Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Как е изглеждало "ало, ало" век назад в Стара Загора

Райна Антонова от отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей показва телефон с вилка-комутатор от миналия век


Ако във времената на високите технологии за да разговаряме с някого ни е необходим интернет или мобилен телефон, само век назад във времето нещата не са изглеждали по този начин. А как е било - отговор на този въпрос могат да ви дадат в отдел "Нова история" на Регионалния исторически музей в Стара Загора. 

Първите телефонни връзки в България се били факт по време на Руско-Турската освободителна война. А първите телефони у нас пък се появяват  през 1884-та година - легендата твърди, че са донесени от двама българи,  завършили  руско военно училище, разказва Райна Антонова от отдел "Нова история4 в РИМ - Стара Загора. 

"Всички сме гледали как, така, по старите филми се върти една вилка и постоянно се казва "ало, ало, свържете ме с еди кой си " - така са се осъществявали телефонните връзки по време на първата Световна война", разказва Антонова. 

Кога точно е донесен първият телефон в Стара Загора - на този въпрос не може да се отговори. Но вече след Първата Световна война, всички държавни учреждения под Липите са имали телефонни номера.  Апаратите били като от старите филми - с вилка комутатор, а свързването ставало чрез централа. В началото са били едва 25 номера от 1 до 25, а всеки от телефоните е бил и с българския герб, подобно на експоната, дарен на отдел "Нова история" в РИМ - Стара Загора от "Български пощи".  


Кога обаждането по телефон престава да бъде чак такъв голям лукс, имало ли е мода при изработването на апаратите и каква е била тя - чуйте в репортажа за първите телефонни връзки и апаратите с вилка комутатор, част от рубриката ни "Истории под липите".    


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Всяко второ лице е засегнато от някаква форма на тревожност или има близък, който страда от нея

Психологът Даниел Троев представи своята първа книга, озаглавена "Отвъд тревожността", като резултат от години на работа с хора, страдащи от тревожност, паник атаки и емоционални притеснения. В интервю за Радио Стара Загора, Троев споделя, че..

публикувано на 11.05.24 в 10:58
Динко Цвятков , Моника и Даная Илиеви

СУ „Иван Вазов“ е едно от първите училища в община Стара Загора, което минава изцяло на разделно събиране

СУ „Иван Вазов“ е едно от първите училища в община Стара Загора, което минава изцяло на разделно събиране на отпадъците и за целта ще бъдат поставени необходимите контейнери. Това каза за Радио Стара Загора директорът на училището Динко Цвятков. Вчера..

публикувано на 09.05.24 в 16:15

Всички пътища за бесарабските българи водят към България

  Жана Суслина е бесарабска българка, която много пъти е идвала в България и всеки път открива по нов и различен начин прародината на дедите си. При случайната ни среща в Ямбол, разбирам, че идва за втори път в града на Диана, а брат й и дъщеря й живеят в..

публикувано на 11.05.24 в 06:30
Ръкополагането на В. Левски в йеродяконски сан - стенопис на храма

На Великден Васил Левски отрязва дяконските си коси

След шест години послушничество при вуйчо си хаджи Василий Васил Иванов Кунчев е постриган и въведен в монашество в сопотския манастир „Свети Спас” на 7/19 декември 1858 г. Той доброволно приема за цял живот трите религиозни обета: за бедност,..

публикувано на 06.05.24 в 13:39

Гергана Микова и Георги Гьоков за живота, празника и змея, който са победили

Навръх Гергьовден имен ден празнуват хиляди българи.  Сред тях са и нашите двама именици, които "срещаме"  в блиц интервю в ефира на Радио Стара Загора. Тя се казва Гергана Микова. Наша колега журналист, била е и областен управител на Област Стара Загора...

публикувано на 06.05.24 в 08:10

Християнски ценности в семейството

Великден е - християнските семейства смирено честват Възкресение Христово. Днешният ден поражда много въпроси у децата за смъртта,  връщането към живота, грехът, покаянието, прошката. И на всички тях ние, като родители се опитваме да дадем разумен..

публикувано на 05.05.24 в 08:44

Деца помагат на църквата в Хасково

Деца подредиха изложба в Хасково. Картините им са на икони и ще бъдат разпродадени, а събраните средства ще бъдат дарени за новостроящата се църква в хасковския жк „Орфей“. Творбите им са църковна живопис. Младите художници за първи път пробват четките..

публикувано на 03.05.24 в 11:43

Силвина Златарова: Да се докоснеш до енергията на Шаолин

Две седмици в Китай и над 30 000 км, от които шест полета със самолет. Над сто проверки на багаж, скенери на лицето, отпечатъци от всички пръсти, запознанства, приключения и незабравими спомени, така описва престоя си в Китай Силвина Златарова от Радио..

публикувано на 02.05.24 в 13:37

Извънкласни дейности в помощ на деца и родители

Както в миналото, така и днес, учениците имат все същата нужда от вдъхновение в учебната среда, без да се налага да са в клас. В този случай на помощ идва добрият пример на извънкласните дейности.  По темата разговаряме с Атанас Дянков - баща на две..

публикувано на 30.04.24 в 17:35

И преди 100 лета времето до Великден е време за Добро и благотворителност

Коледа, Благовещение, Възкресение, Гергьовден – независимо от това колко трудно се е живеело по тези географски ширини, век назад в Стара Загора  големите християнски празници  са били свързани винаги с благотворителна и добротворна дейност.   Следите..

публикувано на 29.04.24 в 09:15