Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хиляди ще преминат по стъпкита на Христо Ботев и неговата чета

Снимка: интернет

По традиция утре, от цялата страна ще тръгнат групи ученици, студенти и граждани, които ще се включат в Националния туристически поход „По стъпките на Ботевата чета“ от козлодуйския бряг до вр. Околчица. Походът ще се проведе за 74-ти път.

  Кога е поставено началото и каква е организацията на похода? През 1946 ентусиастите Павел Делирадев, Иван Велков и Димитър Устинин уточняват и преминават сами по пътя на ботевата чета. На следващата година 12души тръгват от Козлодуй, към които в местността Милин камък се присъединяват още 5-ма ученици от ломската гимназия и заедно преминават пътя до вр. Околчица. И от тогава по този начин до днес, хиляди българи са  участвали в похода .

 Най-масов е бил походът през 1976 г., когато се навършват 100 години от похода и саможертвата на Христо Ботев и неговите четници. През 80-те години на миналия век между 7 и 8 000 са участниците. След промените през 90-те години има доста сериозен отлив докъм 500-600 човека. Другият спад е през последните години. По-масово е било участието през 2019 г., когато се е провел 73-тия национален туристически поход. „Следващата година отделни ентусиасти преминаха трасето, затова не се брои. А  през 2021 г. походът се проведе щафетно с участието на ученици и граждани от селищата и общините през които преминава походът, заради пандемията.“ Това разказва Нели Стоянова, която минава по стъпките на големия революционер вече 30 години и днес е един от комендантите на похода.

 Преди да се включат във всенародното преклонение на вр. Околчица, участниците научават как се ражда и чия е идеята за похода, посрещани са от хората в селищата, през които са преминали четниците, слушат исторически беседи, има рецитация на ботева поезия, спортно-туристически игри.

  Кметът на община Враца всяка година при изпращането на врачанските групи  на 27-ми май на площад „Христо Ботев“ връчва знаме, което е копие на знамето на ботевата чета. Всяко училище и група от страната, също има свое знаме или носи националния трибагреник. 

 "През всички 75 години Националният поход "По стъпките на Христо Ботев и неговата чета" се превърна в патриотична инициатива и в най -масовата проява от такъв характер. Все повече деца, ученици и млади хора се включват и искат по този начин да отдадат почит към делото на големия революционел и саможертвата на неговите четници за свободата на България", сподели наблюденията си Нели Стоянова


По публикацията работи: Кристина Русева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Хорото на Богоявление в река Тунджа, Калофер.

Доц. Живко Лефтеров: Последното хвърляне на Светия кръст през комунизма е регистрирано в Калофер

Последното официално отбелязване на Богоявление с хвърляне на Светия кръст в комунистическа България е регистрирано в Калофер през 1976 г., съобщи в интервю за Радио Стара Загора историкът доц. д-р Живко Лефтеров , преподавател в Нов български университет...

публикувано на 05.01.25 в 21:49

Днес се навършват 147 години от рождението на Яворов

Днес се навършват 147 години от рождението на поета революционер Пейо Крачолов Яворов. За бурния му, неспокоен, пълен с революционни страсти и разтърсващи любови към Мина и  Лора живот,  са изписани стотици страници в българската литература...

публикувано на 01.01.25 в 07:15

Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от Болярово преди Коледа

Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от боляровското училище дни преди да излязат в коледна ваканция. Полезният разговор с подрастващите проведе секретарят на МКБППМН към община Болярово Трифон Трифонов. „Малко пламъче, достигнало до..

публикувано на 30.12.24 в 14:10

Държавата изплати средства на пострадалите от пожарите в община Болярово

„Пострадалите семейства  от пожарите в боляровските села Воден и Крайново получиха  парите от държавата“, това потвърдиха самите те по време на предколедната си среща с ръководството на общината. Кметът Христо Христов заяви, че вече са монтирани голяма част..

публикувано на 20.12.24 в 11:02

Деца от Болярово помагат за лечението на Въльо Станилов

Децата на Болярово се включиха със своите ръчно изработени картички в благотворителната инициатива на община Тополовград. На благотворителния базар организиран от община Тополовград и НЧ “ Св. Св. Кирил и Методий“ се събираха средства за лечението на..

публикувано на 18.12.24 в 09:00

Работилничка за деца от село Воден отвори Дядо Коледа

Работилничка на Дядо Коледа отвари врати за всички деца на село Воден. Децата на боляровското село, пострадало от големите летни пожари се впуснаха  в търсене на коледното чудо и сами си изработиха празнични картички и коледни играчки-топки, ангелчета,..

публикувано на 17.12.24 в 17:15

Българското училище в Рим събра за втори път автори и читатели на българската детска книга

Втори литературен салон на съвременната българска литература за деца и младежи се проведе във Флоренция, Италия от 30 до 1 декември. Домакин на събитието беше българското училище „Асен и Илия Пейкови“  – Флоренция, организатори са  Културна..

публикувано на 06.12.24 в 13:23

Кметове на граничещи с Турция общини обсъдиха влиянието на демографските проблеми върху развитието на региона

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната..

публикувано на 28.11.24 в 15:35

Научна конференция събира в Карлово изследователи на Васил Левски и освободителното движение

Националният музей "Васил Левски" в Карлово е домакин на поредната научна конференция, която събира на едно място изтъкнати учени и млади изследователи. Тази година темата е "Васил Левски, българската емиграция и освобождението на България" ...

публикувано на 21.11.24 в 00:09

Благотворителна кампания "Книги за бъдещето на Марти"

Благотворителен базар "Книги за бъдещето на Марти" организират от казанлъшкото сдружение "Бъдеще за децата". Малкият Марти е на седем години и страда от анална атрезия - вродена аномалия, което засяга храносмилателния тракт, но и редица вътрешни..

публикувано на 13.11.24 в 12:23