Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Василев, икономист:

Цените на стоките няма да престанат да растат, задава се рецесия

Година на постепенно охлаждане - така в едно изречение формурила прогнозата си за настоящата 2023-та в икономическо отношение икономистът Даниел Василев.  Икономическият растеж не е маркер за инфлацията, но  прогнозираният ръст от Европейската комисия от 1 цяло и 1 процент за икономиката ни през годината, е показателен в няколко отношения, според икономиста.  Първо, защото прогнозите, обикновено са оптимистични. И второ, защото дори и при оптимистична прогноза, въпросното покачване на брутния ни вътрешен продукт е на границата на стагнация - тоест икономика без промяна - без забавяне, но и без растеж.  И ако прогнозата за по-слъжна обстановка се сбъдне, то това ще рефлектира върху редица области - ще означава, по-нисък ръст на работните заплати, а и вероятно край на нулевата или изкключително ниската безработица. 

На този фон експертът не споделя мнението, че поредното увеличение  на минималната работна заплата , макар и не с  исканата от синдикатите сума, е добър ход. Защото при дори и малко  по-високи доходи, хората харчат повече, търсенето е по-голямо, но това се отразява и надолу по веригата - производителите вдигат цените на продукцията си. 

Според Василев, макар и в момента да е постигнат крехък застой по отношение на нарастването на цените на стоките, това не означава, че те ще престанат да поскъпват. Прогнозите на икономиста са, че инфлацията ще продължи да се усеща сериозно и през тази година.  Според Василев, нищо в икономиката не се развива от днес за утре, същото важи и за инфлацията.  Тя може да бъде спряна, но вече става дума за механизми в глобален мащаб.  

"Говорим за структура на паричната система в една икономика. В момента в България имаме фиксиран курс на лева спрямо еврото.  А това означава, че когато Европейската централна банка печата пари, което от своя страна значи инфлация, този ръст се отразява върху нас, директно и това не важи само за нашата икономика", подчерта икономистът.  

Вариантът според него е да се търси стабилна форма на пари - "златен стандарт". Това може да звучи анахронистично, но всъщност това е единствената разумна форма на пари, която се е доказала назад във времето, подчерта икономистът.  Цялото интервю с икономиста  Даниел Василев  можете да чуете в прикачения звуков файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проф. Пенчо Пенчев: Бъдете критични читатели

Днес, от 17.30 часа, в Литературно-художествен музей "Чудомир" Пенчо Пенчев ще представи книгата си "Стопанска България 1879-2008 г."  Роденият в Казанлък преподавател по История на икономическите теории, Сравнителна политическа икономия и Стопанска..

публикувано на 30.05.24 в 13:30

Расте интересът на българите към пътуванията

В следващите 3 месеца се очаква много български туристи да пътуват у нас и в чужбина. Интересът се възвръща след пандемията, не само в Балканския регион и Средна Европа, но и към екзотични дестинации - Тайланд, Сингапур, Малайзия, Япония, САЩ, Австралия...

публикувано на 29.05.24 в 12:46

„Красива птичка с цвят зелен” е умело съчетание на две изкуства

Съвместната продукция на Драматичен театър „Гео Милев” и Старозагорската опера „Красива птичка с цвят зелен” ще бъде представена отново пред публика на 10 и 11 юли на Античния форум в Града на липите. Това обявиха директорът на операта Огнян..

публикувано на 27.05.24 в 17:01
Д-р Даниела Каршакова

Няма интерес към професията на спешните медици

На 27 май отбелязваме световния ден на спешната медицина. Няма интерес към професията на спешните медици и в момента във филиалите за спешна медицинска помощ в област Стара Загора се търсят трима лекари. Това съобщи за Радио Стара Загора д-р..

публикувано на 27.05.24 в 10:04

Старши учител от село Ръжена е носител на почетното отличие „Неофит Рилски“

Величка Момчева, която е старши учител в начален етап в ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий" село Ръжена, получи най-високото отличие, присъждано в образователната система на Република България - „Неофит Рилски“.  Учредено е през 1996 г., и по традиция се..

публикувано на 25.05.24 в 09:05
Бернард Конфортов

Българите във Великобритания няма да могат да гласуват за евродепутати на 9-ти юни

По време на предстоящите на 9-ти юни избори за български и европейски парламент, постоянно пребиваващите във Великобритания български граждани на практика няма да могат да дадат вота си за избора на български евродепутати. Причината е, че в Изборния..

публикувано на 23.05.24 в 17:08

Балканска регионална конференция, посветена на Европейския Зелен Пояс, се проведе в Хасково

Балканската регионална конференция, посветена на Европейския Зелен Пояс се проведе от 14 – 16 май в Хасково и региона. Събитието бе организирано от EuroNatur - Германия, в партньорство със Зелени Балкани и Българска фондация Биоразнообразие и е част от..

публикувано на 20.05.24 в 13:05

С какво трябва да се борят у нас пациенти с рядко заболяване

16 май e обявен за Mеждународен ден за повишаване на осведомеността за рядкото заболяване Кисти на Тарлов. „Сдружение на Тарловите пациенти в България- Лечение без граници“ участва активно в кампанията, защото заболяването не е широко известно или..

публикувано на 15.05.24 в 16:34
отец Йордан Карагеоргиев

Отец Йордан Карагеоргиев: Всеки се бори със стръмнините в душата си

Първата неделя след Възкресението на Христос се нарича Светла или Нова неделя. По-популярна е с названието Томина неделя , защото в този ден, в православните храмове, от Светото евангелие се чете за явяването на Христос пред учениците му, между които бил и..

публикувано на 12.05.24 в 13:10
ГПЧЕ

Екатерина Бояджиева: Да говорим за Европа не като територия, а като културна идентичност

Надявам се, че сме се разделили с времето на победите и войните и живеем в нова ера на мир или поне на споделената идея за мир и в този дух говорим и преподаваме за Европа в училище. Това коментира в студиото на Радио Стара Загора Екатерина..

публикувано на 09.05.24 в 10:13