Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КЕВР предвижда увеличение средно с 3,3% на цената на тока от 1 юли

Снимка: БГНЕС

Комисията за енергийно и водно регулиране предвижда увеличение средно с 3,3% на цената на тока за битовите потребители от 1 юли. Това стана ясно след публикувания днес доклад на Комисията. Най-висок е процентът, с който ще поскъпне електроенергията за клиентите на „ЕНЕРГО-ПРО Продажби“ – 4,56 %. Увеличението предвидено за битовите абонати на EVN е 3,46%, а за тези на „Електрохолд Продажби“ /ЧЕЗ/  - 2,39 %. 

"Независимо, че енерго-преносните предприятия заявиха значително повишаване на своите разходи за пренос, Комисията намери резерви в системата за да неутрализира този фактор. За да сведе до минимум увеличението за битовите потребители, КЕВР приложи регулаторни механизми по отношение на ценовия микс за регулирания пазар. Делът на електроенергията от АЕЦ Козлодуй се увеличава до 30%. Намалява се цената на електроенергията от хидроцентралите на НЕК. Тези мерки дават възможност за да бъде компенсирано увеличението на разходите за пренос на ЕСО и на електроразпределителните дружества „ЕВН България Електроснабдяване“, „Електрохолд Продажби“ /ЧЕЗ/ и ЕНЕРГО-ПРО Продажби“", се казва в доклада на КЕВР. 

Сериозно увеличение обаче ще има в цената на парното и топлата вода - средно с 39,26 % за цялата страна. "Предлаганата от регулатора промяна е значително по-ниска от исканията  на енергийните дружества за увеличение средно със 123,58%.", отбелязват от Комисията за енергийно и водно регулиране. 

"Основните причини за предлаганото увеличение на цените на топлинната енергия са четирикратно увеличените цени на природния газ и двойния ръст на въглеродните емисии. В резултат на рязко нарасналото търсене на природен газ в световен мащаб, а през последните месеци и поради военния конфликт в Украйна, цените на природния газ за нуждите на топлофикациите се увеличи почти четикрикратно- от 45 лв./МВч  до над 160 лв./МВч.  Цените на въглеродните емисии през изминалия едногодишен период от 1 юли 2021 г. също нараснаха  със 79,02% - от 51 евро/тон на 1.07.2021 г. до 91,30 евро/тон към 1.07.2022 г. 

Тези разходи имат най-голям дял като влияние върху крайните цени.

За дружествата в цялата страна тези два компонента представляват средно 80 на сто от техните разходи за производство на топлинна енергия. Въпреки това цените на топлинната енергия за потребителите останаха без промяна, което доведе до увеличаване на разходите на дружествата и акумулиране на дефицит. През новия период този дефицит ще се компенсира, тъй като в противен случай дружествата могат да фалират. 

Въпреки предоставените от правителството компенсации за природен газ в общ размер над 220 млн. лв. за периода декември 2021-април 2022 г., топлофикацията са натрупали допълнителен дефицит от разходи за газ над 500 млн.лв. Само за „Топлофикация София“ натрупания дефицит през изминалия  период е в размер на около 350 млн. лв", пише в доклада на КЕВР.

Предложенията на Комисията за цени на електро- и топлоенергията предстои да бъдат разгледани на открито заседание, обществено обсъждане и окончателно приети на 1 юли тази година. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Държаватата подпомага финансово студентите

Студентите , които се обучават в специалности, за които е предвидена само редовна форма на обучение , имат право на месечна помощ по чл.9 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане. Това се удостоверява с документ от висшето учебно..

публикувано на 12.09.25 в 16:43

Свиленград е домакин на фестивал на духовите оркестри

В Свиленград се провежда шестото издание на Фестивала на духовите оркестри. Тази вечер програмата започва открива Гвардейския представителен духов оркестър с диригент подполковник Ради Радев - диригент на българската армия. Предвидени са..

публикувано на 12.09.25 в 15:57
 IX ОУ „Веселин Ханчев“ - Стара Загора

IX ОУ „Веселин Ханчев“ открива юбилейна учебна година с близо 650 ученици

Старозагорското IX ОУ „Веселин Ханчев“ ще посрещне първия учебен ден на 15 септември с общо 645 ученици. 100 са първокласниците в учебното заведение, което празнува своя 60 годишен юбилей. Това заяви за Радио Стара Загора директорът Мария Горчева. По..

публикувано на 12.09.25 в 15:51

По-малко пожари от началото на годината в област Стара Загора в сравнение с 2024-та отчетоха от РДПБЗН

По-малко пожари от началото на годината в област Стара Загора в сравнение с 2024-та отчитат от Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Това съобщи в навечерието на професионалния празник на пожарникарите – 14 септември,..

публикувано на 12.09.25 в 15:50
Синдикален дом, Стара Загора

Безплатен градски транспорт за учениците в Стара Загора на 15 септември

На 15 септември в страната ще бъде открита новата учебна година. По повод първия учебен ден и тази година градският транспорт в Стара Загора ще бъде безплатен за всички ученици. Традицията е съвместна инициатива на Община Стара Загора и общинския превозвач..

публикувано на 12.09.25 в 15:01

Фестивалът U.L.I.C.A. – Street Fest този уикенд в Стара Загора

Този уикенд, 13 и 14 септември, Стара Загора ще бъде домакин на първия уличен фестивал U.L.I.C.A. – Street Fest. Фестивалът, насочен към младите, ще се проведе на пешеходната част на бул. „Цар Симеон Велики“, непосредствено пред Универсалния магазин...

публикувано на 12.09.25 в 14:40

Повече от 1000 са първокласниците в Ямболска област

Готови за старта на новата учебна година са училищата в област Ямбол. 11 724 е броят на учениците в региона от 1 до 12 клас. Над 4200 са децата в градините и предучилищните групи, показват данните на РУО-Ямбол. За първи път 1016 първокласници ще..

публикувано на 12.09.25 в 13:49
буквар

Хасковските училища са готови за старта на новата учебна година

Новата учебна година в област Хасково започва с над 100 първокласници по-малко. 1682 са учениците в региона, които за първи път ще чуят училищния звънец, обяви началникът на РУО-Хасково Силвия Касабова. Тя коментира, че броят на първокласниците..

публикувано на 12.09.25 в 13:47

Новата учебна година в Старозагорско започва за близо 33 хил. ученици

Всички 119 училища в Старозагорска област са готови за старта на новата учебна година. Това заяви началникът на РУО-Стара Загора Милена Йолдова. 32 737 са учениците в областта, които на 15 септември ще чуят училищния звънец. По думите на Милена..

публикувано на 12.09.25 в 13:44

Отличиха пожарникари от Стара Загора за висок професионализъм

По повод „Седмицата на пожарната безопасност“ и 14 септември – професионалния празник на служителите от ГДПБЗН, старши комисар Стоян Колев организира среща със структурите от Щаба на Областния управител и доброволци. На събитието той представи данни за..

публикувано на 12.09.25 в 13:37