Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съборът е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО

България пее в Копривщица: XII Национален събор на народното творчество 2022

Копривщица посреща 60 хиляди гости, МК стартира процедура за вписване на нови елементи в системата "Живи човешки съкровища".

5
Група за изворен фолклор от гр. Баня на събора в Копривщица.
Снимка: Георги Стоянов

XII Национален събор на българското народно творчество в Копривщица ще се проведе на 5, 6 и 7 август в местността "Войводенец" край града. Над 7000 участници от цяла България ще представят традиционна музика, танци, обреди, занаяти, костюми. Организатори са Министерството на културата, Община Копривщица, Областната администрация на Софийска област, Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН с медийното партньорство на БНР и БНТ.

Изпълнители от 5 до 95-годишна възраст ще се изявяват на шест сцени в м. "Войводенец" и в центъра на Копривщица. Тържественото откриване ще се състои на 6 август (събота) от 10:00 ч. на централната сцена.

  • Най-малката участничка от Старозагорска област е 5-годишната Дария Стоянова, представител на читалище "Железник", лауреат на радиоконкурса "Славейче" на Радио Стара Загора.

Паралелно с организацията и подготовката на Събора Министерството на културата стартира процедура за вписване на нови елементи в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство. Системата "Живи човешки съкровища - България" има за цел да съхрани важни за страната и нейната култура знания, дейности и умения на общности, групи и индивидуални носители, тяхната трансмисия, както и да осигури видимостта им чрез публично признание на национално и международно равнище.

Подробности за предстоящия копривщенски събор и процедурата за вписване на новите "живи човешки съкровища" можете да чуете от интервюто на Цвети Радева с д-р Силва Хачерян, директор на Дирекция "Регионални дейности" към Министерството на културата.

Състав от с. Климент, Пловдивско.

Демонстрации на занаяти, изложби, кукерски и нестинарски игри, световна филмова премиера, ревю на народни носии ще радват посетителите на Събора, а групи от Белгия, Нидерландия и Америка ще изпълняват българска народна музика. 

Акцент в съпътстващата програма е световната премиера на документалния филм "Кавал парк". Лентата разказва за живота на Александър Еплер - американец от руски произход, привързан към българския фолклор. "Филмът се снима в продължение на шест години в България и САЩ - Чикаго, Сиатъл, Сан Диего, Харманли, Пловдив и на много други места. Осъществен е изцяло от дарения на българите в чужбина, американските любители на българския фолклор, а главен продуцент е Българското общество "Пчела" от Лос Анжелис", разказа за Радио Стара Загора сценаристът и режисьор на филма Богдан Дарев – кинорежисьор и писател. Премиерата ще се състои на 6 август от 19:30 часа в НЧ "Хаджи Ненчо Палавеев" - Копривщица.

Разговора с Богдан Дарев можете да чуете от звуковия файл.

Детски състав от с. Войнягово.

Националният събор в Копривщица е едно от най-мащабните и значими събития за изява на традиционни умения. От 2016 г. Съборът е вписан в световния регистър на добрите практики за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.

Традиционно Съборът завършва с научна кръгла маса в конферентната зала на Старото училище. Тази година темата е „ХIІ Национален събор на народното творчество Копривщица 2022: тенденции, проблеми, политики“.

Движението на съборите за народно творчество датира от началото на 60-те години на ХХ век. Първите надпявания в Граматиково, Тервел и Рожен се организират по идея на редакция „Народна музика“ на БНР, а първият Национален събор в Копривщица се провежда през 1965 г. От тогава до днес музикалните фондове на Радиото съхраняват хиляди звукови документи от всички прояви на това мащабно движение, което показва състоянието и развитието на традиционната ни култура, нейното предаване и опазване като национално богатство.

Грамофонна плоча със звукозаписи от първия събор в Копривщица - 1965 г.


