Ямболското село Недялско е извор на прочути певци и инструменталисти, родно място на трима родствено свързани изпълнители – кавалджията Драган Карапчански, певиците Желязка Бочукова и Йорданка Илиева (1922-2002).
В семейството на Йорданка всички пеят. От малка е край сестрите си по празници, на хорото, на нивата, на седянка. Бавните песни учи от майка си, а хороводните – на хорището. През 1943 г. по настояване на близък родственик 21-годишната певица осъществява първите си записи, издадени на грамофонните плочи „Орфей” (с оркестъра на Ради Ангелов) и „Микрофон” (с групата на Ахмед Бабаков). От 1946 г. след конкурс Йорданка Илиева е редовен изпълнител в концертите „на живо” по Радио София. Там гласовитата тракийка среща бъдещия си съпруг – гайдаря Илия Димитров, музикант в Угърчинската група на Цвятко Благоев. От тогава двамата остават неразделни в живота и на сцената.
Гласът на Йорданка Илиева се разпознава от слушателите, песните й стават популярни и предпочитани в програмите на радиото. За нея музиковедът Михаил Букурещлиев пише: „Гласовите и музикалните й качества ни карат да се заслушаме в пеенето, да признаем без колебание таланта. Песента се лее естествено и спокойно и това внушава на слушателя усещането, че изпълняваната песен „лежи” на нейния глас”.
Най-ранният запис на Йорданка Илиева в Златния фонд на БНР датира от 1954 г. Във фонотеката на радиото тя оставя над 70 песни с Тракийската тройка, Странджанската група, Оркестъра за народна музика, групите на Иван Кирев и Атанас Вълчев.
В телевизионната поредица "Дъщерите на Орфей" (автор Борислав Геронтиев) певицата разказва: „Когато се създаде Държавния ансамбъл за народни песни и танци през 1951 г., на конкурса се явиха около 400 певици, от които одобриха само девет. По-късно имаше и други, защото трябваше да се попълва ансамбълът, но ние сме първите девет. С Вълкана Стоянова бяхме утвърдени певици, солистки, станахме каки на новите млади момичета... Говоря предимно за ансамбъла, защото животът ни беше там”. В продължение на 26 години до пенсионнна възраст Йорданка Илиева пее в хора на ансамбъла, участва в камерни състави, изпълнява и солови песни с оркестъра. Година по-късно в ансамбъла постъпва и нейният съпруг Илия Димитров, потомствен гайдар.
Попивал от бащината свирня в родното село Чеканчево, едва 12-годишен самобитният музикант хваща гайдата, а на 16 вече свири с Угърчинската група в Радио София (1938). Неговата популярност бързо нараства, а изпълненията показват майсторско владеене на оригиналните шопски хорà и ръченици. По мотиви на Илия Димитров композиторът Филип Кутев създава музика към емблематични музикално-танцови постановки на Държавния ансамбъл – „Шопска сюита”, „Събор в Софийско”, "Женски шопски танц", „Мъжко шопско” (хореография М. Дикова). Мария Кутева казва, че той е от онези гайдарджии, които могат да се посочат като пример за подражание на традиционното ни инструментално наследство.
Йорданка Илиева и Илия Димитров са формирани изцяло във фолклорна среда. Те са достойни представители на тракийската песенна школа и шопския инструментален стил, пренесени в съвременното изпълнителство и в обучението младите музиканти, подражатели на стария фолклорен диалект.
Някои от записите на Йорданка Илиева и Илия Димитров са издадени на грамофонни плочи, а през 2006 г. излиза компакдискът „Овчари чукат кърмило” с най-популярните песни на тракийската певица. Част от последното интервю за предаването „Жива вода” (автор Теодора Пеева, 2000 г.) се пази в Златния фонд на БНР и можете да го чуете от звуковия файл.
По повод 130-та годишнина от рождението на големия български поет и публицист Гео Милев, в къщата музей в Стара Загора организират поредица събития. Първото от тях е литературната викторина за ученици, която ще се проведе на 15 януари (сряда) от..
Престижното звание Читател на годината получи Стоянка Денкова Иванова, магистър по социални науки. Тя е редовен читател от повече от 40 години, разказа директорът на библиотеката Росица Петрова. „Тя се чувства вече като част и от нашия екип,..
На 13 януари, понеделник, в изискания салон на Държавна опера Стара Загора ще се проведе прожекция на новия български игрален филм „Сватба“. Това съобщават от пресцентъра на общината. Лентата, вдъхновена от неповторимия и магичен свят на Николай..
Новата година за трупата на Драматичен театър „Гео Милев“ Стара Загора започна с репетиция на един от знаковите спектакли, които ще бъдат представени през 2025 г. Това е “ШВЕЙК ПРЕЗ ТРЕТАТА СВЕТОВНА ВОЙНА” по Ярослав Хашек. С този проект слагаме..
За първи път в историята си Старозагорският куклен театър ще продуцира спектакли за деца до 2 години. Постановъчният екип ще въздейства върху съзнанието на най-малките чрез звук и светлина. Режисьор е Галина Савова, сценографът е Виктория..
В първата неделя на 2025 година , във времето, когато мнозина пътуват, други се завръщат у дома, трети не са пристигнали и стоят в колите си, залостени от снежните преспи, четвърти умуват накъде да поемат, днес, на Зимния Кръстовден, празникът затварящ..
В Разлог посрещнаха 2025 година с традиционния кукерски карнавал "Старчевата" . Звън на чанове още в ранни зори огласи седемте махали на малкото градче, за да прогони злото и да има здраве и берекет през новата година. Разлог е първата..
За Мери от Мери Бойс Бенд 2024 година е преминала във вдъхновяващи срещи с хората, от които си пожелава още. В интервю за Радио Стара Загора тя разказа историята на създаването на най-новата песен на групата „Събуди ме чак през май“..
Първата фотографска снимка достигнала до нас датира от 1826 г. и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс. Всички следващи снимки разгръщат потенциала на фотографията като документално и художествено изкуство, за да я превърнат днес в..
През следващата година в пешеходната зона на Нова Загора ще бъде направен паметник на Стоян Омарчевски. Роден на 24.12. 1885 г, той учи философия и право, учителства в Белоградчик и Видин, политик и общественик, народен представител от 1913 до 1920 и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net