За 119-ти път в Казанлък се проведоха Празниците на розата. След пандемичните ограничения през последните години в неделния ден фестивалът се върна към предишния си блясък. Кулминацията на тържествата по традиция в неделния ден започна от розовите градини между Казанлък и Крън, където се проведоха ритуалите по розобер и розоварене. След което се проведе пъстрото дефиле на красотата по централната улица в Казанлък.
И тази година много гости очакваха появата на новата Царица роза Белослава Желева и нейните подгласнички Тереза Палова и Габриела Петкова. Трите абитуриентки от местни гимназии, облечени в розови премени, предвождаха цяла свита от официални лица край розовите градини. Кметът на Казанлък Галина Стоянова, министри, депутати, областният управител на Стара Загора, много дипломати и представители на побратимените градове на Казанлък.
Тази година дефилето премина под надслов "Усмивки и цветя“.
"80% от течното злато на България – розовото масло, се произвежда в тази Долина, каза в приветствието си кметът на Казанлък Галина Стоянова, като благодари на розопроизводителите, които вече повече от 100 години пазят тази традиция.
"Уважаеми съграждани, скъпи гости, самочувствието, което са ни дали нашите предци е най-силната черта, която притежават казанлъчани – горди, силни и трудолюбиви, обичащи родния си край! Бъдете здрави, бъдете все така уверени, че живеете в рая на Земята! Посрещнете днешните си гости с усмихнато лице и след две години застой ги прегърнете! Защото красотата ще спаси света!“, пожела Галина Стоянова.
В празничното шествие се включиха всички детски градини и училища в общината, преминаха десетки спортни клубове, които дори направиха демонстрации по улиците на своите възможности в бойните изкуства, футбола, волейбола и други. Клубовете по танци показаха стъпки, движения и умения като нажежиха обстановката. Усмивки и възхита предизвикаха местните и гостуващи театрални състави, някои от които бяха се подготвили с цели платформи.
Всички културни институти също се включиха в дефилето "Усмивки и цветя“. Любопитни бяха и групите от гостуващите градове от чужбина и побратимени градове на Казанлък - фолклорни състави от македонския град Кочани, гръцките Верия и Дидимотика, Кацаго Сан Мартино – Италия, Ломжа – Полша и Муратпаша – Турция, преминаха в носии и традиционни премени.
Особено внимание предизвикаха Ученическият гвардейски духов оркестър и Ученическият гвардейски отряд от децата на ПГ "Иван Хаджигенов" в града.
Празничното шествие за малки и големи беше ознаменувано и с цветни фойерверки, пускане на десетки балони с цветовете на българския трибагреник.
На финала Царица Роза 2022 Белослава Желева отправи благословия за здраве и успех на казанлъчани и пожела: "Да пребъде Казанлък!". А хилядите зрители и участници в дефилето завършиха с рекордно дълго хоро по централният булевард на Казанлък. И си пожелаха за догодина за юбилейния 120-ти празник на розата Долината да бъде изпълнена с още повече гости и веселие.
Проявите в Казанлък днес завършват с промоция на нов албум и честване на 50-годишен юбилей на Даниел Трингов в ДМА на културата "Арсенал", като по същото време на площад "Севтополис" започва празничен концерт с участието на Младежка рок група "Desire" и "Джуниър бенд".
В рамките на официално събитие, посветено на 145-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между Република България и Франция, състояло се в побратимения на Казанлък град Грас, заместник-кметът на община Казанлък Сребра Касева връчи..
Зоопаркът в Стара Загора ще отпразнува в събота, 26 април, своя 68-и рожден ден. Богата празнична програма очаква посетителите на зоологическата градина. По повод годишнината е подготвен специален концерт с танци и музика. Това сподели в ефира на..
Шофьор на джип се блъсна в паркиран автомобил. Инцидентът е станал тази сутрин в Казанлък , съобщава NOVA . По първоначална информация водачът вероятно е управлявал автомобила с превишена скорост . Тестът за употреба на алкохол е бил..
На шестия ден от Светлата седмица след Великден православните християни отбелязват Светла събота . По църковния календар се почита св. Йоан Кръстител. Св. Йоан Кръстител, известен и като Св. Йоан Предтеча, е братовчед и предшественик на Иисус Христос...
Движението на обществения транспорт в събота в Стара Загора се променя заради спортното мероприятие „BEROE 5K ROAD RACE" . Има обходен маршрут за няколко автобусни линии за времето от 16:00 до 20:00 часа: Автобусна линия № 3 : кв. „Три..
Дванадесетият ретро събор на автомобили ще събере днес в Сливен над 230 участници, съобщиха организаторите от ретро клуб "Туида Класик". Зрителите ще могат да видят и да се снимат с ретро автомобилите, мотоциклетите и велосипедите на..
В събота преди обед в по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево и почти тихо . В сутрешните часове на места в равнините и низините ще има мъгла. Над Североизточна България облачността ще е по-често значителна и на отделни места там ще..
Стара Загора е домакин на полуфинала на 12-ото издание на турнира „Математика без граници“ . Почти 1400 деца от цялата страна от 1. до 12. клас, които са училищни победители от първите три кръга на турнира, ще се състезават за определяне..
Стара Загора отново е домакин на кампанията „Капачки за бъдеще“ . Акцията ще се проведе от 9:00 до 14:00 часа на паркинга на стария МОЛ. Организатори на пролетното издание на благотворителната инициатива в подкрепа на детското здравеопазване са..
Председателят на Европейския съвет Антониу Коща ще бъде на тридневна визита у нас от 27 до 29 април. Една от визитите му на 28 април ще бъде в оръжейния завод "Арсенал" в Казанлък. Посещението в "Арсенал" е резултат от продължаващите усилия на ЕС за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net