Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разходка с водни колела по Тунджа

11
Снимка: Кристина Русева

  В тези горещи юлски, ако посетите Ямбол, можете да си подарите  приятна разходка по р. Тунджа с водно колело или с лодка с гребла. Трябва само да изберете цвета на колелото, защото всички са много приятни за окото, а лодките са… сини, сякаш отразили синия цвят на безоблачното лятно небе. Докъдето ти взорът достига - зеленият цвят на реката и надвисналите над водите й върби придават приказен вид на Тунджа, сякаш растителността и реката се вписват,  преливат се  една в друга.

  Отскоро „виновникът“ за това приятно като отмора и забавление речно пътешествие Николай Момчилов, е поставил и къщичка за водоплаващи птици. Така, докато въртите педалите на водното колело или гребете с лодката можете да се насладите и на семейство водни патици или водни кокошки. А нерядко прелитат и гларуси, които са намерили тук изненадващо за мнозина свой дом.

  До дървения мостик стигам по каменна стълба, пред която във водата играят риби. А Николай казва, че може да се видят и видри… Трасето на речната обиколка по р. Тунджа преминава покрай изглеждащия като в истинска приказка от тук градски парк на Ямбол, заел остров между двата ръкава на реката.

В звуковия файл чуйте разказа на Николай Момчилов и Марио Проданов от кея на р. Тунджа.

    Днес за ямболии Градският парк също е предпочитано място за разходки в тези горещи дни. Влизайки през красивата порта с колони и метални врати, които вечер след 24 ч. се заключват, минавайки през моста над реката, главната и страничните алеи  ви отвеждат към една над стогодишна гора. Отдавна тя се е превърнала в едно от най-отличителните и любими места  на жителите и гостите на града

  Всичко започнало някъде около1896 г., а виновник, днес да го има и да е една от емблемите на града, е тогавашният директор на Ямболското Класно училище, историк и виден общественик Христо Вълев. Той успял да убеди общинското ръководство с големи  усилия да  предостави  огромния терен разположен на остров насред река Тунджа за изграждането на градска градина. Това било мястото от моста до сегашния шадраван, което тогава се е използвало за бунище. Възпитаници  на Христо Вълев от петокласното училище разчистват сметището, засаждат първите дървета и оформят алеи... И паркът бързо се превръща в любимо място за почивка и разходка сред природата. Христо Вълев умира на 70 години през 1934г., но дълго след това паркът в Ямбол е известен с името  „Вълевата градина”. След 1905г. се изготвя план за залесяване и проектиране на парка– оформят се  цветни петна, алеи и се залесяват нови видове растения. Така в началото на XX век ямболската градска градина се счита за една от най-големите и красивите у нас.

  Една от главните алеи носи името на Руси Хайдутов. Той е назначен за  градски градинар през 1925 г.  и посветил живота си на каузата да превърне острова на река Тунджа в европейска градска градина. Руси Хайдутов е роден през 1891г. в селото на Захари Стоянов -  Медвен. Завършил Земеделско училище със специалност цветарство, трупа опит  в Морската градина във Варна където е „Надзирател на парковете” и Евксиноград при чешкия градинар Антоан Новак. След участието си в Първата световна се установява в Ямбол, където поема поста главен градинар.

  А днес из алеите могат да се видят красиви шадравани със скулптурни композиции, от които пръска животворната вода, цветни градини.

  Атракция и сякаш намерили място в днешния 21-ви век, тук са намерили пристан огромно водно конче в езерото с лилиите, ефирна пеперуда е кацнала грациозно в разноцветната и хуеща розова градина. На една от чешмичките игрива катеричка с пухкава опашка е готова всеки миг да отскочи към близкото дърво. А недалеч буйно младо жребче от дърво се готви да препусне в галоп…

 Ако посетите градът на Диана – не пропускайте със снимките пред 500 – годишния  Безистен, пред красивата сграда на читалище „Съгласие“ и фонтаните с имената на Ямбол да отскочите и до кея с разноцветните водни колела и лодки и да се разходите в Градския парк, където ще усетите лятната прохлада и ще отнесете красив спомен от този красив град…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Поезия за мъже с аромат на липа

Обонянието е едно от най-старите сетива, отговорни за обработката на информация в мозъка. Когато вдишаме аромат, информацията се обработва в обонятелния лоб в мозъка ни и продължава своя път към лимбичната система – структура, свързана с емоциите,..

публикувано на 04.05.25 в 13:15

Зоопаркът в Стара Загора организира образователни тематични беседи за деца и възрастни

Старозагорският зоопарк предлага тематични беседи подходящи за всяка възраст. Образователните беседи имат за цел да запознаят посетителите с дългогодишната и богата история на Зоопарк Стара Загора, като един от най-старите зоопаркове в страната...

публикувано на 02.05.25 в 15:30

Българка стана шампионка по корейски танци

Мария Дамянова, която е само на 19 години, стана №1 по корейски танци в надпревара с представители на Франция, Италия, Хърватия и др. Тийнейджърката очарова всички с таланта си и за пореден път доказва, че страната ни има с какво да се гордее...

публикувано на 02.05.25 в 14:23

Константин Кацаров: „Най–големият талант е да си човек!“

Константин Кацаров е автор на 18 книги. „18“ е името на новата му книга. Без претенции за символика на това число, просто 18 – та книга на брой. Самият автор споделя, че при него всичко е прозрачно и ако си достатъчно умен, ще го разчетеш. Минал е..

публикувано на 02.05.25 в 12:28

Старозагорски училища се включват в "Ден без асансьори"

Последният ден от месец април преминава в грижа за физическата ни активност – днес се провежда 11-то издание на кампанията „Ден без асансьори“. В рамките на този ден организацията  "BG Бъди активен" призовава всички хора да използват стълбите..

публикувано на 30.04.25 в 15:03

Райна Княгиня развя знамето на Априлското въстание преди 149 години

В Деня на 149-тата годишнина от Априлската епопея, наред с имената на апостолите Георги Бенковски, Панайот Волов, Георги Икономов, Тодор Каблешков, Павел Бобеков и другите знайни и незнайни патриоти жертвали семейството, имота и живота си за свободата..

публикувано на 01.05.25 в 07:45

Борис Илиев с дебютен авторски албум „За теб“

След години на сцената, Борис Илиев представя най-личният си проект досега. Дебютният си авторски албум „ За теб“. Той вече e достъпен в дигиталните платформи и ще бъде представен на живо на 16 май в клуб в София. Датата не е случайна, това е..

публикувано на 30.04.25 в 13:22

Новозагорски ученици на ревю с абитуриентски облекла на родители, баби и дядовци

Абитуриентски рокли и костюми от 60-те години на миналия век до съвременни образци представиха учениците от новозагорското средно училище "Христо Ботев" по повод юбилея на училището – 165 години Класно училище. Модното дефиле на учениците бе..

публикувано на 29.04.25 в 19:26

В столицата на самардалата в България - гурковското село Конаре, залагат на туризма

На развитието на селския туризъм залагат в гурковското село Конаре.  "В населеното място къщите за гости са вече четири, около 60 са местата за настаняване, но с месеци напред няма свободни места", не без гордост споделя кметът Станчо Стефанов...

публикувано на 29.04.25 в 09:00

Светлина от кратуни

Ако чуете изразът "Голяма си кратуна!" не бързайте да се обиждате. Въпреки негативния смисъл, с който сме свикнали да приемаме подобно изказване, кратуната в днешно време може да е комплимент, защото е материал, с който се създава красиво изкуство...

публикувано на 27.04.25 в 12:30