Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как Космосът слезе в Центъра на Вселената - Стара Загора

Спътник -близнак на летателен апарат в орбита монтираха във фоайето на Общината

Летателният апарат тежи около половин тон и е идентичен с изстреляния в Космоса преди 40 години спътник "Интеркосмос България -1300"

Чували ли сте за програмата "Интеркосмос България - 1300"  – преди 40 години по тази програма България изстрелва в орбита  свой спътник. В огромното цилиндрично тяло, което тежи около половин тон, били монтирани 11 български научни уреда, голяма част от които са  направени от  старозагорски фирми.


 Наред с космическия апарат, изстрелян в орбита, били създадени още няколко негови близнака, в случай че нещо се обърка.

Единият от тях от днес може да бъде видян не на снимка или по телевизията, а на живо -  във фоайето на  Община Стара Загора.  Той е напълно реставриран благодарение на старозагорската фирма "Хранинвест", която връща стария блясък на апарата. 

Днес огромното цилиндрично тяло бе докарано с камион до центъра на Стара Загора. 


Оттам то бе разтоварено с кран, и чрез платформа на колички пренесено във фоайето на Общината. Монтирането на спътника във фоайето на Бялата сграда бе дело на работници и служители от от фирма "Прогрес". 




Самият спътник се състои от основно тяло и крила – фотоволтаици.

В Космоса чрез тях апаратът си осигурява енергия. Спътникът,  монтиран във фоайето на Община Стара Загора също ще използва произведената от слънчевите батерии енергия, но  малко по-късно. Когато бъде преместен на постоянно място – защото това е идеята на проект, зад който стои Граждански клуб "Липа" в Стара Загора.  

"Не сме сами" – обяснява Славин Янакиев, член на формацията и мениджър на една от големите фирми в областта на машиностроенето в Старозагорско и част от Граждански клуб "Липа".  

Проектът, който планира космическият апарат да бъде изложен в специален монумент в парк "Артилерийски", среща подкрепата на местната управа, фирми, граждани, Националната астрономическа обсерватория. Той се реализира с партньорството на Института за космически изследвания и технологии при българската академия на науките.

Проектът е разработен от архитектите Пламена и Цветелина Гогошеви, внучки на проф. Митко Гогошев - ръководител на Базовата обсерватория към Централната лаборатория за космически изследвания на Българската  академия на науките в Стара Загора, която изиграва  решаваща роля за реализирането на програмата "Интеркосмос България – 1300".  

"Монументът ще бъде символ на космическата слава и надяваме се на космическото бъдеще на Стара Загора.
Очаква се той да стане водеща туристическа атракция на нашия град – Център на Вселената”, каза още Славин Янакиев. А репортажа от монтажа на спътника във фоайето на Община Стара Загора, можете да чуете тук: 

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Световният ден на книгата беше отбелязан и в Болярово

По случай Световния ден на книгата, заместник-кметът на община Болярово Нина Терзиева, се включи в инициативата "Походът на книгите" на СУ "Д-р Петър Берон", град Болярово.  По покана на училищното ръководство, г-жа Терзиева за поредна година извървя..

публикувано на 24.04.25 в 16:28

Откриват монумента със спътник "1300 години България" на 30 април

Плеяда звездни имена, сред които и първият български космонавт Георги Иванов , са поканени да участват в церемонията по  откриването на Монумент със спътник "България 1300", следващата сряда - 30 април.  "Церемонията  в парк  Артилерийски е с..

публикувано на 23.04.25 в 16:48

Съдебната медиация се завръща

Конституционният съд отмени задължителната съдебна медиация в деня, в който трябваше да заработи (1 юли 2024г.). Преди това в страната се проведе подбор на медиаторите, които задължително трябваше да са юристи. За всеки съдебен район имаше определена..

публикувано на 23.04.25 в 14:15

Еньо и Енина - щъркелите -инфлуенсъри от казанлъшкото село Енина

Двойка щъркели са най-новата атракция на казанлъшкото село Енина.   Птиците избират населеното място за свой дом преди три години, разказа кметът на селото Димитрина Дончева.   Щъркеловото гнездо тогава измайсторяват нейният син а Радослав и Димитър..

публикувано на 21.04.25 в 09:35

Вярата и музиката среща с дирижирането Митрополит Киприан Старозагорски

На Светли понеделник, когато книгата на книгите повелява да се радваме, пеем и веселим, защото "Исус Воскресе", ще срещнем вярата с музиката. Възможно е чрез единственият митрололит в България, който е и диригент – Киприан Старозагорски. В..

публикувано на 21.04.25 в 08:14

Домът е там, където сме заедно

След повече от 20 години в София, семейство избира Стара Загора за свой нов дом и вече четири години се радват на благата на малкия град. Във Великденското издание на „Моята неделя“ ви запознахме с – Андрей, Мария и двете им дъщери Анна и Адриана...

публикувано на 20.04.25 в 12:03

Вярата e терапия

Какво означава да си здрав? Според психолога Яна Христова това не е само физическо състояние, а усещане за вътрешен мир – със себе си, с мислите, тялото и средата ни. В предаването „Моята неделя“, тя обобщи връзката между вярата, психиката и..

публикувано на 20.04.25 в 11:39

Днес е единственият ден, в който всеки гост на Зографския манастир в Атон може да бие църковните камбани

Първият ден на Великден е единственият в годината, в който всеки гост на българския манастир " Свети Георги Зограф" в Атон може да бие църковната камбана колкото пъти иска. Любопитната подробност за Радио Стара Загора разказа кореспондентът на вестник..

публикувано на 20.04.25 в 10:40

Гергана Стоянова: „Трудностите ни изграждат като хора!“

Гергана Стоянова гостува в Стара Загора с нейния семинар „Аз уча, вярвам, мога, знам“. Самата тя сподели, че не за първи път идва в Стара Загора, но за първи път тази година. Тези семинари води вече повече от 4 години в над 80 града. Тя е всеотдайна,..

публикувано на 17.04.25 в 13:26

Да нарисуваш икона

25 деца посещават ателието по иконопис към православен храм " Света Троица" в Стара Загора. Занятията се водят от иконописеца Зорница Иванова. А нейни ученици са момчета и момичета на възраст от 8, та до 17 и нагоре години.  Един от тях е 12-годишният..

публикувано на 17.04.25 в 10:00