Подписани са договорите с избраните изпълнители в обществените поръчки за проектиране и строителство и за надзор при основния ремонт на 15,7 км от третокласния път III-5504 Мъдрец - Искрица - Медникарово - Обручище, информират от агенция "Пътна инфраструктура".
Неколкократно в последните години жители на селата в региона излизаха на протест с настояване държавата да ремонтира пътят, който е в изключително тежко състояние.
Изпълнител на проектирането и строително-монтажните работи е ОБЕДИНЕНИЕ „РАДНЕВО ЛЕНД“ ДЗЗД, в което участват: „БГ ЛЕНД КО“ АД, „ВИА ПРО ИНЖЕНЕРИНГ“ ЕООД и „Ий Кей Джей България Кънсълтинг Енджиниърс“ ЕООД. Договорът им е за 19 776 000 лв. с ДДС, а средствата са от бюджета на АПИ. Строителният надзор е възложен на ОБЕДИНЕНИЕ „ИНФРАКОНТРОЛ 2022“, с участници: „Пътконсулт 2000“ ЕООД и „ЕН АР КОНСУЛТ“ ЕООД. Стойността на техния договор е 497 520 лв. с ДДС.
Трасето е основна пътна артерия за община Гълъбово и осигурява връзка с минно-енергийния комплекс ТЕЦ „Марица изток 3“, рудник „Трояново-3“, завода за гипсокартон и на населените места Обручище, Медникарово, Искрица и Мъдрец с общинския център Гълъбово. Пътят е построен преди 45 години - през 1976 г., и оттогава не е основно ремонтиран.
Проведената обществена поръчка за проектиране и строителство е по ускорена процедура по реда на чл. 74, ал. 4 от Закона за обществените поръчки, поради спешната необходимост от ремонтни дейности на трасето и аварийното състояние на ж. п. надлеза в с. Обручище. От началото на 2022 г. са извършвани периодични проверки на ж. п. надлеза в с. Обручище, като се наблюдава пропадане и в двете ленти на платното за движение и пукнатини. Настилката е силно износена, конструкцията му е с нарушена носимоспособност, тъй като в почти цялата отсечка има обособени участъци с видими повреди по пътното платно. По повърхността й се наблюдават множество мрежовидни пукнатини, дупки, кръпки, коловози, локални слягания и пропадания.
Началото на участъка, който ще се ремонтира, е при кръстовището с път II-55 Велико Търново - Нова Загора - ТЕЦ-2 - Свиленград, в района на с. Мъдрец. Завършва при пресичането с път III-554 Нoва Загора - Раднево - Харманли, в района на с. Обручище. Ще бъдат ремонтирани и трите големи съоръжения в отсечката – мост над дере, мост над р. Соколница и ж. п. надлез в с. Обручище, както и 32 бр. водостоци.
Срокът за изпълнение на проектантските работи е 60 календарни дни, разделен на три междинни етапа. Предвиденият срок за строително-монтажните работи е 540 календарни дни /18 месеца/ и започва след откриване на строителната площадка с подписване на протокол 2А.
Студентите , които се обучават в специалности, за които е предвидена само редовна форма на обучение , имат право на месечна помощ по чл.9 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане. Това се удостоверява с документ от висшето учебно..
В Свиленград се провежда шестото издание на Фестивала на духовите оркестри. Тази вечер програмата започва открива Гвардейския представителен духов оркестър с диригент подполковник Ради Радев - диригент на българската армия. Предвидени са..
Старозагорското IX ОУ „Веселин Ханчев“ ще посрещне първия учебен ден на 15 септември с общо 645 ученици. 100 са първокласниците в учебното заведение, което празнува своя 60 годишен юбилей. Това заяви за Радио Стара Загора директорът Мария Горчева. По..
По-малко пожари от началото на годината в област Стара Загора в сравнение с 2024-та отчитат от Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Това съобщи в навечерието на професионалния празник на пожарникарите – 14 септември,..
На 15 септември в страната ще бъде открита новата учебна година. По повод първия учебен ден и тази година градският транспорт в Стара Загора ще бъде безплатен за всички ученици. Традицията е съвместна инициатива на Община Стара Загора и общинския превозвач..
Този уикенд, 13 и 14 септември, Стара Загора ще бъде домакин на първия уличен фестивал U.L.I.C.A. – Street Fest. Фестивалът, насочен към младите, ще се проведе на пешеходната част на бул. „Цар Симеон Велики“, непосредствено пред Универсалния магазин...
Готови за старта на новата учебна година са училищата в област Ямбол. 11 724 е броят на учениците в региона от 1 до 12 клас. Над 4200 са децата в градините и предучилищните групи, показват данните на РУО-Ямбол. За първи път 1016 първокласници ще..
Новата учебна година в област Хасково започва с над 100 първокласници по-малко. 1682 са учениците в региона, които за първи път ще чуят училищния звънец, обяви началникът на РУО-Хасково Силвия Касабова. Тя коментира, че броят на първокласниците..
Всички 119 училища в Старозагорска област са готови за старта на новата учебна година. Това заяви началникът на РУО-Стара Загора Милена Йолдова. 32 737 са учениците в областта, които на 15 септември ще чуят училищния звънец. По думите на Милена..
По повод „Седмицата на пожарната безопасност“ и 14 септември – професионалния празник на служителите от ГДПБЗН, старши комисар Стоян Колев организира среща със структурите от Щаба на Областния управител и доброволци. На събитието той представи данни за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net