Ямболското село Недялско е извор на прочути певци и инструменталисти, родно място на трима родствено свързани изпълнители – кавалджията Драган Карапчански, певиците Желязка Бочукова и Йорданка Илиева (1922-2002).
В семейството на Йорданка всички пеят. От малка е край сестрите си по празници, на хорото, на нивата, на седянка. Бавните песни учи от майка си, а хороводните – на хорището. През 1943 г. по настояване на близък родственик 21-годишната певица осъществява първите си записи, издадени на грамофонните плочи „Орфей” (с оркестъра на Ради Ангелов) и „Микрофон” (с групата на Ахмед Бабаков). От 1946 г. след конкурс Йорданка Илиева е редовен изпълнител в концертите „на живо” по Радио София. Там гласовитата тракийка среща бъдещия си съпруг – гайдаря Илия Димитров, музикант в Угърчинската група на Цвятко Благоев. От тогава двамата остават неразделни в живота и на сцената.
Гласът на Йорданка Илиева се разпознава от слушателите, песните й стават популярни и предпочитани в програмите на радиото. За нея музиковедът Михаил Букурещлиев пише: „Гласовите и музикалните й качества ни карат да се заслушаме в пеенето, да признаем без колебание таланта. Песента се лее естествено и спокойно и това внушава на слушателя усещането, че изпълняваната песен „лежи” на нейния глас”.
Най-ранният запис на Йорданка Илиева в Златния фонд на БНР датира от 1954 г. Във фонотеката на радиото тя оставя над 70 песни с Тракийската тройка, Странджанската група, Оркестъра за народна музика, групите на Иван Кирев и Атанас Вълчев.
В телевизионната поредица "Дъщерите на Орфей" (автор Борислав Геронтиев) певицата разказва: „Когато се създаде Държавния ансамбъл за народни песни и танци през 1951 г., на конкурса се явиха около 400 певици, от които одобриха само девет. По-късно имаше и други, защото трябваше да се попълва ансамбълът, но ние сме първите девет. С Вълкана Стоянова бяхме утвърдени певици, солистки, станахме каки на новите млади момичета... Говоря предимно за ансамбъла, защото животът ни беше там”. В продължение на 26 години до пенсионнна възраст Йорданка Илиева пее в хора на ансамбъла, участва в камерни състави, изпълнява и солови песни с оркестъра. Година по-късно в ансамбъла постъпва и нейният съпруг Илия Димитров, потомствен гайдар.
Попивал от бащината свирня в родното село Чеканчево, едва 12-годишен самобитният музикант хваща гайдата, а на 16 вече свири с Угърчинската група в Радио София (1938). Неговата популярност бързо нараства, а изпълненията показват майсторско владеене на оригиналните шопски хорà и ръченици. По мотиви на Илия Димитров композиторът Филип Кутев създава музика към емблематични музикално-танцови постановки на Държавния ансамбъл – „Шопска сюита”, „Събор в Софийско”, "Женски шопски танц", „Мъжко шопско” (хореография М. Дикова). Мария Кутева казва, че той е от онези гайдарджии, които могат да се посочат като пример за подражание на традиционното ни инструментално наследство.
Йорданка Илиева и Илия Димитров са формирани изцяло във фолклорна среда. Те са достойни представители на тракийската песенна школа и шопския инструментален стил, пренесени в съвременното изпълнителство и в обучението младите музиканти, подражатели на стария фолклорен диалект.
Някои от записите на Йорданка Илиева и Илия Димитров са издадени на грамофонни плочи, а през 2006 г. излиза компакдискът „Овчари чукат кърмило” с най-популярните песни на тракийската певица. Част от последното интервю за предаването „Жива вода” (автор Теодора Пеева, 2000 г.) се пази в Златния фонд на БНР и можете да го чуете от звуковия файл.
На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни. Експозицията, дело на Надя Сотирова,..
Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..
Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..
Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..
На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..
На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...
За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..
Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..
"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена. До момента..
В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава галерията..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net