Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гайдарите от Калофер с номинация за "Живи човешки съкровища"

Калоферските гайдари на събора в Копривщица 2005.
Снимка: Георги Стоянов

Гайдарите от гр. Калофер са номинацията на Пловдивска област за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България 2022“. Процедурата се състои от два етапа - областен и национален. Комисия с председател гл. ас. д-р Радка Братанова (ИЕФЕМ - БАН) номинира кандидатурата "Гайдарите на Алтън Калофер: Локални практики - глобални послания", като взе под внимание всички критерии на системата и необходимата документация. Съгласно статута, кандидатите представят дейности и умения/ елементи от сферите на нематериалното културно наследство.

Кандидатурата на НЧ "Христо Ботев-1869" - Калофер представя развитието на традиционната инструментална практика в града, носителите на дейностите и уменията, свързани с най-значимия и емблематичен за селището музикален инструмент – гайдата, както и жизнените традиционни практики – свирене и занаятчийство (изработване на гайди). Носителите са представители на локалната общност, а дейностите и уменията се практикуват изцяло в нейната иманентна среда.

"Най-ранните документални свидетелства за свирене на гайда в Калофер датират от 1911 г. - грамофонни плочи на Слави Велев, един от първите гайдари, засвирил „на живо“ по Радио София (1936), а оркестърът към читалището е първият, съставен само от гайдари (1957)", се посочва в кандидатурата. Това прави Калофер единственият град в България, а може би и в света с толкова много гайдари на едно място. 

Въпреки съвременните механизми за усвояване на традиционните дейности и умения, гайдарджийството в Калофер остава една от най-старинните жизнени форми на местна изява, която разкрива цялото богатство на локалната култура, а градът – своеобразен център на гайдарската традиция в Подбалкана.

Кандидатурата на НЧ "Христо Ботев-1869" - Калофер е изготвена от фолклориста Мирослав Василев, водещ и музикален редактор на фолклорните предавания на Радио Стара Загора. Своеобразният конкурс се координира от Министерството на културата, Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН и се реализира със съдействието на Националната комисия на ЮНЕСКО в България. 

Филмът "Гайдарите на Алтън Калофер" (сценарист Мирослав Василев, оператор Христо Дановски) е изготвен специално за кандидатурата и представя носителите на елемента в естествената среда на локалната общност.

През октомври т.г. националната експертна комисия предстои да излъчи новите елементи за вписване в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство.

Снимки: Архив на НЧ "Христо Ботев-1869" - Калофер

По публикацията работи: Мила Маринова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Людмила Тонева

Людмила Тонева представя своята „Воля за живот"

Книгата „Воля за живот" на Людмила Тонева ще бъде представена в Стара Загора в рамките на информационната кампания на Сдружение „Самаряни" срещу домашното насилие“. Авторката е сред успелите да се измъкнат от ада на домашното насилие, а в книгата си..

публикувано на 27.11.24 в 16:04

"Милосърдието на Тит" с премиера тази вечер

Фестивалът на оперното и балетното изкуство в Стара Загора продължава с  премиерни  за страната представления.  Тази вечер от  19 часа  Държавна опера Пловдив ще представи  "Милосърдието на Тит" от Волфганг Амадеус Моцарт.  Това е последната,..

публикувано на 27.11.24 в 15:04

В Казанлък започват музикални празници „Петко Стайнов“

От петък до неделя в Казанлък ще се проведат традиционните музикални празници „Петко Стайнов“. Акцент в тазгодишната програма е провеждането на VII-мия Национален хоров фестивал в събота, 30-ти ноември, от 16 ч. в Исторически музей и..

публикувано на 27.11.24 в 13:51
Венцислав Илиев

Представят автобиографичната книга „Слово и дело” на композитора Константин Илиев

Автобиографичната книга „Слово и дело” от Константин Илиев ще бъде представена в рамките на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора. Събитието е от 17,30 във фоайето на старозагорската опера, а премиерата на книгата е свързана със..

публикувано на 27.11.24 в 10:03

С кръшни хора и много веселба посреща рождения си ден Фолклорна танцова школа „Орисия“

Тази година Фолклорна танцова школа „Орисия“ ще отбележат втория си рожден ден на 29 ноември в Културен център „Стара Загора“ от 18.30 ч. с концерт-спектакъла „Орисани да танцуват“. В него ще вземат участие и Детско-юношески народен хор „Жарава“ с..

публикувано на 26.11.24 в 13:59

"Тиха нощ, свята нощ" претвориха на синдарин “Коледни истории за брас и глас” (видео)

Една от най-известните от всички европейски коледни песни “Тиха нощ, свята нощ” интерпретираха като елегантна зимна пиеса за 5 тромбона и 5 гласа Brass Perspectives BG и Spectrum Vocal Band. Сингълът „Sedhel I Fuin“ е поредното музикално коледно..

публикувано на 26.11.24 в 13:10

Млад учител издаде първата си книга с разкази за селото

Младият учител по български език Кирил Димов от Симеоновград издаде първата си книга с разкази „По селските друми“. Завършил е и политология, в момента  работи като педагогически съветник в ОУ „Иван Вазов“ в родния си град.  Затова тематиката и..

публикувано на 25.11.24 в 17:10

"Среща на изкуствата с усмивка" ще представи изненадващ гост в старозагорската опера

„Среща на изкуствата с усмивка“  предлага Държавна Опера Стара Загора  тази вечер,  в рамките на 54- то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Срещата ще се състои от 17:30 ч., във фоайето на Операта.  Съпътстващото фестивално..

публикувано на 25.11.24 в 15:28

Почитаме св. Климент Охридски

На 25 ноември честваме паметта на св. Климент Охридски - учен, автор, един от последователите на св. св. Кирил и Методий, първи епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Свети Климент..

публикувано на 25.11.24 в 07:05

Фотомаратон предизвиква утре младежи в Ямбол

Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..

публикувано на 22.11.24 в 14:11