Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Катя Зографова представя в Стара Загора новата си книга „Бележити жени на/за България“

Литературният историк и критик Катя Зографова представя новата си книга „Бележити жени на/за България : От Кера Тамара до Петя Дубарова” в изложбена зала „Байер” тази вечер /23.09./ от 19:30 ч.
Премиерата е част от програмата на  Нощ на изкуствата 2022, организирана от Община Стара Загора, както и от поредицата „Среща с автограф“, инициирана от Библиотека „Родина“.

В задълбочения си документален труд Катя Зографова прави очерк на над 100 българки , но с различен авторски подход - през европейския и световен контекст на успешни чужденки. Те са  българолюбиви, и общата събирателна линия с българките е тяхната посветеност на България.  Един от тези образи е на лейди Емили Странгфорд, която успява да оборудва 6 болници в най-опустошените селища след Априлското въстание, както и да подпомага жителите им с храна, лекарства и вещи от първа необходимост.

Между страниците на енциклопедията читателят открива интересни факти и постижения на българки в различни области на науката, културата, изкуството, обществения живот на страната ни през изминалите 7 столетия.

Сред тях са войводкини, жени от Априлското въстание, първите учителки, пътешественички, равноправки (феминистки – бел.ред.), първите светлописки (фотографки – бел. ред.), интелектуалки, оперни прими, преводачки, лекарки и други жени – еталон за борбеност и духовност.

В богатата палитра от образи, заслужено са добавени и  две старозагорки: оперната прима Христина Морфова, определяна като най-доброто сопрано в Европа, в продължение на две десетилетия в началото на XX в.. Другата  е Анастасия Тошева – първата жена в българската история, която доказва, че учителската професия е призвание.

„Правейки паралелен прочит на биографии между българките и чужденките, аз установих, че нашите българки стоят великолепно и равнопоставено до чужденките. Определям тази книга като един малък женски параклис, в който ние можем да се поклоним на всички тези озарени, одухотворени българки!“ – уточни Катя Зографова пред Радио Стара Загора.

Какъв е образът на българката в историческата ни памет и трудно ли се реабилитират онези, които имат значителни заслуги в историята ни  – чуйте в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Победителката от конкурса "Славейче" направи своя първи професионален запис в Радио Стара Загора

Победителката от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче", Фаня Михайлова, направи първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора. Шестнайсет годишната певица спечели тази възможност, като..

публикувано на 17.01.25 в 15:15

Проф. Цочо Бояджиев ще представи изложба и книга в Музея на фотографията в Казанлък

На 16 януари в 17:30 часа в Музея на фотографията в Казанлък откриват изложбата „Фотографът Цочо Бояджиев“. Тя включва 24 въздействащи черно-бели творби. Фотографиите разкриват уникалния поглед на професора към живота и света. Те могат да бъдат..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Гео Милев - 130 години неспокойна душа

Безспорно за Стара Загора един от най-разпознаваемите и значими фигури е творецът Гео Милев. Поетът, който изчезва в средата на 20-те години заради критиките си към потушаването на Септемврийското въстание и откриват останките му едва през 50-те в..

публикувано на 15.01.25 в 14:04

Дигиталният алхимик Франс ван ден Дунген представя творби в Нова Загора

Днес, в Художествена галерия "Руси Карабиберов", се открива изложбата "Човешки истории" на нидерландския художник  Франс ван ден Дунген.  Първата за годината експозиция представя 17 творби на новатор, наричан от мнозина дигитален..

публикувано на 15.01.25 в 09:30

Библиотека "Сава Доброплодни" в Сливен обяви 14-ти конкурс за театрални кукли за деца

Четиринадесети Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои обяви Регионална библиотека „Сава Доброплодни” в Сливен. Конкурсът е в рамките на 27-я Национален фестивал на детската книга – Сливен, който ще се..

публикувано на 14.01.25 в 17:10

Ямболските кукери с Голямата награда от маскарадните игри в Симитли

Едва завърнала се като победител от Симитли, кукерската група от Ямбол с ръководител Елиян Кисьов се готви за следващите си участия в кукерските фестивали. Ямболската кукерска група спечели Голямата награда – за участие и цялостен принос в 21-ото..

публикувано на 14.01.25 в 13:56
Доц. д-р Николай Вуков, ръководител на секция

Доц. Николай Вуков представя монография за народното творчество в българския печат преди Освобождението

„Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на XIX в.“   е първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници..

публикувано на 13.01.25 в 22:28

В Деня на българското кино си спомняме за първия български игрален филм

В Деня на българското кино – 13-ти януари да си спомним за режисьора, сценариста и на главния изпълнител в първия български игрален филм „Българан е галант“ – Васил Гендов.   Роденият в артистична фамилия в Сливен на 24.11.1891 г. Васил..

публикувано на 13.01.25 в 16:09

Отбелязваме 162 г. от рождението на Щастливеца

На 13 януари (1 януари стар стил) 1863 година в Свищов се ражда  Алеко Константинов, авторът на завета „Изучете /опознайте/ България, за да я обикнете!“,един от значимите писатели и общественици на свободна България. Творбите му са посветени на живота..

публикувано на 13.01.25 в 07:30

Йорданка Христова: Пиша трета част от "Изповед" и ще се радвам да я представя в любимия град Стара Загора

Обещания не си давам, просто действам. Опитвам да бъда такава, каквато съм, да изпълнявам това, което съм казала и да разведрявам живота на хората с моето присъствие, с моята музика, с моите песни, защото това ми е професията. Това каза за..

публикувано на 10.01.25 в 16:19