Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Техническият музей в Мюнхен отвори врати (фотогалерия)

18
Снимка: Таня Балабанова

Техническият музей (Deutsches Museum) - един от най-големите в света, разположен на остров в река Изар в Мюнхен, отвори врати в началото на юли. В мащабния ремонт, продължил цели 7 години, са инвестирани колосалните 750 млн. евро. Забележителна колекция от над 125 000 предмета от различни дялове на науката, разгърната на 20 000 кв. метра площ, показва достиженията на човечеството. Там се намира и най-голямата библиотека, специализирана в история на науката и технологиите на Германия. Цялостната реконструкция на пространството ще приключи през 2028 г., когато ще бъдат отбелязани 125 години от основаването му. 
Развитието на високите технологии предизвиква огромния интерес на туристи от цял свят. “Среща” с хуманоида Сая и хуманоиден робот от второ поколение, създаден от швейцарски екип приковава погледите. "Колоездачът" вижда, чува, води разговор и се ориентира на пътя. Сая е разработка на японски учени, способна да изразява емоции - щастие, удивление, печал, страх, яд, отвращение. Може да служи като рецепционист, дори учител. Феноменът “uncanny valley” (от англ. зловеща долина) е също подробно описан. Понятието се свързва с психологическия ефект, който андроидните роботи пораждат заради приликата си с човека. Ново усещане, което тепърва ще навлиза  по-масово в нашето съвремие.

Публиката може да види луноход от мисиите "Аполо" на НАСА.

 Екипът на съветската космическа програма "Восток".

Космически ракети, разработвани от САЩ, ЕС и някогашния СССР.

F13 - първият в света пътнически самолет, конструиран изцяло от метал. При експериментален полет през 1919 г. е достигнал 6700 метра височина. “Въздушната лимузина” осигурява безопасност и комфорт на четиримата пътници, докато двамата пилоти остават изложени на атмосферните условия в отворен кокпит. В музея е поставен експонат, открит в Афганистан през 1968 г.
Кокпит на самолет на Луфтханза и любопитни факти за компанията, включително информация за глайдери (безмоторни самолети), които Германия започва да развива заради наложени рестрикции след ПСВ.
В сферата на медицината и здравето - детайлно сканиране на човешкото тяло, революция в протезирането на долни крайници и др.

Видеостена запознава с любопитни факти, като например - кръвта, която сърцето ни изтласква ежедневно, запълва 39 вани; от край до край кръвоносните ни съдове обикалят земята 3 пъти; ако двама влюбени се гледат в очите в продължение на 3 минути, то сърцата им започват да бият в синхрон!

Науката търси нови източници на възобновяема енергия, които да ползват потенциала на океана и вълните. Островите около Шотландия са идеално място за експериментиране с иновативни концепции, става ясно от информационните табели. Симулация в стъклена вана привлича вниманието на малки и големи.
Ефектна арт инсталация “scrap tornado” напомня за е-отпадъците, чието количество расте експоненциално с всяка изминала година. Боклуците могат да имат поразяваща сила, подобно на торнадо, ако съвременният човек не преосмисли потребителските си навици и не намери решения за справяне с глобалния проблем.

Специално място е отделено и на индустрията с чипове и макети на забележителни мостове от цял свят. Числовата редица на Фибоначи, изразена чрез прословутата задача за размножаване на зайци, махало на Фуко, което се спуска от 60 метра височина, робот, свирещ на китара също привличат вниманието. 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

снимката е илюстративна

Две необикновени истории, свързани с писма по пощата

Независимо, че сме в ерата на високите технологии, независимо от ураганната скорост, с която те се развиват, всяка година на 23 януари Светът все още поглежда към химикалите, хартията и  пликовете за писма. Защото на тази дата се отбелязва Международният..

публикувано на 23.01.25 в 07:00

Истории на колела от чернобял кадър

Снежана Маринова е съвременен будител. Бившият директор на регионална библиотека "Захарий Княжески" е библиотекар, изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги. Участва като автор и в съавторство в създаването на книгите:..

публикувано на 23.01.25 в 04:55

За китайското бойно изкуство тайдзицюан и силата на мисълта с Тихомир Тодоров и Лилия Тодорова

Тихомир Тодоров е преподавател, инструктор по бойни изкуства, международен съдия и носител на много престижни награди в България и чужбина. Бил е в Китай над 5 пъти, осиновен е и от китайско семейство. Започва да тренира бокс през 1986г. в град..

публикувано на 22.01.25 в 12:12
Интернет

Звездното небе с уникално явление още в началото на годината

Тази вечер ще станем свидетели на впечатляващо звездно явление. Шест от седемте планети – Марс, Юпитер, Уран, Нептун, Венера и Сатурн – ще се появят едновременно на небето, с изключение на Меркурий. Това явление е  известно като „голямо..

публикувано на 21.01.25 в 14:51

Отново ще избират „Цар Трифон“ в с. Малка Верея

Празникът Трифоновден в с. Малка Верея се празнува от десетилетие на 1 февруари, когато Българската православна църква отбелязва денят на Св. Мчк. Трифон, като от 2000 г. е официален за селото. И тази година малковерейци продължават традицията и ще..

публикувано на 21.01.25 в 10:44

Стоян Михайлов - фотографът-бохем, заради който баща заплашва дъщеря си, че ще я лиши от наследство

В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора.  Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска..

публикувано на 16.01.25 в 09:45

Димитрина Ковачева, голямата любов на Ататюрк - със старозагорски корени, роднина на поета Кирил Христов

Една наскоро отпечатана книга – " Стефан Киров. Мемоари", подготвена от доцент доктор Мая Ангелова, повдига завесата за живота и бита на старозагорци в годините преди Освобождението, опожаряването на града и след Руско-турската Освободителна война...

публикувано на 15.01.25 в 15:16

Грамофонът и виниловата плоча – новата стара мода

Виниловите плочи са носител на звук без конкуренция в продължение на много години. Производството им започва да се развива от началото на 20 век. Първите са направени от глина и крехък материал шеллак и са събирали само няколко минути запис...

публикувано на 12.01.25 в 16:40

Радост Овагимян, психолог: Започнете новата година не с нереалистични планове и обещания, а се фокусирайте върху момента

Нова година, ново Аз!, мислим си ние, правейки списък с нови начинания и обещания. Някои от най-популярните новогодишни обещания са тези, свързани с физическа активност. Фитнес залите и клубовете за групови тренировки са претъпкани през януари, но..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите на 2024 г.

За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г.  Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..

публикувано на 06.01.25 в 14:03