Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Проданов и физиката като изкуство

Снимка: Личен архив

18-годишният Александър Проданов, зрелостник от Математическата гимназия „Никола Обрешков“ в Казанлък и ученик на емблематичния преподавател Теодосий Теодосиев, завоюва златен медал от Международната олимпиада по физика преди дни. Тази година форумът се проведе онлайн, а домакин беше Швейцария. Участваха отбори от 75 държави. Олимпиадата се състоя в два кръга, като на първия учениците се състезаваха върху две експериментални задачи, а на втория – върху три теоретични. Ръководители на отбора са проф. дфн Мирослав Абрашев и доц. д-р Нено Тодоров. Александър притежава около 50 медала от национални и международни състезания по физика и математика и вярва, че "физиката разкрива тайните на Вселената и като други точни науки може да бъде изкуство". 

Той вижда бъдещето си в България през следващите години. Приет е в специалността "Квантова и космическа теоретична физика" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Избрал е да продължи своето професионално развитие у нас, за разлика от много други родни олимпийци, които търсят реализация в чужбина. Връщането им след това е трудно, защото "системата е така измислена, че да излезеш от нея е доста по-трудно, отколкото да влезеш".

Най - важен е личният пример, посъветва Александър своите връстници. А хората, които се срещат с трудности и се справят с тях, са тези, които показват големи резултати, убеден е талантливият младеж. 

Той говори за липсата на свобода и креативност в средното образование у нас. "Всяка наука има логика, има красота, но това е тотално елиминирано от учебната програма", казва в заключение Александър Проданов. 

Защо хората не разбират физиката и това е един от предметите, който затруднява учениците? Как си представя света след 20 години? Чуйте интервюто с Александър Проданов в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите на 2024 г.

За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г.  Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..

публикувано на 06.01.25 в 14:03

Стойчо Стойчев: Станахме свидетели на чудо в природозащитата

През изминалата година станахме свидетели на  завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..

публикувано на 05.01.25 в 17:55

За книгите и баницата

Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..

публикувано на 03.01.25 в 17:53

Намерен е трети екземпляр на календара на Христо Ботев с лика и баладата за Хаджи Димитър

    В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..

публикувано на 06.01.25 в 07:10

Традиционни рецепти за празничната трапеза от баба Пенка

В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..

публикувано на 31.12.24 в 12:05

Шеф Иван Агафинов за храната като философия

Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..

публикувано на 31.12.24 в 12:03

Историята на Ахмед - между два свята

Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Пътят на какаото: от Югоизточна Азия до предизвикателството за бутиков бизнес в България

Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..

публикувано на 30.12.24 в 11:54

Три дни и три нощи се приготвят ястията за Нова Година в Япония

Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора  Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..

публикувано на 30.12.24 в 10:00
снимката е илюстративна

Нова Година в Стара Загора век назад, когато част от господата остават без шушони след бал

В началото на миналия век  в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите  били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете.  Защо топовните салюти били точно..

публикувано на 30.12.24 в 09:45