Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гайдарите от Калофер с номинация за "Живи човешки съкровища"

Калоферските гайдари на събора в Копривщица 2005.
Снимка: Георги Стоянов

Гайдарите от гр. Калофер са номинацията на Пловдивска област за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България 2022“. Процедурата се състои от два етапа - областен и национален. Комисия с председател гл. ас. д-р Радка Братанова (ИЕФЕМ - БАН) номинира кандидатурата "Гайдарите на Алтън Калофер: Локални практики - глобални послания", като взе под внимание всички критерии на системата и необходимата документация. Съгласно статута, кандидатите представят дейности и умения/ елементи от сферите на нематериалното културно наследство.

Кандидатурата на НЧ "Христо Ботев-1869" - Калофер представя развитието на традиционната инструментална практика в града, носителите на дейностите и уменията, свързани с най-значимия и емблематичен за селището музикален инструмент – гайдата, както и жизнените традиционни практики – свирене и занаятчийство (изработване на гайди). Носителите са представители на локалната общност, а дейностите и уменията се практикуват изцяло в нейната иманентна среда.

"Най-ранните документални свидетелства за свирене на гайда в Калофер датират от 1911 г. - грамофонни плочи на Слави Велев, един от първите гайдари, засвирил „на живо“ по Радио София (1936), а оркестърът към читалището е първият, съставен само от гайдари (1957)", се посочва в кандидатурата. Това прави Калофер единственият град в България, а може би и в света с толкова много гайдари на едно място. 

Въпреки съвременните механизми за усвояване на традиционните дейности и умения, гайдарджийството в Калофер остава една от най-старинните жизнени форми на местна изява, която разкрива цялото богатство на локалната култура, а градът – своеобразен център на гайдарската традиция в Подбалкана.

Кандидатурата на НЧ "Христо Ботев-1869" - Калофер е изготвена от фолклориста Мирослав Василев, водещ и музикален редактор на фолклорните предавания на Радио Стара Загора. Своеобразният конкурс се координира от Министерството на културата, Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН и се реализира със съдействието на Националната комисия на ЮНЕСКО в България. 

Филмът "Гайдарите на Алтън Калофер" (сценарист Мирослав Василев, оператор Христо Дановски) е изготвен специално за кандидатурата и представя носителите на елемента в естествената среда на локалната общност.

През октомври т.г. националната експертна комисия предстои да излъчи новите елементи за вписване в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство.

Снимки: Архив на НЧ "Христо Ботев-1869" - Калофер

По публикацията работи: Мила Маринова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56

Малките театрали от Тополовград зарадваха децата на Болярово

 Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..

публикувано на 16.07.25 в 13:25

Фотоизложбата "Ръце" гостува на казанлъшкия Музей на фотографията

"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена.  До момента..

публикувано на 15.07.25 в 16:37

Гурково откри Арт център „Алфа“

В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава  галерията..

публикувано на 12.07.25 в 16:20