Заради неяснотите около синьото гориво и неговата цена, предприятие в Старозагорско инвестират във възобновяеми енергийни източници, в опит да подсигурят необходимата енергия за производствата им.
Няколко фирми вече обявиха намеренията си в това отношение. В Казанлъшко фотоволтаичен парк предстои да изгради оръжейният завод Арсенал. А една от най-големите компании в машиностроенето в България - "М+С Хидравлик", увеличава от 1 на 2 мегавата парка със "слънчеви батерии".
По думите на прокуриста на компанията Владимир Спасов, количеството електроенергия, подсигурено от слънцето, ще е достатъчно за да покрие 35 процента от нуждите на предприятието. За останалите 65 процента се разчита на "микс" - от конвенционална енергия, синьо гориво, пропан и метан.
Макар и производството да не е напълно зависимо от газа, част от процесите са свързани тъкмо със синьото гориво. "А стигне ли се до спирането на тези процеси заради липса на газ, спира и цялото производство", обяснява Владимир Спасов.
„Аз лично не си спомням подобна неясна ситуация за държавата от много време. Ако към темата за подсигуряване на синьото гориво през зимата се прибави и искането за актуализация на цената му, то тогава положението вече ще е много тежко", е мнението на мениджъра.
По думите му, към момента в световен мащаб се наблюдава успокояване на пазарите и спад на цените на суровините за производство. "При това положение, от нас клиентите очакват поевтиняване на продукцията, не можем и да помислим да вдигнем цените, за да компенсираме евентуално по-високи сметки за газ, категоричен бе Спасов.
В рамките на една година заплатите в дружеството, управлявано от него са нараснали с над 23 процента. Ако обаче няма ефективни мерки, за да се успокои ситуацията с газа, от компанията се опасяват, че евентуално ново увеличение би довело до изчерпване на финансовите им запаси. Повече за ситуацията със синьото гориво и притесненията на бизнеса, ще чуете в прикачения файл.
Керка Йотова е новият Почетен гражданин на Димитровград. Решението беше взето днес на сесия на местния парламент. Съветниците решиха и съпругът й Стойчо Йотов да бъде удостоен със званието посмъртно. Местните законотворци взеха решението единодушно,..
Моден спектакъл с благотворителна цел ще се проведе на 1 август в ресторанта на хотелски комплекс край езеро „Загорка“ в Стара Загора. Събитието е в подкрепа на Детски фолклорен ансамбъл „Загорче“. Организатор е моден бранд от Стара Загора. Това..
Възстановено е движението в района на село Оризово, при км 162 на магистрала „Тракия“ в посока Бургас. Временно движението се е осъществявало в една лента поради настъпило ПТП. По данни на полицията пътнотранспортното произшествие е настъпило към 12:40..
1,60 лв ще струва билетчето за еднократно пътуване в градския транспорт на Стара Загора от 1 септември, решиха общинските съветници на редовното си заседание днес. 33 –ма от 48 гласували в зала подкрепиха предложението на администрацията за..
4000 души вече подписаха петицията на природозащитната организация WWF - България с искане за незабавно закупуване на специализирана техника за гасене на пожари от въздуха. Това съобщи за Радио Стара Загора Елена Ганчева от Организацията...
Със заупокойна молитва и поднасяне на венци и цветя на знакови паметници, Стара Загора почете паметта на героите дали живота си в боевете за защитата на града по време на сраженията на 31 юли 1877 г. С тържествен ритуал с участието на Военен духов..
Временно движението в района на село Оризово, при км 162 на магистрала „Тракия“ в посока Бургас се осъществява по изпреварващата лента поради пътно произшествие, информират от Агенция „Пътна инфраструктура“. Трафикът се регулира от "Пътна полиция"...
Предстои обработка против стършели на старозагорската ул. „Кольо Ганчев“ 64, съобщават от пресцентъра на Общината. Тя ще бъде извършена, утре, 1 август в 4.00 часа сутринта. Установено е, че в две дървета на адреса има гнезда и ще се извършат..
Овладян е огънят край Тополовградско и Свиленградско в района на селата Радовец, Студена, Срем и Устрем, който пламна преди няколко дни. Това съобщи заместник-кметът на община Тополовград Хараламби Мочев. Към момента няма разрастване на огнената..
Всички, участвали в трето класиране за свободните места в гимназиите в област Стара Загора, са класирани, съобщи за Радио Стара Загора началникът на Регионалното управление на образованието Милена Йолдова. Тя уточни, че за недоволните от резултатите и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net