Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пеещи артисти 19

Непознати стихове на Вапцаров оживяват в "Песен за Мими" (видео и снимки)

В най-новото бижу от музикалната колекция влиза актьорът Дарин Ангелов

| обновено на 24.07.22 в 10:00


Знаехте ли, че Никола Вапцаров е бил сериозен почитател на оперното изкуство? Че е бягал от училище, за да посещава оперни спектакли? Че е бил поклонник на оперетната прима от 30-те години на миналия век Мими Балканска? Или, че е можел да свири на мандолина?

Всичко това научаваме от историята на най-новата песен от музикалната колекция "Пеещи артисти", в която се превъплъщава един от съвременните актьори-любимци Дарин Ангелов.

През юни 1929 Никола Вапцаров пристига за първи път в дунавската ни столица Русе, заедно със свои колеги, току- що завършили Морското училище във Варна.
Групата е предприела плаване по Дунава с кораба „Минерва”, тогава обслужващ пътническата линия по българското крайбрежие на реката от Силистра до Видин.
В края на следващата, 1930, Никола Вапцаров е изпратен на стаж в Русе – да работи по поддържането на техниката на корабите, притежание на Дунавската полицейска служба.
Така за един период се нарича Дунавската флотилия, защото по онова време победената през Първата световна война България нямала право на своя армия и флот. Може би малцина знаят, че Русе е люлката на българското корабоплаване, родното място на българския морски флот, по-късно преместен във Варна, както и на българското корабостроене.

До януари 1930 Вапцаров стажува на известния български дунавски кораб „Стефан Караджа”, а след това и на „Беломорец”. Работи и като механик в русенската електрическа централа и на помпената станция срещу остров Ледек.
Русенският период на поета, който обикновено се пропуска в повечето статии за него, трае няколко месеца но според неговите биографи в Русе той създава около 30 стихотворения.
Сред тях са: „Несрета”, „Борба”, „Гълъбите гукат”, „Химери”, „Спомени от юг”, „Легенда”, „Измамена”, „Разтрога”, „Аз изгарям н огнена притома”, „В кубрика”, както и прочутото „Пролет моя”.

Интересно е, че младият Вапцаров се увлича силно от театъра. По онова време Русенският драматичен театър е сред водещите у нас, с богат и интересен репертоар, с първокласни артисти като: Никола Икономов, Аспарух Темелков, Мара и Стефан Караламбови, Стоян Бъчваров и режисьори като Георги Стаматов, Матьо Македонски, Владимир Илински. Играят се пиеси от Вазов, Шекспир, Чехов, Островски, Антон Страшимиров, Зудерман, Съмърсет Моъм, Джон Голдсуърти.
В своя бележник той е записал, че за този кратък период е бил 17 пъти на театър. Също така е посещавал и концерти с камерна и хорова музика.
Вапцаров посещава театъра и за втори път е впечатлен от Мими Балканска. Младият курсант познава Мими Балканска от нейните гастроли във Варна, подарява ѝ цветя, а не след дълго написва и стихотворение, което посвещава на талантливата певица.
Стихотворението е в архива на поета, лист 12, написано е с черно мастило и от двете страни.
Заглавието е "На залязващата", датирано е 28. 05. 1930г. Русе, като "Русе" е подчертано с три линии от автора. А историята му достига до нас от Людмила Чешмеджиева, друга звезда от оперетата, която е била близка приятелка на Мими.

"Песен за Мими" излиза неслучайно на 23 юли. На тази дата се навършват едновременно 120 години от рождението на Мими Балканска и 80 години от разстрела на Никола Йонков Вапцаров.

Музиката и аранжиментът на песента са на Красимир Гюлмезов и Светослав Лобошки.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Юбилеен концерт събра поколения изпълнители на вокална студия „Траяна глас" и вокална група „Траяна"

С тържествен концерт в Културен център „Стара Загора" бяха отбелязани две значими годишнини – 20 години от създаването на вокална студия „Траяна глас" и 40 години от основаването на вокална група „Траяна" . Концертната програма проследи пътя на двете..

публикувано на 29.04.25 в 13:31

Два премиерни спектакъла през май представя Народно читалище „Родина – 1860"

На 4 май от 17:00 и от 19:00 часа в Регионална библиотека „Захарий Княжески" Театрална студия „Фантазио" ще представи драматизацията по романа „Бабата бандит" на Дейвид Уолямс , който е любим автор на децата. Неговите романи съчетават хумор с емоционални..

публикувано на 29.04.25 в 11:07

Синергия в Стара Загора: Изкуство, поща, площад

Творчески колектив „На улицата“  отправя покана за едно по-различно съботно преживяване в Стара Загора. Заедно с много млади хора, артисти от различни жанрове на 26 април, събота, публичните пространства в сърцето на града стават сцена за изкуство и..

обновено на 26.04.25 в 11:22

Таня Шивачева оставя скрити кодове в творбите си

В залата за временни експозиции на Х удожествена галерия - Стара Загора се откри изложбата "Невидима нишка" на Таня Шивачева . В експозицията са включени 42 творби - живопис, керамика и текстил, създадени през последните няколко години.  Срещаме се..

публикувано на 25.04.25 в 19:30

Културните събития в Стара Загора през следващата седмица

Седмичен културен афиш в Стара Загора 28.04. - 04.05.2025 г. ПОНЕДЕЛНИК 28.04. Среща с авторката Лариса Джейкман и нейното творчество. 18.30 ч., зала 2, Регионална библиотека „Захарий Княжески“ ОПЕРА ЗА ТРИ ГРОША – по Бертолт Брехт, Гостува:..

публикувано на 25.04.25 в 16:43

Първа балетна премиера за 100 годишния юбилей на Старозагорската опера

Първото очаквано голямо балетно събитие от празничната юбилейна програма, посветена на 100 годишнината на Старозагорската опера, е премиерата „Парижки нощи“. Спектакълът е по музика на Карл Мария фон Вебер, Сергей Рахманинов и Жак Офенбах, а..

публикувано на 25.04.25 в 16:10

Константин Кацаров ще представи пред старозагорци авторска проза и рок

Литературният фестивал „Четяща Стара Загора“ празнува 20-ото си издание. Част от Националната програма „Походът на книгите“, организиран ежегодно от Асоциация „Българска книга“, фестивалът отново събира любителите на литературата и изкуството...

публикувано на 24.04.25 в 17:36

Музикалното училище в Стара Загора по стъпките на своя патрон в Прага

На 24 април отбелязваме рождението на Христина Морфова. Родената в Стара Загора оперна прима е една от най-ярките фигури в историята на българското оперно изкуство.  Националното училище за музикални и сценични изкуства в Стара Загора, което носи..

публикувано на 24.04.25 в 10:45

Спомен за тенора Георги Баталов

    Тази година, на днешната дата се навършват 129 години от рождението на Георги Баталов и 59  години от смъртта му. Видният старозагорски музикален деец и общественик е сред най-дейните участници в културния живот на Стара Загора в началото на ХХ..

публикувано на 24.04.25 в 08:10

Малки и големи празнуваха книгите с четене в Стара Загора

На 23 април и Стара Загора празнува книгите и онези, които ги създават.  В небето малко след 10 полетяха балони, а двете големи библиотеки. стара Загора събраха малки, големи и още по-големи почитатели на четенето. Малко след 10 фоайето на..

публикувано на 23.04.25 в 14:21