Българското национално радио ще предава пряко от Националния събор в Копривщица с предаванията "Имат ли песните спиране" на програма "Хоризонт", "Песен слънце буди" на Радио Стара Загора и фолклорните предавания на програма "Христо Ботев".

По публикацията работи: Мирослав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Музей "Чудомир" посреща гости с богата програма в Европейската нощ на музеите

Литературно-художествен музей “Чудомир”, Казанлък, отново се включва в най-значимата общоевропейска музейна изява - "Европейска нощ на музеите". Тази година програмата, подготвена от културната институция   включва изложба, базар, филмов маратон и..

публикувано на 17.05.24 в 12:32
Музей

"Избори" - Представителна експозиция на Художествена галерия - Казанлък

Тази вечер от 18.00 часа в Художествена галерия, гр. Казанлък ще бъде открита постоянна експозиция – „Избори“. Тя презентира повече от 120 автори с почти 250 творби от богатата колекция на културната институция и е своеобразно пътешествие, чийто..

публикувано на 17.05.24 в 12:12

Мира Нико представя тази вечер „Отвъд честта и чувствата"

Писателката Мира Нико ще представи тази вечер в Стара Загора романа си за съвременна Япония „Отвъд честта и чувствата". Събитието ще се проведе от 18:30 ч. в Регионална библиотека „Захарий Княжески“.   Сюжетът представя семейна сага, обещание между..

публикувано на 16.05.24 в 16:36

Старозагорският куклен театър се завърна със специална награда от Нови Сад

Старозагорският куклен театър се връща от Нови Сад със специална награда за многостранна актьорска изява на Любомир Желев за спектакъла „ХОТЕЛ“ на Международния театрален фестивал за деца и младежи. „Тази уникална награда отбелязва..

обновено на 16.05.24 в 12:20
Ямбол

Ямбол с богата програма в Европейската нощ на музеите

На 18 май, събота, Община Ямбол се присъединява към Европейската нощ на музеите с нощна програма във всичките си музеи и галерии. Безистенът, Музеят на бойната слава, Регионалният исторически музей, Етнографската къща и Художествена галерия..

публикувано на 16.05.24 в 08:40

Приключенците на франкофонския театър с поредна изява на международна сцена

Театралната франкофонска трупа от ученици се завърна от поредния фестивал във Франция . Участниците бяха в Сан-Мало, Франция и в Пардубице, Чехия. - международни театрални ученически франкофонски фестивали. Групата ентусиасти се състои от седем ученици от..

публикувано на 15.05.24 в 15:10

Операта "Норма" на Винченцо Белини с премиера на Старозагорската опера

Операта „Норма“ от Винченцо Белини е новата премиера, която Старозагорската опера ще представи на своите почитатели на 16 и 17 май.  „Норма” ще блесне в пищна постановка в класическата традиция, заяви на пресконференция директорът на операта Огнян..

публикувано на 15.05.24 в 14:53

Книга за създаването на Третата Българска държава представят утре вечер в Казанлък

Монографията на един от най-големите български историци професор Милко Палангурски „Съграждането на модерна България. Нотабилите, Констутицията и князът“, ще бъде представена утре вечер от 17.30 часа в Литературно-художествен музей "Чудомир" в..

публикувано на 15.05.24 в 13:30

Връчиха наградите на националния конкурс за поезия „Дамян Дамянов“

Кръстьо Раленков е носител на голямата награда от Десетия национален конкурс за поезия „Дамян Дамянов“, организиран от община Сливен. На церемония снощи кметът на общината Стефан Радев връчи на поета плакет, диплом и парична премия в размер на 1500..

публикувано на 15.05.24 в 13:18

Златни успехи донесе ансамбъл "Зорница" в Стара Загора

С четири златни медала и грамоти се завърна старозагорският Ансамбъл за народни песни и танци „Зорница“ при Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“.  Отличията бяха извоювани на един от най-дългогодишните конкурси в страната, на името на гъдуларя..

публикувано на 15.05.24 в 11:25