Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благодарствените слова имат чудодейна сила

Любомир Пировски
Снимка: Мила Маринова
В детските години научаваме вълшебните думи. Времето, промените, проблемите, препятствията по пътя на израстването ни като личности, като че ли изтриват вярата в чудодейното им въздействие. От древността до наши дни учените изследват енергоинформационното въздействие на думите и всички са единодушни в едно, че мислите и словата са нашата връзка с Вселената. 

"Всяка дума носи сигнал, модел на държание, тя е мост между хората. Този модел на отношение е както навътре в мозъка на човека, така и в неговите соматични клетки. Това се случва и между отделните хора, защото винаги има редица прави и обратни връзки в системата наречена Човешко общество", обясни по време на гостуването си в радио Стара Загора Любомир Пировски. Научният сътрудник I степен, магистър фармацевт и единствен от гилдията си лицензиран съдебен експерт уточни, че за първи път в ефир споделя понятието квантова психофизиология. Психофизиологичните процеси в човешкия организъм се базират на тези енергийни и информационни взаимодействия в невроните, които водят до изграждането на модел в мозъка на света и налагането на този позитивен модел върху околната действителност.

"Погледнато от историческа гледна точка вече има твърде много емпирични факти, които могат да бъдат обяснени на съвременно научно ниво. В мозъка на човека съществуват пет системи, свързани с емоциите и думата "благодаря". Те са  базирани на точно определени химически вещества, които се отделят от невроните, във връзките между тях. Тяхното въздействие е гарантирано от двата основни инстинкта, които ръководят подсъзнанието на човека: "Аз искам" и "Аз не искам". В тази връзка благодарствените думи са свързани с това, което аз искам да направя за другите, като искам да ми се върне във вид на добро отношение", коментира Пировски. Той допълни "добро е нещо, което позволява на дадена система да се развива и расте, а зло е това, което пречи на тези процеси."

Устното, писменото или ритуалното изразяване на благодарност има целебни качества. Самото изричане на благи думи освобождава в тялото ни благотворни химикали, като допамин и серотонин, които ни карат да се чувстваме по-спокойни. Умението да изказваме благодарност е знак за емоционална интелигентност, искреност и любов към хората, категоричен е Пировски, който в края на март ще представи десетата си научна монография. Чудодейните свойства на българските благодарствените слова са във фокуса на книгата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Разговорът за семейството трябва да продължи

 Международният ден на семесйтвото, 15-ти май, дава възможност за насърчаване на информираността по въпросите на тази връзка и увеличава знанията по социални, икономически и демографски процеси, които ни засягат. Световният ден на семейството има за..

публикувано на 14.05.25 в 15:15

Липсата на регулации в онлайн пространството благоприятства опасните послания и предизвикателства

Опасните послания в онлайн пространството и липсата на регулации е комбинация, която води след себе си до неблагоприятни последствия, понякога дори пагубни. Предизвикателства в тик-ток сред подрастващите или съвети за разрешаване на житейски..

публикувано на 14.05.25 в 14:29

В Сливен изграждат втория по големина индустриален парк в страната

С първа копка на 22 май започва строителството на " Индустриален парк Сливен" – вторият по големина индустриален комплекс в страната, разположен върху внушителните близо 3000 декара.  Това съобщи в предаването "60 минути повече бизнес"  Соломон..

публикувано на 12.05.25 в 13:50

Георги Режев представя втората си стихосбирка "Невидими следи"

В празничния ден ще ви срещнем с един именик. Георги Режев е инженер по образование с поетична душа, който вижда живота в стихове. На 13 май в РБ „Захарий Княжески“ от 18.00 часа той ще представи пред любителите на поезията своята втора стихосбирка..

публикувано на 06.05.25 в 14:00

Нов социологически сондаж: Обществото е разделено по темата за задължителен предмет „Религии и добродетели“ в училище

Идеята за въвеждане на нов задължително избираем предмет в училище, посветен на религиите и добродетелите, предизвиква сериозен обществен дебат и разнопосочни нагласи. Това показват данни от две поредни социологически проучвания на агенция „Мяра“,..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Недко Недялков: Музеят ни е едно бижу за палеонтологията в България

Музеят по палеонтология "Димитър Ковачев" се намира в Асеновград и е основан през 1990 година като филиал на Националния природонаучен музей в столицата София. Негов уредник в момента е докторът по биология Недко Недялков. "Първият етаж от музейната..

публикувано на 01.05.25 в 08:55

Сривове, измами и AI: новата дигитална реалност

По официални данни технически проблем е довел до срив в мрежата на двата телекома "Виваком" и А1 през последните дни у нас. Това се случва заради "надпревара кой пръв ще предложи по-добри условия, по-голяма скорост" на фона на наскоро получените..

публикувано на 30.04.25 в 12:57

Международен ден на джаза с Венци Благоев

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта..

публикувано на 30.04.25 в 09:07

Горан Благоев: При нас няма духовни водачи като папа Франциск

"Папа Франциск беше истински духовен водач на Римокатолическата църква и на християните по света. Той живя истински скромно, не беше популист. Надявам се неговото дело да бъде продължено от следващия папа." Това коментира в предаването "60 минути..

публикувано на 24.04.25 в 14:05