025 година община Гълъбово

По 9 проекта на обща стойност 19 милиона лева ще работи през тази година община Гълъбово, съобщи в интервю за Радио Стара Загора заместник-кметът Пламен Бараков. Финансирането е от Републиканския бюджет и от различни програми на Европейския съюз...

публикувано на 17.01.25 в 16:31
Снимка: община Гурково

Осем жилищни блока ще бъдат санирани в Гурково

Осем жилищни блока с около 180 домакинства  ще бъдат санирани на територията на град Гурково. Това стана ясно от списъка с оценките на проектните предложения, който обяви Министерството на регионалното развитие  за финансиране по процедура „Подкрепа за..

публикувано на 17.01.25 в 14:42
Николай

Издирването на Николай от Конаре продължава и извън страната

30 дена продължава издирването на 13- годишния Николай от Конаре, но без резултат и новини. Оперативно-издирвателните мероприятия продължават и нямат да бъдат спирани. Това каза за Радио Стара Загора кметът на Гурково Кънчо Папазов и уточни, че..

публикувано на 17.01.25 в 14:02

Трима министри със старозагорска връзка в кабинета Росен Желязков

Последният работен ден от седмицата е ден първи от управлението на редовния кабинет с премиер Росен Желязков. В неговия състав този път има трима министри, свързани със Стара Загора. Това са правосъдният  Георги Георгиев, образователният Красимир..

публикувано на 17.01.25 в 12:52

Община Тунджа продължава интеркултурното образование на учениците в селата

Община Тунджа е една от общините в България, които успешно приобщават деца и родители  от ромската общност към образованието в последните години. В продължение на тази политика на приобщаване е и проектът „В свят различен, можеш да си автентичен“...

публикувано на 17.01.25 в 12:47

Прощаваме се с Весето

На 15 януари след продължително боледуване почина колегата Веселина Цанева. Загубата за нейното семейството и екипа на Радио Стара Загора е голяма. През този месец се навършиха 26 години от постъпването на Весето на работа в радиото. От 1999 г до..

обновено на 17.01.25 в 12:33

В Стара Загора представят книга със свидетелства на оцелели от лагерите на БКП

На 23 януари в РИМ-Стара Загора ще бъде представена книгата на проф. д.н. Мартин Иванов “Бившите хора на концлагерна България”. Събитието ще се състои от 17:30ч. в зала №33 на музея. На базата на документални масиви и стотици интервюта са..

публикувано на 17.01.25 в 11:31

Магистрати с открит урок пред абитуриенти в Стара Загора

Магистрати от Районна прокуратура - Стара Загора изнесоха открит урок пред ученици от 12-и клас от Профилирана природоматемчтическа гимназия "Гео Милев" в града на тема „Престъпления по транспорта“, която зрелостниците сами са избрали, съобщиха от..

публикувано на 17.01.25 в 11:07