Вчера Негово високо преосвещенство Старозагорският митрополит Киприан отслужи за четвърти път Божествена света литургия в някогашната църква на с. Запалня – „Св. Йоан Рилски“, останала на дъното на яз. Жребчево. На службата присъства и синът на последния свещеник на храма отец Драган Стойков – 93-годишния Стойко Стойков.
За читателите на сайта на Радио Стара Загора някогашният учител по руски език разказа, че последната венчавка в действащия храм е била неговата. Той и съпругата му Надежда били тайно венчани от свещеници, приятели на баща му. Венчавката била тайно извършена, дори и от майката на булката на 28.04.1963 г. Селото било полуразрушено, а жителите му, след като става ясно, че заедно с жителите на съседните села Жребчево и Долно Паничарево трябва принудително да напуснат домовете си заради решението да се строи на това място язовир - изселени.
Бащата на Стойко Стойков – отец Драган е последният свещеник останал да брани до края на 1965 г. изоставената църква от грабители и разруха, въпреки, че селото отдавна останало на дъното на язовира, носещ името на съседното село Жребчево. Постъпил на служба в храма на 1-ви август 1931 г. и отслужва първата си служба на 2-ри август Илинден.
Храмът е построен с дарения на българите, живеещи в някогашното село Запалня през 1891 г. Отдавна имали мечта да издигнат свой храм, но събитията по време на Старозагорското въстание през 1875 г, Априлското въстание следващата година и на Руско-турската освободителна война не позволили това да се случи. „След Освобождението заможни български семейства идват от еленско и тревненско, изкупуват имотите на бягащите турци и правят дарения за издигането на православен храм. Някои участват с пари, други с труд, трети даряват материали. Майсторите на църквата са тревненски зидари, братята Ненко и Руйо Руеви“- разказва развълнуван сина на отец Драган. Първият иконописец на светците и сцените в иконостаса и на иконите бил Иван Радев, също от Трявна.Църквата е осветена на 19-ти октомври 1892 г. от Левкийския епископ и Сливенски митрополит Гервасий.
Питам събеседника ми от къде идва името на селото – Запалня. Според него едната вероятност е да идва от турското “заплий“. С това име имало няколко села в някогашната българска територия в пределите на османската държава. А другата възможност е предположението на Цанка Константинова, изложена в книгата й „Топонимията на Казанлък“, че идва от „запалище“.Така някога българите в този край са наричали местата за производство на въглища, което според г-н Стойков е по-вероятно.
Синът разказва с много тъга за последните години на своя баща, когато го назначават да служи в с. Копринка и е принуден да изостави църквата на Запалня. Тя остава извън чашата на язовира някъде до 1975 г., когато за първи път по спомените му, придошлите води на р. Тунджа и от водосбора й разширяват чашата на язовира, който залива църковния зид почти до половината. Църквата остава гордо да напомня, макар и без покрива си - керемидите му били ограбени през 60-те години, за някогашните горди и упорити жители на трите села…
Днес Стойко Стойков, въпреки напредналата си възраст е с добра и услужлива памет за събитията, разказани му от отец Драган Стойков, който на времето отказал да служи в църквата „Св. Димитър“ в Стара Загора. Защото искал да се върне в родното си село или някъде другаде, където ще може да образова простите люде.. За да се противопостави на забраната и ограничеността на своя баща, който му забранил да се учи…
„Някога моят баща бил трезвеник и с Николаки Георгиев настоявали кръчмите в този край да се затворят, за да се пази народната свяст. Но след 9-ти септември 1944 г., не издържал на болката и невъзможността да се противопостави на изселването на хората от трите села и разрушаването и изоставянето на църквата. Потресен бил и от забраната пред Стойко Стойков и двете му сестри да продължат да се учат от новата власт и така се пропил“, споделя с тъга учителят.
Като спомен от баща си – последният свещеник на Потопената църква, носеща името на закрилника на българския народ Св. Иван Рилски, днес Стойко Стойков пази Контиката на храма и протоколната книга.
И днес, повече от половин век, на пук на всички превратности на времето църквата издига снага и твърдо стои на каменните си основи с кръста на вярата над входа… Може би защото „В протоколната книга се пази Протокол от 12.07.1962 г. според който, Църковното настоятелство, решава, че Църквата не е изплатена и затова законът не я лови! Затова тя трябва да си остане като храм, като паметник, като манастир во веки веков да напомня за селището ни!“
В звуковия файл чуйте интервюто със Стойко Стойков, син на последния свещеник на Потопената църква в яз. „Жребчево“ Драган Стойков:
Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..
Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...
Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..
Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..
Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..
В сряда следобед – „малкия петък“, поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване. Дори два – по стар стил на 14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..
Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево. В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..
Златен конски начелник от гроба на тракийски владетел или знатен войн, златна фибула и украсена с гранати и емайл апликация, заедно с елемента за прикрепване към ризницата му, намерени край тополовградското село Доганово - Капитан Петко войвода, ще..
Зелени Балкани е спасителен център за защитени от закона, травмирани от хората, бедстващи животни и птици. В него се размножават редки птици с трайни увреждания, които не могат да бъдат върнати обратно в природата. Специалистите работят по програми за..
Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография. Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са ученици от I- ви до XII-и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net