Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалището в с. Ичера чества 150 години

Радио Стара Загора съхранява звукозаписи на ичеренски певици от 1961 г.

5
Читалището в с. Ичера, Сливенско.
Снимка: Мирослав Василев

Сливенското село Ичера притежава богато културно-историческо наследство. В килийното училище, създадено през 1820 г., се е преподавало по оригиналния "Рибен буквар" на д-р Петър Берон, а църквата „Св. Димитър Солунски“ е построена през 1842 г. Населението в Ичера е изцяло българско. Земеделието и животновъдството са били основен поминък в миналото, местните жители се славят като добри занаятчии - килимари, калайджии, дърводелци, кундурджии, абаджии и други. 

Днес най-голямата гордост на малкото старопланинско село са старите народни песни, талантливите ичеренски певици и местното читалище "Зора", което навършва 150 години. Читалищната годишнина ще бъде отбелязана с голям празник на 13 август (събота). Подробности разказа за Радио Стара Загора кметът на Ичера - Иванка Кортезова:

"Читалището ни е основано през 1872 г. от будни просветители - ичерени и няколко сдружения - земеделско, животновъдно, учителско. Всички решават, че Ичера трябва да поеме към будния просветителски, духовен и културен живот. Празникът ни тази година е двоен. Той е съчетан с традиционния събор, който се провеждаше в местността "Ямата", на 5 км. от Ичера. Ще ни гостува кметът на Сливен, областният управител, общински съветници, които ни помагат, за да продължим тази благородна кауза. Програмата наистина е много богата. Ще участват солисти от симфоничния оркестър в Сливен, ансамбъл "Сливен", фолклорната група "Здравец", която ще изпее автентичните ичеренски песни. Програмата започва в 18:30 часа и ще спазим традицията на прочутите в цял свят ичеренски хорá, които се играят всяка година до полунощ с котленската музика".

Старинни къщи в с. Ичера.

Музикалният диалект на с. Ичера спада към традиционната култура на Котленския край - един интересен музикалнофолклорен регион в Източното Старопланиние. Песенни образци в Котленско са записани от музикалните ни фолклористи Райна Кацарова, Елена Стоин, Тодор Джиджев, Тодор Тодоров, Ружа Нейкова, от музиканти и композитори, учители, местни краеведи. 

В музикалния фонд на Радио Стара Загора се съхраняват едни от най-ранните звукозаписи на обработени песни от Котленско, записани по време на събора-надпяване в Котел през 1961 г. Автори на обработките са композиторите Коста Колев и Пенчо Стоянов. Сред отличените изпълнители са ичеренските певици Стефанка Андреева (втора награда), Марийка Йорданова, Марийка Попова и др., а най-известната професионална певица от Ичера е Мария Лешкова, изтъкнат хоров диригент и педагог.

Женската певческа група по време на запис в музикалното училище в Котел.

Специално за 150-годишнината на читалището със съдействието на директора на музикалното училище в Котел - Мария Градешлиева, певческата група на Ичера осъществи звукозаписи на стари ичеренски песни в концертната зала на училището. Записите ще прозвучат за първи път по Радио Стара Загора.

Разговора с кмета Иванка Кортезова и песни на две поколения ичеренски певици можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Хорото на Богоявление в река Тунджа, Калофер.

Доц. Живко Лефтеров: Последното хвърляне на Светия кръст през комунизма е регистрирано в Калофер

Последното официално отбелязване на Богоявление с хвърляне на Светия кръст в комунистическа България е регистрирано в Калофер през 1976 г., съобщи в интервю за Радио Стара Загора историкът доц. д-р Живко Лефтеров , преподавател в Нов български университет...

публикувано на 05.01.25 в 21:49

Днес се навършват 147 години от рождението на Яворов

Днес се навършват 147 години от рождението на поета революционер Пейо Крачолов Яворов. За бурния му, неспокоен, пълен с революционни страсти и разтърсващи любови към Мина и  Лора живот,  са изписани стотици страници в българската литература...

публикувано на 01.01.25 в 07:15

Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от Болярово преди Коледа

Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от боляровското училище дни преди да излязат в коледна ваканция. Полезният разговор с подрастващите проведе секретарят на МКБППМН към община Болярово Трифон Трифонов. „Малко пламъче, достигнало до..

публикувано на 30.12.24 в 14:10

Държавата изплати средства на пострадалите от пожарите в община Болярово

„Пострадалите семейства  от пожарите в боляровските села Воден и Крайново получиха  парите от държавата“, това потвърдиха самите те по време на предколедната си среща с ръководството на общината. Кметът Христо Христов заяви, че вече са монтирани голяма част..

публикувано на 20.12.24 в 11:02

Деца от Болярово помагат за лечението на Въльо Станилов

Децата на Болярово се включиха със своите ръчно изработени картички в благотворителната инициатива на община Тополовград. На благотворителния базар организиран от община Тополовград и НЧ “ Св. Св. Кирил и Методий“ се събираха средства за лечението на..

публикувано на 18.12.24 в 09:00

Работилничка за деца от село Воден отвори Дядо Коледа

Работилничка на Дядо Коледа отвари врати за всички деца на село Воден. Децата на боляровското село, пострадало от големите летни пожари се впуснаха  в търсене на коледното чудо и сами си изработиха празнични картички и коледни играчки-топки, ангелчета,..

публикувано на 17.12.24 в 17:15

Българското училище в Рим събра за втори път автори и читатели на българската детска книга

Втори литературен салон на съвременната българска литература за деца и младежи се проведе във Флоренция, Италия от 30 до 1 декември. Домакин на събитието беше българското училище „Асен и Илия Пейкови“  – Флоренция, организатори са  Културна..

публикувано на 06.12.24 в 13:23

Кметове на граничещи с Турция общини обсъдиха влиянието на демографските проблеми върху развитието на региона

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната..

публикувано на 28.11.24 в 15:35

Научна конференция събира в Карлово изследователи на Васил Левски и освободителното движение

Националният музей "Васил Левски" в Карлово е домакин на поредната научна конференция, която събира на едно място изтъкнати учени и млади изследователи. Тази година темата е "Васил Левски, българската емиграция и освобождението на България" ...

публикувано на 21.11.24 в 00:09

Благотворителна кампания "Книги за бъдещето на Марти"

Благотворителен базар "Книги за бъдещето на Марти" организират от казанлъшкото сдружение "Бъдеще за децата". Малкият Марти е на седем години и страда от анална атрезия - вродена аномалия, което засяга храносмилателния тракт, но и редица вътрешни..

публикувано на 13.11.24 в 12:23