Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Свиленград по пътя на община с "нулеви отпадъци"

Нарастващата популярност на концепцията „нулеви отпадъци“ води до все по-честото ѝ използване без ясни стандарти и критерии. Затова Европейската мрежа за нулеви отпадъци - ZERO WASTE EUROPE – създаде международен сертификат за общини с нулеви отпадъци. Системата за сертифициране е разработена въз основа на 10-годишния опит в тази област на експертите и членовете от мрежата при работата им с близо 400 общини. Сертификатът ще се дава само на общини, които са се ангажирали да предприемат значими стъпки към намаляване на отпадъците, като официално признание на техните усилия и резултати.

Българският представител на ZERO WASTE EUROPE е екологично сдружение "За Земята". Инициативата е част от международен проект в партньорство с експерти по управление на отпадъците от Германия, Гърция, Испания, Италия, Кипър, Португалия, Румъния, Словения, Украйна и Хърватска.

Свиленград е сред общините в България с активна дейност в екоинициативата. През месец март 2022г. кметът на общината Анастас Карчев подписа договор за сътрудничество за сертифициране на община Свиленград за нулеви отпадъци. Местната администрация в граничния град ще сътрудничи с Европейската организация за нулеви отпадъци и нейния обучителен център със седалище в Брюксел (Zero Waste Europe и Mission Zero Academy).

Стремежът на община Свиленград е да получи сертифициране на най-високото 5-то ниво за община с нулеви отпадъци,  скоето ще бъде първата сертифицирана община у нас. 

С решение на Общинския съвет е приета декларация за сертифицирането на община Свиленград в Мрежата за нулеви отпадъци и съгласие за сключване на Меморандум за сътрудничество с екологично сдружение "За Земята". Това съобщи кметът арх. Анастас Карчев. Общината се ангажира, че до 2025 година ще въведе необходимите мерки, които ще й позволят да получи сертификат за община с нулеви отпадъци.

Сътрудничеството включва консултиране на общината в различни дейности за осъществяването на плана, като например: анализ и оценка на най-важните действия или моментното състояние, набелязване на най-добрите практики и решения, достъп до обучения от Mission Zero Academy, които включват базови онлайн курсове относно различните аспекти на нулевите отпадъци, онлайн сесии с въпроси и отговори със специалисти, използване на система, която събира различни данни за отпадъците, извежда графики и онагледява напредъка във времето, свързване с други общини в програмата за сертифициране и други.

Предвижда се и неколкократно одитиране на постигнатите резултати и цели. След като бъде одобрена чрез одит община Свиленград ще получи сертификат за първата в България с нулеви отпадъци.

Основна цел на сертифицирането е постигане на 90% предотвратяване, повторна употреба, рециклиране и компостиране на твърдите битови отпадъци, така че не повече от 10% да остават за депониране.

До 2025 г. общината ще трябва да достигне до не повече от 99 кг годишно нерециклирани отпадъци на жител, обясняват от местната администрация.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Зеленият проект на "Зелени Балкани"

На 22 април отбелязваме Денят на Земята. Мотото тази година е "Нашата енергия, нашата планета". Човечеството си поставя за цел до 2030-та година да утрои електрическата енергия, произвеждана от възобновяеми източници. По данни на Световната служба..

публикувано на 23.04.25 в 10:00

Семинар за възможностите за предприемачество се проведе в Стара Загора

„Бранд Медия България“, Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора и център „Европа Директно“ – Стара Загора събраха настоящи и бъдещи  предприемачи, професионалисти на  събитие, посветено на развитието на бизнес средата с..

публикувано на 16.04.25 в 10:00
Снимката е илюстративна

Зелено земеделие или ще спечелят ли фермерите от агрофотоволтаиците

Агрофотоволтаиците могат да бъдат много полезни за земеделските стопани и за околната среда, като едновременно увеличават производителността на земята и генерират евтина енергия от възобновяеми източници. С вече реализирани успешни проекти в Европа и..

публикувано на 09.04.25 в 10:00

Проектите за чиста водородна енергия продължават своето развитие и то в Стара Загора

През последните седмици стана ясно, че осем големи проекта по Плана за възстановяване и устойчивост няма да бъдат изпълнени, заради големи забавяния и невъзможност да бъдат разплатени на време. Сред тях са и предвидените пилотни проекти за..

публикувано на 02.04.25 в 13:26
Животът в долината на река Жиу е бил организиран около добива на въглища.

Проблемите на въглищните региони в Румъния

Корина Мурафа е румънска експертка по въпросите на справедливия преход. В интервю с полската журналистка Малгожата Кулбачевска-Фигат се коментира напредъкът в усвояването на европейските средства за трансформация на въглищните региони и как..

публикувано на 26.03.25 в 13:54

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът  стартира в сътрудничество между  Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на..

публикувано на 19.03.25 в 10:00
ТЕЦ

Международни експерти и ЕК ще обсъждат бъдещето на заетостта в Стара Загора

Eкспертни дискусии за икономическото бъдеще на въглищния регион ще се проведат в залата на хотел „Верея“ в Стара Загора на 12 март 2025 г. Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“..

публикувано на 12.03.25 в 05:10

Стара Загора е домакин на информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“

На 5 март 2025 г. Стара Загора ще се превърне в център на дигиталната трансформация и иновациите с провеждането на съвместното информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“. Форумът е организиран от мрежата на Европейските..

публикувано на 05.03.25 в 05:30

Нови електробуси ще возят до населените места в община Казанлък

Общественият превоз в община Казанлък вече ще се извършва почти изцяло с електробуси. Това стана възможно по съвместен проект с община Павел баня. Той се реализира с цел намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. Общата му стойност е 8,3 млн...

публикувано на 26.02.25 в 10:00

Работят по разкриване на факултет „Дигитални и зелени технологии" в Тракийски университет

Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..

публикувано на 19.02.25 в 10:00