Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Ямбол обявиха конкурс, посветен на будителя Ради Колесов

Община Ямбол организира конкурс за рисунка за ученици от I до ХІІ клас, посветен на живота и делото на будителя Ради Иванов Колесов. Проявата е по повод 185 години от рождението и 160 г. от смъртта на ямболския възрожденец, съобщиха от общинския пресцентър. Разделени в три възрастови групи, учениците могат да изобразяват както портрети и сцени от живота, така и паметници на Ради Колесов. Целта е да се провокира интересът им към забележителните личности от историята на града. Конкурсът се организира за първи път, допълват от кметството.

Рисунките се представят до 7 ноември в културно-информационния център „Безистена“. Наградените ще бъдат обявени на 26 ноември, когато се навършват 185 години от смъртта на даскал Ради Колесов. Паметта на будителя беше отбелязана на 29 юни т. г. с панихида и поднасяне на венци и цветя. Поклонението по повод 160 години от смъртта на Ради Колесов се състоя на гроба му в двора на най-старата ямболска църква  – „Света Троица“ в квартал „Каргон“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Протест срещу войната по пътищата и в Стара Загора

Протест срещу войната по пътищата се проведе пред Съдебната палата в Стара Загора. Той е и в памет на 20-годишния Боян, студент по медицина, който загуби живота си при тежка катастрофа на 4 март на АМ „Тракия”. Над 20 души роднини и приятели на..

публикувано на 12.04.25 в 12:03

Времето в събота : облачно с валежи от дъжд

Атмосферното налягане е по-ниско от средното за месеца - слабо ще се повишава и ще се доближи до средното. Днес облачността над страната ще е значителна, на много места ще има валежи от дъжд, значителни по количество в централните райони. Почти..

публикувано на 12.04.25 в 07:26

Обновяват читалището и Дома за стари хора в боляровското село Воден

В община Болярово днес беше дадено символичното начало на обновяването на читалището и на Дома за стари хора в село Воден. Стойността на ремонтните дейности на двата обекта е общо около 3 млн. и 300 хил. лв, осигурени от Националния план за..

публикувано на 11.04.25 в 17:01

Повече от 5600 именици празнуват в Старозагорско на Цветница

Лазаровден слага началото на най-светлите празници на надеждата, а веднага след него следва и Цветница. Лазаровден се отбелязва в събота непосредствено преди Страстната седмица (част е от подвижните празници), а Цветница (Връбница) е винаги в неделя...

публикувано на 11.04.25 в 15:58

Отхвърлиха искане за нов отвод на съдиите по делото "Дебора"

При закрити врата, с продъжителни процесуални уточнения и искане за отвод на новия съдебен състав, което бе отхвърлено започна делото „Дебора“ в Пловдивския районен съд. Предстоят разпити на потърпешата Дебора Михайлова и още шестима свидетели.  Очаква..

публикувано на 11.04.25 в 15:46

Над 30 компании се включват в изложението WorkIn Stara Zagora 2025

Над 30 компании представят дейността си и предлагат възможности на търсещи работа в т ретото издание на WorkIn Stara Zagora. Събитието стартира днес и продължава до 17,30 на 12 април(събота)  в Държавна Опера Стара Загора.  Двудневният кариерен форум,..

публикувано на 11.04.25 в 15:43

Ден на отворените врати се проведе в авиобаза Безмер

Ден на отворените врати се проведе днес в авиобаза Безмер по случай Международния ден на авиацията и космонавтиката  12 април. В базата можеха да бъдат разгледани щурмови самолети СУ-25, стрелково въоръжение и оборудване. Със седем щурмови..

публикувано на 11.04.25 в 15:37

Обсерваторията в Стара Загора отвори врати за Международния ден на авиацията и космонавтиката

С ден на отворените врати Астрономическата обсерватория „Юрий Гагарин“ в Стара Загора отбелязва Международния ден на авиацията и космонавтиката. Програмата, която са подготвили от екипа на обсерваторията ще продължи до 17 часа.  От екипа на..

публикувано на 11.04.25 в 14:17

Митрополит Киприан дирижира традиционния Великденски концерт в Старозагорската опера на 16 април

В навечерието на светлите великденски празници - на 16 април, Велика Сряда, от 19.00 часа Държавна опера-Стара Загора ще поднесе на своите почитатели рядко изпълняваната Меса в Ре мажор от Антонин Дворжак. Превърналия се в традиция Великденски..

публикувано на 11.04.25 в 13:52

От понеделник започва премахването на опасна растителност по пътя за Хрищени

От понеделник започва премахването на опасна растителност и сухи дървета покрай общинския път от Околовръстния път на Стара Загора до село Хрищени и от Хрищени до село Колена, информират от общинския пресцентър. Целта е да се обезопаси..

публикувано на 11.04.25 в 13:15