Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България стартира разговорите с „Газпром“ най-рано следващата седмица

Това обяви при посещението си в "Мини Марица-изток" министър Росен Христов

Преговорите на България с руската компания „Газпром“ за осигуряване на количества с газ за страната могат да започнат най-рано през следващата седмица. Това заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов при посещението си в „Мини Марица-изток“. Той отказа да коментира броя и вида на офертите за доставка на втечнен газ, защото информацията е конфиденциална. До потенциалните преговори с „Газпром“ ще се стигне, ако анализите, които предстои да бъдат изготвени, покажат недостиг на газ на страната, уточни министър Христов. България вече е поискала удължаване на срока по офертата за доставка на „синьо гориво“ от танкери. Росен Христов призна, че се работи по хипотезата за отрицателен отговор. По думите му се търсят алтернативни варианти за доставки на газ на цена, която хората могат да си позволят. 

Енергийният министър обяви също, че крайният срок за пускане на търговските количества газ по интерконектора с Гърция е 1 октомври. Според Христов към момента връзката не е готова, но предстои тази седмица фирмата-строител „Авакс“ да предоставят конкретен план. 

На въпрос на журналист как държавата ще се ангажира в настоящата ситуация с подкрепа за бизнеса, общините и друг вид учреждения, министърът на енергетиката отговори, че не може да се разчита само на държавата. Той призова към инвестиции в проекти за енергийна ефективност. 

Министър Росен Христов се включи в тържествата по повод 60-та годишнина от откриването на рудник "Трояново-Север". На специална церемония бе открита паметна плоча по повод кръглата годишнина. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Методи Андреев

Методи Андрев: България върви към диктатура на олигархията

Лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски набира сила . Така коментира последните политически събития в предаването "60 минути повече политика" в ефира на Радио Стара Загора бившият народен представител и анализатор Методи Андреев. Повод за..

публикувано на 01.06.25 в 15:00
Павел Попандов -

Павел Попандов засади липа в Алеята на славата в Стара Загора и откри своя звезда

Популярният български актьор Павел Попандов, носител на наградата за цялостно творчество от кинофестивала "Златната липа" 2025г., засади своя липа на своеобразната Алея на славата в Стара Загора. Героят от редица обичани български филмови заглавия откри..

публикувано на 01.06.25 в 11:06

Българо-гръцки събор започва днес край ямболското село Голям манастир

В местността „Църквичката" край ямболското село Голям манастир за 16 –та поредна година днес ще се проведе традиционният българо-гръцки събор. Организатори са община Тунджа и изселници от селата Голям манастир и Генерал Инзово. Българо-гръцкият събор на..

публикувано на 01.06.25 в 10:17

1 юни - Ден на детето! Стара Загора отбелязва празника с редица прояви

На 1 юни отбелязваме Международния ден на детето. Свързва се с решение на Световната конференция за благосъстояние на децата от преди век през 1925 г.. В България Денят на детето се е отбелязвал съгласно указ на цар Борис III от 1927 г., според който денят..

публикувано на 01.06.25 в 09:29

Павел Поппандов с награда за принос от "Златната липа"

Кинофестивалът „Златната липа“ беше официално открит тази вечер с бляскава церемония в центъра на Стара Загора.  Дванайстото издание на форума събра стотици старозагорци, които преминаха по червения килим, за да влязат в Старозагорската опера,..

публикувано на 31.05.25 в 21:57

Наградиха победителите в конкурсa "Ще обичам аз от сърце таз земя и тоз народ"

В празнична атмосфера в актовата зала на Второ основно училище „П. Р. Славейков“ в Стара Загора се състоя официалната церемония по награждаване на победителите в VIII Национален ученически конкурс „Ще обичам аз от сърце таз земя и тоз народ“. Тази година..

публикувано на 31.05.25 в 16:41

Протест срещу еврото и в Стара Загора

Граждани на Стара Загора се включиха в националния протест срещу въвеждането на еврото. Проявата е част от мащабна инициатива, организирана от граждански комитет и подкрепена от партия „Възраждане“.  Протестът започна по обед пред Областната..

обновено на 31.05.25 в 15:51

Протести в Ямбол и Сливен в защита на лева

В Ямбол стотици излязоха на протест с настояване за референдум и отлагане на приемането ни в еврозоната. За кратко движението до областната управа беше спряно.  Национален протест има в столицата, както и в редица други градове на страната. Според някои..

обновено на 31.05.25 в 15:34

Започва дванадесетото издание на „Златната липа“ в Стара Загора

Символичен старт на Международния кинофестивал „Златната липа“ 2025 в Стара Загора дадоха тазгодишните членове на журито, както и екипът, който стои зад подготовката на станалата традиционна проява. 54 са филмовите заглавия от България и чужбина,..

публикувано на 31.05.25 в 14:05

Повече от 800 участници ще се надиграват с хора в Казанлък

За 18-а поредна година в рамките на Празниците на розата Казанлък ще е домакин на националното надиграване „Тъпан бие, хоро се вие“. Фолклорното празненство е по традиция в съботния ден. То ще започне на 31 май от 16 часа, а пъстрите хора на..

обновено на 31.05.25 в 09:28