През 2023 година в Ямбол ще бъде издигнат бюст-паметник на Иван Параскевов, по чиято идея е създадено Браилското знаме, първообраз на националния ни трибагреник. Монументът ще се намира на крайречната улица, която вече носи неговото име с решение на от последната сесия на Общински съвет – Ямбол. Тя се простира от бензиностанция "Шел" до улица "Атанас Кратунов". Идеите са на ръководството на Община Ямбол, като целта е по този начин още веднъж да се напомни за приноса на Ямбол към славното българско минало, съобщават от пресцентъра на община Ямбол.
Иван Параскевов е роден около 1821 г. в Ямбол. Той е едно от петте деца на Параскев Петков и х. Ангелина. Заможното за времето си семейство се препитава със земеделие и скотовъдство. Две от трите момчета, Иван и Панайот, растат буйни и будни младежи, които често преминават Каргонския мост и открито демонстрират независимост и свободолюбив дух в турския квартал на града. След една подобна демонстрация с коне ямболският аянин решава да ги арестува. Братята избират емиграцията в чужбина вместо затвора и отплават за Одеса с френски параход от Бургас.
Макар и далеч от родината, Иван Параскевов не забравя Ямбол и Отечеството. Домът му в Браила се оформя като център на патриотична деятелност.
Патриотичната дейност на Иван Параскевов е особено активна по време на подготовката на Освободителната война от 1877 – 78 г., припомнят от община Ямбол. На идеята да се изработи знаме от браилските граждани за някоя от опълченските дружини откликва спонтанно и поема всички материални разходи по ушиването му. Той предлага и макета на знамето, което представлява бял, зелен и червен плат, разположени хоризонтално. Изработването му е възложено на 14-годишната дъщеря на Иван Параскевов – Стилияна.
Върху зеления цвят Стилияна извезва със златна сърма лъвче, с височина от около 60 см. За прототип е взето лъвчето от въстанически калпак от Брацигово. Над короната на лъва е извезано "България", а под него, върху червения плат "С божията помощ и със славата на руского царя, напред". Отдолу, в края на знамето, има подпис "Ст. Параскевова, Браила, 1877 г." Неизвестно кога и от кого подписът на Стилияна е изрязан от оригинала и сега го няма.
В края на април 1877 г. работата по изработването на знамето е приключена.
На 8 май 1877 г. Иван Параскевов и дъщеря му Стилияна го предават лично на главнокомандващия Николай Николаевич, който обещава да го връчи на някоя опълченска дружина. Стилияна получава императорски подарък – златно кръстче и предложение за постъпване в пансион за благородни девици в Санкт Петербург, тактично отклонено от Иван Параскевов.
По политически и бюрократични причини знамето реално не участва във военните действия. След приключване на войната цялата страна е залята с трицвети. А през март 1879 г., един от близките на Параскевови го внася в залата, където заседава Учредителното събрание във Велико Търново. Всички депутати го посрещат със ставане на крака и на 26 март 1879 г. чл. 3 от Търновската конституция го определя като "българското народно знаме".
След Освобождението семейство Параскевови напуска Браила и преминавайки за кратко през Ямбол, се заселва в София.
На 3 юли 1895 г., след като научава за съсичането на Стефан Стамболов, Иван Параскевов получава мозъчен удар и на 16 ноември 1895 г. умира. Погребан е в старата алея "Архангел Михаил" в Централните софийски гробища.
С парична гаранция от по 25 хиляди лева бяха освободени бизнесменът Живодар Терзиев и превозвача Борислав Иванов, реши Окръжният съд в Пловдив при гледането на мярката за неотклонение на двамата задържани за измамата с горива за базата на НАТО. Двамата..
Днес преди обяд в низините и котловините на юг от Стара планина ще има значителна ниска облачност. Над Северна България ще е предимно слънчево, но от запад облачността ще се увеличава и след обяд над цялата страна ще е облачно и в западните райони ще..
Двама младежи от Казанлък ще зарадват самотни и нуждаещи се свои съграждани за Рождество Христово с топъл обяд. Братовчедите Вангел Вангелов и Денислав Атанасов организират благотворителен кулинарен конкурс за „Най-красива и вкусна содена..
Обществено обсъждане за изваждането на 12 декара от имот в Природен парк "Сини камъни" се състоя днес в Областна управа Сливен. В него се намира бившият Алпийски дом, сега частна сграда. Обсъждането бе организирано от Министерството на околната среда и..
Върховният касационен съд остави в сила решение на Апелативен съд – Пловдив, с което е потвърдена присъда на Окръжен съд – Стара Загора за тежка катастрофа с един загинал и двама пострадали, информираха от пресцентъра на Апелативния съд...
В края на януари ще се публикува график и информация за предстоящото през месец февруари класиране Поради предстоящо обновяване на електронната система за кандидатстване и прием в общинските детски ясли системата ще бъде ЗАТВОРЕНА за регистрация на..
Старозагорецът Живодар Терзиев е сред двамата задържани по обвинението на Окръжна прокуратура – Пловдив за данъчни престъпления при сделки с горива, която е нанесла щети за милиони на държавния бюджет. Обвинението е обявило, че ще поиска бившият..
Над 13 400 нарушения на трудовото законодателство са регистрирали през годината при близо 3500 проверки от Инспекцията по труда в Стара Загора. 236 са съставените актове, взети са и принудителни мерки за отстраняване на нарушенията. 88 са..
С бляскава церемония беше отбелязан половинвековния юбилей на висшето образование в Стара Загора. Инициатори и домакини бяха Тракийски университет и Община Стара Загора, а събитието се проведе под патронажа на Президента на Република България –..
Увеличаване на таксата за битови отпадъци в община Стара Загора предлагат от администрацията. От план-сметката за дейностите по чистотата за следващата година става ясно, че има недостиг от близо 5,3 млн. лв., които могат да бъдат компенсирани с..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net