Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любопитни страници за изборите и облеклото на първите български депутати

4
Снимка: Архивен фонд БНР

Днес България и българите по света избират кои да бъдат партиите и народните представители в 48-то Народно събрание. Във втория ден на октомври, когато излизаме за първите в настоящата, но за третите поред предсрочни избори от 2021 година насам, Райна Антонова, главен уредник "Нова история" В РИМ - Стара Загора и доц.д-р Евгения Иванова-етнограф от същия музей, припомниха на слушателите на предаването "Моята неделя" любопитни страници от българската история.

Първите избори в свободна България са проведени благодарение на богатата реколта от фасул и царевица. През 1879 г. депутатите за Учредително събрание са селектирани със зърна от двете земеделски култури. Причината е, че по онова време малцина са грамотните жители в държавата. Ето защо строителите на младото княжество се обръщат към древна Гърция, люлката на демокрацията. Там изборите се провеждали с бобени зърна. Кандидатите за висок пост обръщали шлемовете си и населението пускало вътре своя"глас". После изсипвали събраното и отчитали резултата. Вотът бил за този с най-много ...боб в шлема. такива са сведенията за първият таен избор в електоралната история на човечеството. 

Нашите предци доразвиват "бобената система", като добавят царевица за отрицателен знак, за да е ясно кой отива в Народното събрание и кой остава вън от него.

В навечерието на 5 октомври, празник на Стара Загора, главният уредник на отдел "Нова история" припомни кога и как се провеждат първите избори, след Освобождението, в Стара Загора:

Стара приказка е, че по дрехите посрещат, по ума изпращат. Известно е, че дрехите са едно от лицата ни. С него заявяваме присъствието си сред другите.

Етнографът Евгения Иванова сподели интересни и малко популярни факти за дрескода на първите български депутати. Чуйте прикачения звуков файл, за да се убедите, как предците ни са били в крак с днешното време и европейските призиви, за по-пестеливо къпане и икономия на средства.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Ръкополагането на В. Левски в йеродяконски сан - стенопис на храма

На Великден Васил Левски отрязва дяконските си коси

След шест години послушничество при вуйчо си хаджи Василий Васил Иванов Кунчев е постриган и въведен в монашество в сопотския манастир „Свети Спас” на 7/19 декември 1858 г. Той доброволно приема за цял живот трите религиозни обета: за бедност,..

публикувано на 06.05.24 в 13:39

Гергана Микова и Георги Гьоков за живота, празника и змея, който са победили

Навръх Гергьовден имен ден празнуват хиляди българи.  Сред тях са и нашите двама именици, които "срещаме"  в блиц интервю в ефира на Радио Стара Загора. Тя се казва Гергана Микова. Наша колега журналист, била е и областен управител на Област Стара Загора...

публикувано на 06.05.24 в 08:10

Християнски ценности в семейството

Великден е - християнските семейства смирено честват Възкресение Христово. Днешният ден поражда много въпроси у децата за смъртта,  връщането към живота, грехът, покаянието, прошката. И на всички тях ние, като родители се опитваме да дадем разумен..

публикувано на 05.05.24 в 08:44

Деца помагат на църквата в Хасково

Деца подредиха изложба в Хасково. Картините им са на икони и ще бъдат разпродадени, а събраните средства ще бъдат дарени за новостроящата се църква в хасковския жк „Орфей“. Творбите им са църковна живопис. Младите художници за първи път пробват четките..

публикувано на 03.05.24 в 11:43

Силвина Златарова: Да се докоснеш до енергията на Шаолин

Две седмици в Китай и над 30 000 км, от които шест полета със самолет. Над сто проверки на багаж, скенери на лицето, отпечатъци от всички пръсти, запознанства, приключения и незабравими спомени, така описва престоя си в Китай Силвина Златарова от Радио..

публикувано на 02.05.24 в 13:37

Извънкласни дейности в помощ на деца и родители

Както в миналото, така и днес, учениците имат все същата нужда от вдъхновение в учебната среда, без да се налага да са в клас. В този случай на помощ идва добрият пример на извънкласните дейности.  По темата разговаряме с Атанас Дянков - баща на две..

публикувано на 30.04.24 в 17:35

И преди 100 лета времето до Великден е време за Добро и благотворителност

Коледа, Благовещение, Възкресение, Гергьовден – независимо от това колко трудно се е живеело по тези географски ширини, век назад в Стара Загора  големите християнски празници  са били свързани винаги с благотворителна и добротворна дейност.   Следите..

публикувано на 29.04.24 в 09:15

Казанлъшката гара става сцена на рок концерт

Традиционно на железопътните гари виждаме вечно бързащи, вечно чакащи хора, потънали във вихрушката на ежедневието. Гарите стават свидетели и на много трепетни срещи, но кaзанлъшката гара съвсем скоро ще бъде домакин на една незабравима среща - с..

публикувано на 28.04.24 в 11:08
Църквата в с. Катунище

В котленския Балкан е жив духът на Войводата Кара Танас

Кара Танас е роден в началото на 19-ти век в село Катунище община Котел. И днес в двора на църквата в Катунище могат да се видят надгробните плочи на някои от наследниците на този виден българин, а родната му къща е запазена и до днес. Кара Танас е роден..

публикувано на 27.04.24 в 13:45

Архивът в Стара Загора получи снимки на старозагорската учителка, ушила знамето на клисурските въстаници

Разказът за старозагорската Райна Княгиня – учителката Зюмбюля Ппопстефанова, ушила знамето на въстаниците от Клисура в Априлското въстание, донесе нова информация за тази смела и отдадена на свободата българка.  Експертите в Държавен архив Стара..

публикувано на 27.04.24 в 13:25