Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конкурсът "Дърво с корен" стартира за 13-ти път

За тринадесета поредна година фондация „ЕкоОбщност“ стартира официалното набиране на номинации за добре познатия и обичан конкурс „Дърво с корен” за най-интересните и забележителни дървета на територията на България, техните истории и опазването им. Интересна новост е, че през 2022 г. инициативата ще бъде посветена на климатичните промени, които вече оказват сериозно влияние върху екосистемите на планетата.

Тази година решихме да посветимДърво с корен” именно на климатичните промени, тъй като жСтартира еланието ни е да насочим прожекторите към един от форсмажорните проблеми, пред които човечеството е изправено. Случващото се в момента - рекордни температури в цяла Европа, засушавания, масови пожари - влияе пряко на дърветата, а оттам - на всяка засегната екосистема, което неминуемо оказва ефект върху живота ни”, споделя Любомира Колчева, директор на фондация „ЕкоОбщност” и организатор на конкурса „Дърво с корен”.

„Дърво с корен”, който през годините се утвърди като една от любимите инициативи на хората, които обичат и имат отношение към дърветата, и тази година ще предизвика участниците да представят уникални дървета и техните интересни истории в две основни категории. Всички изпратени предложения ще участват в главната категория “Дърво с корен”. Категория „Вековните дървета говорят“ пък ще събере впечатляващи вековни дървесни видове, свързани с исторически събития, значими личности или местни предания. Дървета, които са се превърнали в символ и пазител на дадено населено място, станали са важна част от делника и празниците на местната общност, нечий род или отделен човек и заслужават признание.

В допълнителната трета категория „Млад природолюбител” ще се представят истории на дървета, които са засадени от или, за които се грижат деца на възраст между 6 и 16 години. 

Това е конкурс, с който не търсим най-старото или най-високото дърво, а онова, което се е запечатало в сърцата и умовете на хората. Ако има дърво, което наистина обичате и почитате – вие, вашият род, съседи и приятели или цялата ви общност и населено място – разкажете неговата история! Разкажете защо то е ценно за вас, защо сте го обикнали, с какво е оставило незаличим спомен в душата ви, от коя незабравима случка с него винаги се появява усмивка на лицето ви”, споделят организаторите от фондация „ЕкоОбщност”.

Всички, които биха искали да се включат в конкурса и да представят дърво, което намират за специално, могат да го направят, като изпратят описание на дървото, историята му и поне 3 снимкина електронен адрес: tree@bepf-bg.org до 17.10.2022 г.

Предложението на кандидатите трябва да съдържа също местоположение, вид и описание на дървото, както и данни за връзка с участника.

Приемат се номинации за дървета от любители на природата на територията на цялата страна, включително на участвали в миналогодишни издания на конкурса дървета, ако до момента не са печелили приза „Дърво с корен“. 

Всички предложения ще бъдат разгледани от жури, което ще отличи участника в категорията „Млад природолюбител“ и ще излъчи финалистите в „Дърво с корен” и „Вековните дървета говорят”. Изборът на победителите ще се извърши чрез онлайн гласуване от обществеността. То ще се проведе през ноември 2022 г. 

Тазгодишният конкурс “Дърво с корен” се провежда като част от европейската инициатива "Климат на промяната" (#ClimateOfChange), която е съфинансирана от Европейската комисия в рамките напрограма DEAR(Програма за образование за развитие и повишаване на информираността) и цели да развие у младите европейски граждани съзнателност и критично разбиране относно предизвиканата от климатичните промени миграция като едно от най-големите предизвикателства на глобализирания свят.

Конкурсът „Дърво с корен 2022” на фондация „ЕкоОбщност” се провежда в партньорство с „Асоциация на арбористите в България“ и „Адвенчър нет”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Боляровче" донесе злато от морето

Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..

публикувано на 22.07.25 в 10:07

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54