Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живко Тодоров оттегля предложението за ОВОС на инсталацията за отпадъци

Общината ще се допита до МОСВ, обяви градоначланикът

Кметът на Стара Загора Живко Тодоров ще оттегли внесеното от него предложение за даване на съгласие за изработване на оценка на въздействието върху околната среда, свързана с инвестиционно намерение за третиране и оползотворяване на отпадъка на депото край село Ракитница. Точката беше залегнала в дневния ред на предстоящата редовна сесия на местния парламент в четвъртък. До решението на кмета се стига след проведена среща с недоволни от инвестиционното намерение жители на селата Ракитница, Арнаутито, Кирилово, Богомилово и Калояновец. Живко Тодоров обяви, че Община Стара Загора ще иска разговори с МОСВ, на които да бъде обсъдена екологичността на технологията по третиране на отпадъците, залегнала в инвестиционното намерение. „Изтеглям точката, защото искам хората да бъдат спокойни, че всичко, което правим е прозрачно“, обяви старозагорският граодначалник.

По повод казуса с инвестиционното намерение Живко Тодоров призова държавата да се ангажира с проблема с оползотворяването на отпадъците, който общините в страната имат. Кметът на Стара Загора посочи, че при отделянето на средства от централния бюджет могат да бъдат реализирани общински инсталации за третиране на отпадъците. "За това обаче е нужно отговорните държавни органи да утвърдят конкретна технология, която местните власти да следват", посочи Тодоров. 

Кметът на Стара Загора подчерта, че ако МОСВ изиска изработване на оценка на въздействието върху околната среда, то той ще внесе повторно в общинския съвет подобно предложение. 

Междувременно жители на селата Ракитница, Арнаутито, Кирилово, Богомилово и Калояновец излязоха в 18ч. на протест срещу инвестиционното намерение. Те изразиха опасенията си, че технологията с "пиролиза" за третиране на отпадъка, заложена в инвестиционното намерение на частния инвеститор, е вредна за екологията в района. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

13 хил. дръвчета бяха засадени на мястото на опожарена гора край Стара Загора

В Стара Загора стотици доброволци се включиха в залесяването на унищожената при голям пожар миналата година територия в местността „Седми километър“ край града. В днешния ден бяха засадени 13 000 фиданки от вида атласки кедър на площ от 65 дка...

публикувано на 22.11.25 в 17:09

Все още има налични противогрипни ваксини в РЗИ - Ямбол

В Регионалната здравна инспекция в Ямбол все още могат да бъдат поставени противогрипни ваксини. Очаква се броят на заболелите през този сезон да е най-голям в края на януари.  След регистриран ръст на заболели  от остри респираторни инфекции преди..

публикувано на 22.11.25 в 16:44

Студен атмосферен фронт навлиза в страната

През следващото денонощие над страната ще премине студен атмосферен фронт . През нощта облачността ще е значителна и валежи от дъжд ще има в Западна и Централна Северна България.  Утре, след временно спиране на валежите, след обяд на места в западната..

публикувано на 22.11.25 в 16:29

Транспортират пострадал с медицински хеликоптер от Ямбол до "Пирогов"

Системата за спешна медицинска помощ по въздуха е задействана днес в  Ямбол. 49- годишен мъж, който преди обед, е  бил приет в спешното отделение на многопрофилната болница в Ямбол със счупен лумбален прешлен, се е наложило да бъде  транспортиран..

публикувано на 22.11.25 в 15:50

13 хил. дръвчета бяха засадени на мястото на опожарената гора в местността "Седми километър"

В Стара Загора стотици доброволци се включиха в залесяването на унищожената при голям пожар миналата година територия в местността „Седми километър“ край града. В днешния ден бяха засадени 13 000 фиданки от вида атласки кедър на площ от 65 дка...

публикувано на 22.11.25 в 14:26

Катастрофа затруднява движението по пътя Казанлък - Стара Загора

Временно движението по път I-5 Казанлък - Стара Загора в района на с. Ягода  в посока Стара Загора се осъществява в една лента поради ПТП. Трафикът се регулира от "Пътна полиция". Движението в района вече е възстановено, съобщиха от АПИ.

обновено на 22.11.25 в 13:41

Започна строеж на социален комплекс в Мамарчево за жени с интелектуални затруднения

В боляровското село Мамарчево започна изграждането на социален комплекс, в който жени с интелектуални проблеми  от цялата страна, ще бъдат настанени в среда, близка до семейната. Средствата за изграждането на жилищата са осигурени по плана за..

публикувано на 22.11.25 в 12:24

Стара Загора постави начало на Фестивала на оперното и балетното изкуство

Стара Загора постави начало на 55-ото издание на Фестивалa на оперното и балетното изкуство (ФОБИ), посветено на 100 години Държавна опера – Стара Загора. Премиерата на „Андре Шение“ от Умберто Джордано събра многобройна публика и постави силно начало на..

публикувано на 22.11.25 в 11:20

Стара Загора развива предприемаческата екосистема

В рамките на Световната седмица на предприемачеството (Global Entrepreneurship Week) - най-голямата глобална инициатива за насърчаване на предприемаческото мислене, провеждана ежегодно в над 200 държави, в студиото на Радио Стара Загора гостуваха..

публикувано на 22.11.25 в 11:10
Община Болярово

Община Болярово планира създаване на социално предприятие за заетост на уязвими групи

Община Болярово подготвя проект за създаване на социално предприятие, което ще осигурява трудова заетост и социална интеграция на хора в неравностойно положение и с увреждания. Инициативата се реализира чрез кандидатстване за европейско финансиране по..

публикувано на 22.11.25 в 09:29