Датата 19-ти юлий 1877 г., денят на битката за Стара Загора, не случайно години наред се отбелязва и по стар стил на самия ден и по нов стил на 31-ви юли от старозагорци. “Българските опълченци влизат в бой за пръв път в боевете за града, а по-късно и на вр. Св. Никола / прохода Шипка/, играят ключова роля и доказват, че българинът е войн! Че българите са славен и храбър народ!“ Това каза по повод 145 години от боевете за Стара Загора старозагорецът Николай Гичев, който е потомък на загиналия в пламъците на погрома над града Койо Гюргакиев.
Боевете за Стара Загора са бойното кръщение за доброволците от българското опълчение. То е създадено с указ на главнокомандващия руската армия княз Николай Николаевич на 17-ти април 1877 г., след обявяването на Руско-турската освободителна война на 12-ти април същата година в Кишинев. Негов предшественик е отрядът от около 700 български доброволци, които са издържани от Кишиневското българско общество със съдействието на руски славянофилски организации от есента на бунтовната 1876 г. Първото редовно подразделение е сформирано в Кишинев под командването на генерал-майор Николай Столетов в средата на декември 1876 г. и се нарича Пеши конвой при главнокомандващия княз Николай Николаевич. Жителите на гр. Самара връчват специално ушитото знаме за участниците в Априлското въстание на българската доброволческа армия на 6-ти май. 1877 г. в Плоещ.
До събитията от юли 1877 г. при Стара Загора руското командване се е съмнявало, че неуките, твърде отскоро видели оръжие в ръцете си български доброволци, нямащи опит в бой ще съумеят да покажат смелост и самообладание да участват успешно в сериозна битка.
„ Точно в Стара Загора българското опълчение в тези трагични за нашия град часове и минути, които са изживели с жителите му, доказват, че са изстрадали и заслужили свободата!“, каза Николай Гичев и припомни накратко събитията, предшестващи 19-ти юли.“
По време на трагичните и драматични събития връхлетели цветущия доскоро град на равна Тракия, който си съперничи с Пловдив по заможност, двамата пра-прадеди на Николай Гичев имат различна съдба.
Единият му пра-пра-дядо Никола Хаджистанев принадлежи на заможно старозагорско семейство. В рода му са медникари, имат няколко дюкяна. Той е първи братовчед на известната старозагорска фамилия художници Митови – Антон, Борис и Георги. „След като разбира, че многохилядната армия на Сюлейман паша се е стоварила при Търново сеймен / днешният Симеоновград/ и се е отправила към Ески Зара, като вилнее, граби и убива по пътя си, се спасява с цялото си семейство, като преминава през Стара планина. И остава в Търново и дочаква дълго лелеяното Освобождение.“, започва родовата си история събеседникът ми.
„Другият пра-пра-дядо Койо Гюргакиев, - бащата на моя пра дядо - известният на по-старите старозагорци аптекар Начо Коев, също бил заможен човек. Решил да остане да брани къщата и имотите си, но е заклан по време на погрома. Жена му тръгва с две невръстни деца на ръце да бяга през Ахмак баир, от където е най-краткия път за бягство от кланетата. Но малкия Начо се отскубва от ръката на майка си и се изгубва в потока от бежанци. Отстъпващ руски войник от битката при днешния кв. „Колю Ганчев“, където е основното сражение, го вижда – хваща го ризката и го мята на гърба на коня. Отвежда го в Казанлък, детето е спасено… Там го виждат съседи „А, това е наш Начо“, и го отвеждат при майка му. Така по една щастлива случайност родът ми се е спасил“ , завършва разказа си Николай Гичев.
Чуйте цялото интервю с Николай Гичев в звуковия файл=
През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност. И това лято той се радва на подкрепата на хората. Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението. В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..
Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net