Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ухапванията от жилещи и кръвосмучещи насекоми зачестяват през лятото

Снимка: Личен архив на д-р Христова


През летния сезон зачестяват алергичните реакции при ухапване от жилещи и кръвосмучещи насекоми, които могат да прераснат в шокови състояния с големи отоци, изискващи медицинска намеса. За щастие най-тежките алергични реакции са рядко срещани, каза за Радио Стара Загора д-р Диана Христова – алерголог.

Една от най-честите реакции след ухапване от инсект е зачервяване, подуване и лек отток на мястото. В такива ситуации е добре да се използват охлаждащи препарати, които могат да се купят свободно от аптечната мрежа, съветва д-р Христова. В случай, че сме сред природата и нямаме налични подобни медикаменти е добре да охладим мястото.

Когато говорим за ухапване от жилещи насекоми и най-често от пчели е важно да се има предвид зоната, на която е ужилването. При ужилване от раменете надолу се счита, че реакция като локално зачервяване, парене, болка и отток са нормални и могат да се третират с охлаждащи препарати. Д-р Христова напомня, че ако това състояние - зачервяване и болка продължи повече от 24 часа е добре да се потърси лекарска помощ. Това не важи за ужилване в областта на главата, в тази ситуация е наложително да се потърси лекарска помощ, тъй като тази част от тялото е добре кръвноснабдена  и се очаква по-тежка реакция. Хората, които имат установени алергии е добре винаги да имат в себе си антихистаминов (противоалергичен) препарат, който да се използва при нужда.

Как да реагираме при кожна и алергична реакция, кога да потърсим лекар и пазят ли репелентите от тигров комар, може да чуете от разговорът с д-р Диана Христова – алерголог.

По темата работи Елена Недева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

4500 с рак на дебелото черво годишно в България

Приблизително 4500 мъже и жени в България се разболяват от рак на дебелото черво всяка година. В Европа техният брой е 350 хиляди души. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ специалистът по медицинска..

публикувано на 11.05.24 в 12:49

Кампания "Евромеланома 2024"

Безплатни прегледи за рак на кожата ще се състоят в цялата страна на 14май по време на 19тото издание на кампанията „Евромеланома“ в България. Забелязва се по-голям интерес от страна на хората към предпазването и грижата за кожата, коментира..

публикувано на 10.05.24 в 16:41
За диагностика на рак на гърдата се използват и нови методи, извън страндартните - мамография, ултразвукова диагностика и магнитно-резонансна томография.

Кампания за профилактика на рак на гърдата организира Ротари клуб "София"

Ротари клуб „София“ стартира кампанията „С теб сме“, чиято цел е профилактика за рак на гърдата на жени от   населени места без болнично заведение или отдалечени от медицински центрове. Живеещите там нямат достъп до редовни профилактични прегледи, а..

публикувано на 09.05.24 в 15:31

Чести причини за нарушенията на съня при децата

Нарушенията в съня на бебето и малкото дете са често срещан проблем. Недостатъчният сън на детето, а оттам и на родителите, води след себе си редица негативни преживявания. Родителите се чувстват „на ръба на силите си“, търсят причините за..

публикувано на 04.05.24 в 12:05

Успешните личности жертват много

Субективното преживяване за благополучие в съвременния свят се разглежда като компонент на психичното здраве, което включва субективната преценка за собственото ни ниво на ефективност, автономност и компетентност. Хората, които..

публикувано на 27.04.24 в 12:05

500 хиляди с диабет в България

В България има над 500 000 души, диагностицирани със захарен диабет, като над 220 000 от тях са в преддиабетно състояние. 18 души всеки ден умират от усложнения  на диабета, като най-честите са сърдечно-съдовите или бъбречните. Основната..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
д-р Мария Жукова

Световен ден на болните от хемофилия отбелязваме днес

Хемофилията е рядко генетично заболяване. В България има над 700 души , диагностицирани с него. То засяга процеса на съсирване на кръвта и може да бъде овладяно с подходяща индивидуална терапия. Тя се провежда в домашни условия и не е необходим болничен..

публикувано на 17.04.24 в 15:53

Лекарите пренебрегват информираното съгласие и правото на второ мнение на пациентите

Пациентските организации са в дълг към пациентите в България, заради вялата разяснителна дейност за правата на пациентите. От друга страна, заради политическата обстановка у нас и Министерството на здравеопазването  провежда по-малко разяснителни и..

публикувано на 18.04.24 в 08:40

Психиатриите тънат в мизерия

Намаляване на пациентите в психиатричните болници и подобряване на условията в тях. За такава реформа в психиатричната помощ се обявиха последните управляващи. В техния план за възстановяване и устойчивост е предвидено да бъдат реновирани 34..

публикувано на 13.04.24 в 12:05

Мобилни медицински кабинети ще заработят в труднодостъпни селища на три области

От есента ще заработят мобилни медицински кабинети с екипи от специалисти, оборудвани с апаратура за клинична лаборатория в трудонодостъпните села на областите Стара Загора, Сливен и Бургас. С тях ще се провеждат информационни кампании, ефективна..

публикувано на 11.04.24 в 12:09