Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илия Левков: Електрическата мобилност няма алтернатива

| обновено на 28.06.22 в 15:24
Снимка: Личен архив



Електрическата мобилност няма алтернатива, въпреки "моментни изяви" на някои държави, които възразиха срещу проектодокумента на Европарламента за спиране на продажбите на нови автомобили с двигатели с вътрешно горене (ДВГ) от 2035 г. в ЕС,  убеден е Илия Левков, председател на Индустриален клъстер „Електромобили“ (ИКЕМ).  

Вече 13 години от ИКЕМ предлагат системен подход и решения за навлизането на електромобилността пред управляващите у нас, но драмата е, че "докато им обясним и разберат, те си отиват", сподели разочарованието си Левков. Остават и сериозните проблеми с мръсния въздух в градовете от остарелия автомобилен парк. 

"Въпреки електромобилната неграмотност", България все пак постига резултати, които могат да ни радват. По последни данни на Министерството на транспорта над 6000 са е-колите, а хибридните над 18 000. Достатъчно добре изградена зарядна инфраструктура с над 600 - 700 станции  е "първа малка крачка в посока на развитие на електрическата мобилност в България", подчерта в разговора Илия Левков, като припомни че собствениците на такива коли у нас са освободени от общински данък и такса за паркиране в градовете.

Масовата практика в редица държави е да се поощрява покупката на е-кола от гражданите със стимули от националния бюджет или през различни фондове. На този фон у нас преди време бяха лансирани намерения да се търси еврофинансиране, което експертът определи като "сбъркан модел":

"В България ние отново търсим този андрешковски начин - да шмекеруваме, да вземем европейски пари, с които да стимулираме покупката на електромобил".

Той предлага като алтернатива на закупуването на е-кола дългосрочното наемане на електрическо превозно средство, което е по-изгодно от това да ползваш такси. Повече активност от страна на местните власти препоръча Илия Левков, за да стане услугата възможна извън София и Пловдив. 

Националният доверителенен екофонд може да изиграе ключова роля за ускореното навлизане на електрическите превозни средства в България, с участието на лизингови компании, банкови и финансови институции, смята събеседникът.

У нас се създава софтуер за всички големи автомобилни производители, разработки на наши специалисти намират приложение в електромобилите на водещите в сектора компании, отбеляза достиженията Левков. 

Потребителските нагласи се променят. Българите изкупиха наличните е-коли през последните месеци. Ръстът на горивата, който ще продължи, и относително стабилните цени на тока за бита мотивират хората, обясни за най-актуалните тенденции на пазара събеседникът. 

Средногодишните разходи за поддръжка на автомобил с електрически двигател възлизат на около 70 лева. За сравнение - поне 500 лева на година е обслужването на конвенционално МПС. Символичните 2-3 лева струва зареждането в домашни условия на е-кола по нощната тарифа за 100 км пробег, каза в отговор на въпрос Илия Левков.

Попитан има ли България потенциал да произвежда е-коли, Левков заяви, че у нас може само да се сглобяват, като намекна за системен проблем в преговорите с инвеститори.  

Високоплатени и "интелигентни" работни места ще земенят в близко бъдеще традиционните професии в автомобилния бранш. Секторен съвет за електрическа мобилност насърчава образованието, свързано с електромобилността. В 15 професионални гимназии в цялата страна вече се обучават 900 младежи в 2 нови специалности - монтьор и техник на електрически превозни средства. 


Интервюто с Илия Левков можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Любомир Стефанов: Няма драма в спирането на преговорите за съставяне на правителство

Новината за прекратяване на преговорите за съставяне на правителство между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ не е изненадваща, но не бива да бъде драматизирана. Очевидно политиците продължават с процеса на осъзнаване, че е необходима сериозна..

публикувано на 06.01.25 в 11:49

УНИЦЕФ България ще работят по три основни проекта свързани с образованието

През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..

публикувано на 03.01.25 в 09:57

Кризата, войната, цената на енергията и работната ръка са предизвикателствата за Прогрес АД през 2024

Настъпващата индустриална криза в Западна Европа, несигурността и военните конфликти,  цената на електроенергията и работната ръка, са основните предизвикателства през 2024 година за Прогрес АД – Стара Загора . Компанията е специализирана в..

публикувано на 31.12.24 в 13:42
Ивайло Илиев

За да преодолеем разделението в обществото ни трябва нова голяма цел като Шенген

Неслучилата се ротация в управлението и опорочените избори са сред събитията белязали изминаващата политическа година в страната, коментира в ефира на Радио Стара Загора политологът и журналист Ивайло Илиев. По думите му се увеличава и..

публикувано на 30.12.24 в 13:25
Георги Киряков

Георги Киряков: По-вероятно е да има нови предсрочни избори отколкото съставяне на кабинет

Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както  и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на  ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..

публикувано на 23.12.24 в 09:53

Владимир Русев: През зимата в планината шега не бива и трябва де се действа разумно

Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..

публикувано на 23.12.24 в 09:11
Иванка Сотирова

Иванка Сотирова: Администрацията най-често създава работа на обществения посредник

Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..

публикувано на 20.12.24 в 12:04
Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00