На входа на градската библиотека в Свиленград днес ще бъде открита паметна плоча на щаба, разработил плана и издал заповедта за атаката на Одринската крепост. Според свиленградчани: няма по-подходящо място за поставянето на възпоменателния знак от библиотеката и в близост до паметника на ген. Никола Иванов.
Библиотеката е издигната на мястото на някогашния конак, в който се е настанил щаба на българската армия след победната битка при вр. Курт кале, днешния вр. Шейновец. След обявяването на Балканската война от цар Фердинад в Стара Загора, щабът се премества в Симеоновград. "След освобождаването на Свиленград след победата на българските войници над турската армейска част в тази част на Тракийския фронт при вр.Шейновец, щабът на Втора българска армия се настанява в конака в Свиленград, начело с ген. Никола Иванов. Той е в основата на разработения план за щурма, обсадата и превземането на считаната за непревземаема дотогава Одринска крепост.", разказва Петър Марков, председател на Съюза на офицерите и сержантите в Свиленград.
"Отбранителната фортификационна система е замислена и осъществена под ръководството на германски военни инженери и включвала много огледала, които помагали на отбраняващите се да следят ситуацията по външната и вътрешната отбранителна линия." За това в "Лудия полк", в който воювали най-смелите и храбри българи се обличат в черни дрехи за да неутрализират огледалата и атакуват през нощта", разказва събеседникът.
Западните специалисти определят Одринската крепост като една от най-укрепените в Европа, която може да бъде превзета само след дългомесечна обсада. " Мехмед Шукри паша ръководи отбраната, начело на 59 600 души и разполага с 524 оръдия, над 130 000 снаряда, над 12 милиона патрона, 1 привързан балон и 10 прожектора за наблюдение на позицията. Теснолинейна железопътна линия достига до всички отбранителни сектори и дава възможност за маневри с резервите. Българската армия се готви да овладее крепостта с нощна атака за две денонощия. При подготовката на войските за атака, освен командващия 2-ра българска армия генерал-лейтенант Никола Иванов се проявява и нейният главен организатор, началникът на Източния сектор генерал-майор Георги Вазов.", припомня данни на Военно-историческия музей Петър Марков.
Одринската операция започва на 11 март 1913 г. В продължение на две денонощия Втора армия овладява предната турска позиция и пробива главната фортова линия / през второто денонощие/. На 13 март 1913 г., след неудържима атака "на нож" и масиран артилерийски огън най-силната крепост в Източна Тракия е превзета. Комендантът на крепостта Мехмед Шукри паша и целият гарнизон се предават. Негови са думите: „… на вашата армия никаква крепост не може да противостои.” Героизмът на българските войници се крие в убедеността им, че защитават българска земя и се борят за освобождението на своите братя и сестри - българите от Одринска Тракия. Победата е извоювана с цената на 16 304 убити, ранени и безследно изчезнали български воини.
На 17 май 1913 г. се подписва Лондонският мирен договор. Лозунгът „Балканите на балканските страни” е осъществен. Освободени са Пиринският край, Родопската област и Странджанският район. България дава най-големи загуби – над 85 000 души, Сърбия – 31 000, Черна гора – 16 000 и Гърция – 5000 души.
В звуковия файл чуйте интервюто с Петър Марков, председател на Съюза на офицерите и сержантите в Свиленград.
По искане на Районната прокуратура в Ямбол беше взета мярка за неотклонение "задържане под стража" спрямо мъж, обвинен в палеж на парк "Боровец" в Ямбол. От държавното обвинение уточняват, че той е обвинен в това, че е запалил имущество със значителна..
Седем души са пострадали при катастрофа на автобус и товарен автомобил. Инцидентът е станал в 16:22ч. на Подбалкснакия път при разклона за град Гурково. Пострадали са 8 годишно дете и шест жени, които са се возили в автобуса. Момчето е прегледано и..
Близо 380 кг марихуана са задържани при операция на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" на 24 юли, проведена под ръководството на Окръжна прокуратура - Сливен, съобщиха от Апелативна прокуратура - Бургас. Количеството е открито в..
Кметът на община Болярово Христо Христов официално отмени обявеното частично бедствено положение, въведено на 22 юли, заради пожари края няколко села. Бедственото положение обхващаше землищата на селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница, които..
В неделя, 27 юли, в периода от 14 ч. до 19 ч. се ограничава трафикът на тежкотоварни автомобили над 12 т по магистрала „Тракия“ в участъка от Стара Загора до София в платното в посока към столицата, информират от Агенция „Пътна инфраструктура“...
Завърши изграждането на новата велосипедна алея покрай ул. „Сан Стефано”, на околовръстния път на Свиленград, съобщават от общинския пресцентър. Лентата на новото съоръжение преряза кметът на общината арх. Анастас Карчев, а първи настилката изпробваха..
От 26 юли ( събота) до 10 септември (сряда) базата на Общински плувен басейн в Стара Загора ще бъде временно затворена поради планова профилактика , съобщи Петко Крумов, началник на отдел „Спортни дейности“ в Община Стара Загора, цитиран от пресцентъра..
Николай Стоянов е един от малкото пилоти у нас с лиценз за пилотиране на безмоторен самолет. Първите му скокове са като парашутист, от 23 години лети с безмоторен парапланер, а от шест години и с безмоторен самолет. На всички полети присъстват и..
На 2 август жителите и гостите на село Денница в община Болярово, ще отбележат 141 години от освещаването на православния храм „Св. пророк Илия“. Църквата е духовен център на селото и носи името на светеца-покровител, почитан за закрила от огнени..
Със своя заповед кметът на община Тополовград Божин Божинов официално отмени частичното бедствено положение, обявено преди дни заради възникналия мащабен пожар в землището на селата Орлов дол и Владимирово, съобщават от пресцентъра на общината...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net