Бронзови култови съдове, каничка за вино, накити и монети са сред откритите находки в 10-те разкрити до сега гробове в Голямата могила край с. Прохорово. Могилата е с височина 25 м. – това е височината й след хумусния слой и е най-високата сред могилите в района. Макар да не е достигнат още хумусния слой, учените имат сериозни данни, да твърдят, че могилният насип е изграждан от 1-ви до 3 –ти в. Основание за това им дават откритите в т.нар. „гроб №10“, най-богатия като находки. „В него открихме 2 бронзови патери –култови съдове, антична каничка – уенхое и умбо с шипове от щит“, съобщи археологът Генчо Димитров, директор на историческия музей в Нова Загора .
Изключително интерес сред находките предизвиква късият широк меч “гладиус“, който римляните използват от Втората пуническа война преди Христа, но откритият меч е от времето на втората половина на 1-ви в. от н.е. Римляните започват да го използват от времето на Втората Пуническа война от 3-2 в. пр. Хр. „Мечът е в сравнително добро състояние, със запазена костена дръжка и е предаден за реставрация в ямболския Регионален исторически музей, където се намира най-добрият реставратор на метални оръжия и предмети. Много малко музеи могат да се похвалят с такава находка“, разкри археологът.
В останалите 9 гроба, погребенията са извършени, чрез трупоизгаряне, вероятно извън могилата. Само едно от погребенията е с изгаряне в ямата на гроб №9. „Някои от погребенията са на жени – открити са обици, костени игли за коса, глинени съдове и монети“, разказва Генчо Димитров.
За него най-интересен е глиненият трипод, глинен съд като купа с три крачета, чиято направа като материал и изпичане няма аналог, открит до сега у нас. „До него се доближава трипода от керамичните работилници на някогашния Никополис ад Иструм, до Хотница - но е с доста по-лоши качества“, поясни ученият.
Цялото интервю с директора на историческия музей в Нова Загора Генчо Димитров чуйте в звуковия файл.
Старозагорката Илияна Семерджиева е посланик на Европейския климатичен пакт. Тя участва в различни дейности и създава активности, които да насочат вниманието на хората към климатичните промени и екоинициативи. В същността на Европейския..
Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..
Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..
През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност. И това лято той се радва на подкрепата на хората. Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net