Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пеещи артисти 19

Непознати стихове на Вапцаров оживяват в "Песен за Мими" (видео и снимки)

В най-новото бижу от музикалната колекция влиза актьорът Дарин Ангелов

| обновено на 24.07.22 в 10:00


Знаехте ли, че Никола Вапцаров е бил сериозен почитател на оперното изкуство? Че е бягал от училище, за да посещава оперни спектакли? Че е бил поклонник на оперетната прима от 30-те години на миналия век Мими Балканска? Или, че е можел да свири на мандолина?

Всичко това научаваме от историята на най-новата песен от музикалната колекция "Пеещи артисти", в която се превъплъщава един от съвременните актьори-любимци Дарин Ангелов.

През юни 1929 Никола Вапцаров пристига за първи път в дунавската ни столица Русе, заедно със свои колеги, току- що завършили Морското училище във Варна.
Групата е предприела плаване по Дунава с кораба „Минерва”, тогава обслужващ пътническата линия по българското крайбрежие на реката от Силистра до Видин.
В края на следващата, 1930, Никола Вапцаров е изпратен на стаж в Русе – да работи по поддържането на техниката на корабите, притежание на Дунавската полицейска служба.
Така за един период се нарича Дунавската флотилия, защото по онова време победената през Първата световна война България нямала право на своя армия и флот. Може би малцина знаят, че Русе е люлката на българското корабоплаване, родното място на българския морски флот, по-късно преместен във Варна, както и на българското корабостроене.

До януари 1930 Вапцаров стажува на известния български дунавски кораб „Стефан Караджа”, а след това и на „Беломорец”. Работи и като механик в русенската електрическа централа и на помпената станция срещу остров Ледек.
Русенският период на поета, който обикновено се пропуска в повечето статии за него, трае няколко месеца но според неговите биографи в Русе той създава около 30 стихотворения.
Сред тях са: „Несрета”, „Борба”, „Гълъбите гукат”, „Химери”, „Спомени от юг”, „Легенда”, „Измамена”, „Разтрога”, „Аз изгарям н огнена притома”, „В кубрика”, както и прочутото „Пролет моя”.

Интересно е, че младият Вапцаров се увлича силно от театъра. По онова време Русенският драматичен театър е сред водещите у нас, с богат и интересен репертоар, с първокласни артисти като: Никола Икономов, Аспарух Темелков, Мара и Стефан Караламбови, Стоян Бъчваров и режисьори като Георги Стаматов, Матьо Македонски, Владимир Илински. Играят се пиеси от Вазов, Шекспир, Чехов, Островски, Антон Страшимиров, Зудерман, Съмърсет Моъм, Джон Голдсуърти.
В своя бележник той е записал, че за този кратък период е бил 17 пъти на театър. Също така е посещавал и концерти с камерна и хорова музика.
Вапцаров посещава театъра и за втори път е впечатлен от Мими Балканска. Младият курсант познава Мими Балканска от нейните гастроли във Варна, подарява ѝ цветя, а не след дълго написва и стихотворение, което посвещава на талантливата певица.
Стихотворението е в архива на поета, лист 12, написано е с черно мастило и от двете страни.
Заглавието е "На залязващата", датирано е 28. 05. 1930г. Русе, като "Русе" е подчертано с три линии от автора. А историята му достига до нас от Людмила Чешмеджиева, друга звезда от оперетата, която е била близка приятелка на Мими.

"Песен за Мими" излиза неслучайно на 23 юли. На тази дата се навършват едновременно 120 години от рождението на Мими Балканска и 80 години от разстрела на Никола Йонков Вапцаров.

Музиката и аранжиментът на песента са на Красимир Гюлмезов и Светослав Лобошки.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Безкраен разговор" с... цветята

В Залата за временни експозиции на Художествена галерия Стара Загора може да разгледате изложбата „Безкраен разговор“ . В експозицията са включени подбрани натюрморти с цветя,  от богатата колекцията на културната институция, на автори като Елисавета..

публикувано на 03.04.25 в 07:34
Вокална група

Ден на детската книга - прочит от вокална група "Светлина"

На 2 април отбелязваме  Международният ден на детската книга. Датата е рождена на обичания датски писател  Ханс Кристиан Андерсен, роден през  1805 г.  Това е причината през 1958 г. ЮНЕСКО да учреди  Международен Златен медал на името на Андерсен,..

публикувано на 02.04.25 в 17:29

Поетесата Живка Барова представя книгата си "Намигване" с хумористични разкази

    Поетесата Живка Барова ще изненада тази вечер своите почитатели и приятели с първата си книга с разкази  „Намигване“.  Представянето е от 18:00 ч. в Изложбена зала "Байер".  След няколкото стихосбирки, за първи път авторката се обръща към..

публикувано на 02.04.25 в 17:07

Наградиха отличените във Втория Национален фестивал на комедийните спектакли „Чудото” в Павел баня

Завърши Вторият Национален фестивал на комедийните спектакли „Чудото” в Павел баня. Бяха връчени и наградите на отличените представления. Тази година голямата награда е за комедията “Неделя сутрин”. Решението взе журито в състав: Ивелин Керанов –..

публикувано на 31.03.25 в 09:55

Мелани Панайотова: всичко започва с Вяра, дори и тя да е колкото синапено зрънце

Как се случват мечтите - отговор на този въпрос може да ви даде едно момиче, изтъкано от  мастило. Всъщност, момичето е абсолютно реално. Тя е на 18  години, от Стара Загора и за крехката си възраст е преживяла вече 19 операции.  Трудностите не са..

публикувано на 31.03.25 в 08:55

Най-добрите филми от последното издание на Международен Банскофилмфест ще бъдат представени в Стара Загора

В Стара Загора започват Дни на планинарското и екстремно кино. 9 от най-добрите филми от последното издание на Международен Банскофилмфест ще бъдат прожектирани в Регионална библиотека "Захарий Княжески" от 31.03. до 02.04.  Банскофилмфест е..

публикувано на 30.03.25 в 12:39

ХГ Казанлък представя творби на първата българска художничка

Художествена галерия Казанлък представя ретроспективна на Елена Карамихайлова . Една от най-изтъкнатите художнички от следосвобожденската ни епоха е определяна за първата жена с ярко присъствие в историята на българското изобразително изкуство...

публикувано на 28.03.25 в 15:16

Държавен куклен театър Стара Загора вади изпод „Голямата шапка“ красиви послания

„Голямата шапка“ е премиерното заглавие на старозагорския куклен театър, с което малките зрители ще преминат моста между България и Япония. Спектакълът е по мотиви от японската народна приказка „Химе и голямата шапка“. „Голямата шапка“ е..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Десет спектакъла ще бъдат представени на 24-ия Национален куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник“ в Ямбол

Десет спектакъла ще бъдат представени по време на 24-ия Национален куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник“, от 22-ри до 26-и април в Ямбол. Това съобщи за Радио Стара Загора Елена Дойчева, директор на ямболския Държавен куклен театър (ДКТ)..

публикувано на 26.03.25 в 16:37

150 "Чудонемирчета" ще усмихнат в събота публиката на едноименния конкурс в Казанлък

150 деца на възраст от 4 до 14 години са подали заявление за участие в конкурса "Чудонемирчета" в Казанлък, съобщи за Радио Стара Загора Теодора Георгиева, директор на общинска библиотека "Искра".  Конкурсът  е част от Чудомировите празници,  посветени..

публикувано на 26.03.25 в 09:00