В тези горещи юлски, ако посетите Ямбол, можете да си подарите приятна разходка по р. Тунджа с водно колело или с лодка с гребла. Трябва само да изберете цвета на колелото, защото всички са много приятни за окото, а лодките са… сини, сякаш отразили синия цвят на безоблачното лятно небе. Докъдето ти взорът достига - зеленият цвят на реката и надвисналите над водите й върби придават приказен вид на Тунджа, сякаш растителността и реката се вписват, преливат се една в друга.
Отскоро „виновникът“ за това приятно като отмора и забавление речно пътешествие Николай Момчилов, е поставил и къщичка за водоплаващи птици. Така, докато въртите педалите на водното колело или гребете с лодката можете да се насладите и на семейство водни патици или водни кокошки. А нерядко прелитат и гларуси, които са намерили тук изненадващо за мнозина свой дом.
До дървения мостик стигам по каменна стълба, пред която във водата играят риби. А Николай казва, че може да се видят и видри… Трасето на речната обиколка по р. Тунджа преминава покрай изглеждащия като в истинска приказка от тук градски парк на Ямбол, заел остров между двата ръкава на реката.
В звуковия файл чуйте разказа на Николай Момчилов и Марио Проданов от кея на р. Тунджа.
Днес за ямболии Градският парк също е предпочитано място за разходки в тези горещи дни. Влизайки през красивата порта с колони и метални врати, които вечер след 24 ч. се заключват, минавайки през моста над реката, главната и страничните алеи ви отвеждат към една над стогодишна гора. Отдавна тя се е превърнала в едно от най-отличителните и любими места на жителите и гостите на града
Всичко започнало някъде около1896 г., а виновник, днес да го има и да е една от емблемите на града, е тогавашният директор на Ямболското Класно училище, историк и виден общественик Христо Вълев. Той успял да убеди общинското ръководство с големи усилия да предостави огромния терен разположен на остров насред река Тунджа за изграждането на градска градина. Това било мястото от моста до сегашния шадраван, което тогава се е използвало за бунище. Възпитаници на Христо Вълев от петокласното училище разчистват сметището, засаждат първите дървета и оформят алеи... И паркът бързо се превръща в любимо място за почивка и разходка сред природата. Христо Вълев умира на 70 години през 1934г., но дълго след това паркът в Ямбол е известен с името „Вълевата градина”. След 1905г. се изготвя план за залесяване и проектиране на парка– оформят се цветни петна, алеи и се залесяват нови видове растения. Така в началото на XX век ямболската градска градина се счита за една от най-големите и красивите у нас.
Една от главните алеи носи името на Руси Хайдутов. Той е назначен за градски градинар през 1925 г. и посветил живота си на каузата да превърне острова на река Тунджа в европейска градска градина. Руси Хайдутов е роден през 1891г. в селото на Захари Стоянов - Медвен. Завършил Земеделско училище със специалност цветарство, трупа опит в Морската градина във Варна където е „Надзирател на парковете” и Евксиноград при чешкия градинар Антоан Новак. След участието си в Първата световна се установява в Ямбол, където поема поста главен градинар.
А днес из алеите могат да се видят красиви шадравани със скулптурни композиции, от които пръска животворната вода, цветни градини.
Атракция и сякаш намерили място в днешния 21-ви век, тук са намерили пристан огромно водно конче в езерото с лилиите, ефирна пеперуда е кацнала грациозно в разноцветната и хуеща розова градина. На една от чешмичките игрива катеричка с пухкава опашка е готова всеки миг да отскочи към близкото дърво. А недалеч буйно младо жребче от дърво се готви да препусне в галоп…
Ако посетите градът на Диана – не пропускайте със снимките пред 500 – годишния Безистен, пред красивата сграда на читалище „Съгласие“ и фонтаните с имената на Ямбол да отскочите и до кея с разноцветните водни колела и лодки и да се разходите в Градския парк, където ще усетите лятната прохлада и ще отнесете красив спомен от този красив град…
Небето винаги сме свързвали с необятното, с космоса, с мечтите, неизвестното, далечното и недостижимото. Милен Димов е създател на рекламни и други аудио-визуални продукти за радио, телевизия, интернет. Радио водещ и звукорежисьор остава в кръвта..
Етнографска експозиция в стара пашакьойска къща откриха в Болярово. Музеят се помещава в реставрирана автентична къща в града на поп Атанас Николов, която е съхранена от периода след Освобождението, съобщиха от общинския пресцентър. На сградата е извършен..
Организацията „Синя Гордост“ ще заведе 120 футболисти и треньорите им от детско-юношеската школа Локомотив –Стара Загора на прожекцията на филма „Гунди- Легенда за любовта“. Билетите се поемат от феновете на "Левски". „Идеята е чрез филма децата да..
Над 25% от всички раждали жени са преживели следродилна депресия, а между 50 и 80% в следродилна тъга. Точни данни няма как да се определят, тъй като повечето жени не търсят помощ, каза за Радио Стара Загора клиничният психолог и психотерапевт Радост..
Нов проект на Еразъм+ в Африка и Йордания планира Тракийският университет за следващата година. В колаборация между Ветеринарно-медицинския, Педагогическия и Аграрния факултет, студентите и преподавателите ще се включат в дейности като..
Ивайловград е живописно градче. Оживено място за търговия и развитие на занаяти, в миналото. Селището е възникнало в края на ХVІ век, в близост до разрушения средновековен град и митрополитски център Лютица /днес квартал Лъджа/, под името Ортакьой, наречено..
Нова Загора и тази година посрещна занаятчии от близо и далеч за празника на града -Петковден. Изложението "Живата традиция" се провежда от 9 октомври, а днес е кулминацията на празничните събития в града. Различни занаяти като ножарство, дърворезба,..
Имен ден днес празнува Петко Колев от старозагорското село Михайлово. Преди дни мъжът навърши 101 години и вече навлезе във второто столетие на живота си. С две дъщери, четирима внуци, четирима правнуци и две пра-правнучета дядо Петко..
От векове народът ни омесва по мистичен и магичен начин нишките на традицията и на вярата в хляба. За всеки празник обичаят повелява на масата да има обредна погача. От пет години в Казанлъшкото село Бузовград около Пековден, когато е..
Близо 2 хиляди старозагорци празнуват имен ден на 14 октомври - Денят на Света Петка Българска, закрилница на дома и семейството. Най-внушителен - 1161, е броят на дамите с името Пенка. Мъжкото име Петко се носи от 708 представители на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net