Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българин скочи с парашут край Еверест

Снимка: интернет


Много хора си мечтаят да скочат с парашут – някои успяват да го направят, други  нямат възможност или не  намират смелост. А за някои, като 59-годишния старозагорец Красимир Илев, мечтата се сбъдва и става професия.

Наскоро той  записа името си като първия българин, скочил с парашут край най-високия връх на  Земята Еверест. Това става възможно след като негови приятели от Англия и  една американска фондация, която подпомага инвалидизирани военни ветерани да се чувстват пълноценни се свързват с него. Предложението е да заснеме скоковете с парашут до Еверест на 4-ма ветерани от войните в Ирак и Афганистан. Единият е с два ампутирани крака, вторият е със 75% обгаряния на тялото, третият – с две парализирани ръце, а четвъртият е оцелял след куршум в главата, дълга кома и няколко операции. И заради това, че такъв шанс не се случва всеки ден, а и не е правил височинни скокове, макар, че и в казармата е бил парашутист, а след това парашутен инструктор, както и заради желанието и хъса на ветераните бързо приема поканата.

  Впечатлен е от решимостта, волята и издръжливостта на ветераните, които са преминали пътя от летището в Лукла до базовия лагер за два дни с висок дух. Само на някои участъци се  наложило да ползват конете в експедицията. След двудневния преход всички участници са имали два дни за аклиматизация и подготовка на кислородните апарати и системите, за които Красимир Илев е отговарял – за налягането, за състоянието на шланговете. Защото са ползвали кислородни апарати и в хеликоптера и при разкачването и след това при скоковете на собственото захранване. Хеликоптерът е излитал и кацал на площадка на 4 000 м. надморска височина.

 При 5-тте скока, които прави и заснима Красимир Илев вижда впечатляващи,  невероятни гладки и красота от височината на най-високия връх – спират дъха и са неописуеми, признава моят събеседник.

 Покрай това преживяване естествено идват и въпросите за началото и как се запалил по парашутизма. Запалил се по този мъжествен спорт покрай по-големия си брат. Изкарал курсовете още на 15 години, но заради възрастта си цяла година скътава и събира парашутите докато стане на 16, за да може да скочи за първи път. Бил парашутист и в казармата. След това съвсем естествено става инструктор по парашутизъм към Националния център по парашутизъм като национален състезател в Казанлък. 

 В звуковия файл чуйте интервюто на Кристина Русева с парашутиста и инструктор Красимир Илев:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стара Загора събра елита на куизърите в България

В събота Стара Загора беше домакин на "Фестивала на знанието". Най-добрите отбори по куиз в страната си дадоха среща на третото поредно издание, организирано от варненеца Димитър Георгиев. 156 участници, разпределени в 21 отбора, отговаряха на 80..

публикувано на 25.06.24 в 18:30

Конкурс за късометражно кино събра ученици от цялата страна в Стара Загора

Третото издание на Национален конкурс за късометражно кино „Ученически кинофест Стара Загора“се проведе в РБ „Захарий Княжески“. Организатори са Международен младежки център и Център за подкрепа за личностно развитие, съвместно Община Стара Загора...

публикувано на 25.06.24 в 16:41

Инициативата "Светилник" предостави химн на училище в Сливен

Сливенското основно училище „Христо Ботев"  получи училищен химн като дарение от организацията на музикалните автори и издатели „Музикаутор".  Сертификатът за притежание бе връчен от Генералния директор на БНР Милен Митев на тържествена церемония в..

публикувано на 25.06.24 в 16:11

Потопената църква в яз. Жребчево пазела мощи на св. Иван Рилски

   Случайна среща с младата фотографка Антония Генчева от с. Енина ми припомни историята на Потопената църква в яз. Жребчево, започнала през 1959 г. с решението за построяването му.  Със своите 25 000 декара, водното съоръжение  е сред  най-големите язовири..

публикувано на 25.06.24 в 14:56

На рядък занаят обучават децата в Старозагорските минерални бани

Напоследък почти всеки празник на селище или фестивал на народното творчество, който да не покаже майсторството на различни занаяти. Един рядък занаят е чекането или чеканка, който създава релеф върху ламарина. „Името му идва вероятно от народната дума..

публикувано на 25.06.24 в 13:29

Графа избра Стара Загора за началото на националното си турне

„Най-щастливото турне“ на Влади Ампов-Графа стартира в Стара Загора на 28 юни.  В специалното събитие ще чуем най-доброто от творчеството на певеца - от любими летни хитове до докосващи сърцето романтични балади. Вечер на споделена радост очаква..

обновено на 24.06.24 в 15:38

Жълт код: как да предпазим детската кожа през летния сезон

Въпреки горещите дни, едно от най-любимите летни занимания на децата си остава играта на слънце. Дали с плажна архитектура на пясъчни замъци, в морето или басейна, карайки колело под палещите лъчи, или друго - децата обичат точно тези забавления на..

публикувано на 23.06.24 в 11:50

Палеокастро – скалното светилище на Слънцето

Тополовградското скално светилище Палеокастро принадлежи на древна мегалитна цивилизация, живяла по нашите земи, разказа  Веселин Кълвачев, директор на Историческия музей в града. За пета поредна година група ентусиасти ще се изкачат до мистичния..

публикувано на 20.06.24 в 11:29

Заплененият от Словото Стоян Кокенов и неговата "рожба" - списание "Хризантеми"

В поредния епизод на "Истории под Липите"   ще ви върнем сто лета назад във времето, малко преди да избухне Първата Световна война.  През май, 1916 година в Стара Загора се появява ново печатно издание за лирическа поезия, художествена критика и..

публикувано на 19.06.24 в 14:54

Футбол, деца и успешната връзка между тях

Всички знаем, че спортът е полезен и приятен начин да подобрим физическото здраве на децата . Би могъл да бъде толкова добър и при формиране на детската психика. Колективните спортове са идеалния вариант за това - приучават децата на споделена..

публикувано на 16.06.24 в 11:50