Изминаха се 130 г. от рождението на самобитния народен певец и гъдулар Стефан Георгиев Пенчев, известен като Стефан Бойновски от с. Бойновци, Габровско. Над седем десетилетия неговата музика звучи не само в родното му село и Габровския край, но и в много европейски градове. Смята се, че той е един от първите изпълнители на гъдулка, записан на грамофонна плоча.
Държавният архив в Габрово съхранява всички архивни документи на Стефан Бойновски, дарени от неговата дъщеря Минка Стефанова Цвяткова през 1987 г., обособени в личен фонд на негово име.
Биографични данни за живота и дейността на самобитния музикант разказа за Радио Стара Загора - Венета Георгиева, гл. експерт в Държавен архив - Габрово:
"Стефан Бойновски е роден на 15 юни 1892 г. в с. Бойновци, Габровско в бедното семейство на Георги Пенчев – прочут гайдар и Мария Колева. След като баща му си отива от този свят твърде рано, невръстният Стефан се захваща с тежкия и непосилен за едно дете труд на нивата. Получава като подарък една гъдулка от Мянко Иванов Мянков, на която започва да се упражнява. На 9-годишна възраст сам изработва първия си музикален инструмент. Със своята гъдулка започва да свири и пее по сватби, седенки и събори. След казармата Стефан Бойновски участва в Междусъюзническата война (1913 г.) и в Първата световна война. През 1916 г. е тежко ранен в дясната ръка. След войната работи като строител, колар, дърводелец и същевременно продължава да свири и пее.
Стефан Боновски прави първите си записи за грамофонна плоча в София през 1929 г., след като към него проявяват интерес двама предприемачи от софийската фирма „Мартинов – Обретенов“, които решават да търгуват и произвеждат грамофонни плочи. Свързват се с него чрез габровските си посредници Ради Точиларов и Христо Цонев. Сред записаните произведения са: „Рано ранила Грозданка“, „Извеждане на булката“, „Кирчо на чардак стоеше“ и др. През 1932 г. Симеон Петров – търговец на грамофонни плочи в Париж предлага на народния талант да направи записи на 24 грамофонни плочи. Година по-късно следват записи в Прага, Виена, Берлин. Завръща се в родното село и продължава работата си като строител и майстор на каруци. Музиката и песента на твореца продължава да се носи по села и градове по различни поводи за радост на всички.
По време на Втората световна война творчеството на прочутия гъдулар секва. След 9 септемви 1944 г. музиката на Стефан Бойновски получава високо обществено признание. През 1960 г. в Габрово идват Филип Кутев и Живка Клинкова, които записват няколко песни от музиканта. Същата година е поканен да свири в зала "България". „Пях така, както не съм пял в живота си“ спомня си народният певец, описан в биографичен очерк за от Цв. Костов (1976). През следващите години записва и в Радио София. Участва във филма "Трите приятелки" и в много фестивали и надпявания, от които получава грамоти и отличия. Журналистът Стоян Белчев го нарича „Старопланинския Орфей“ в статията си във в. „Балканско знаме“ през 1984 г. Стефан Пенчев умира на 23 януари 1980 г. в родното с. Бойновци, но творчеството му остава дълбоко в сърцата на хората".
Разговора с експерта от Държавен архив - Габрово и музика на Стефан Пенчев можете да чуете от звуковия файл.
Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..
Аегония е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..
Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..
Представителство на Съюза на българските художници – Стара Загора и Художествена галерия – Стара Загора канят старозагорската публика и гостите на града на 5 април 2025 г. (събота), от 17.30 ч. за откриването на изложбата „Взаимодействия“. Експозицията..
Тази вечер, от 19.00 часа, на сцената Държавна опера Стара Загора се завръща впечатляващата продукция на операта „Фауст”. В настоящата 2025 година първият извънстоличен оперен театър празнува вековен юбилей, представяйки най-успешните заглавия от..
Традиционната си пролетна изложба откриха ямболските художници в галерия „Кирил Кръстев". В експозицията са представени над 60 творби. В експозицията са представени творби на 28 автори от Ямбол, Сливен, Елхово и Болярово, разказва председателят..
Шест късометражни филма ще бъдат представени тази вечер (03.04.) от 18:00 ч. в Регионална библиотека "Захарий Княжески". Блок прожекцията е с времетраене 70 минути, при вход свободен. Селекцията е на платформата за късо кино "Кинематограф", а..
В Залата за временни експозиции на Художествена галерия Стара Загора може да разгледате изложбата „Безкраен разговор“ . В експозицията са включени подбрани натюрморти с цветя, от богатата колекцията на културната институция, на автори като Елисавета..
На 2 април отбелязваме Международният ден на детската книга. Датата е рождена на обичания датски писател Ханс Кристиан Андерсен, роден през 1805 г. Това е причината през 1958 г. ЮНЕСКО да учреди Международен Златен медал на името на Андерсен,..
Поетесата Живка Барова ще изненада тази вечер своите почитатели и приятели с първата си книга с разкази „Намигване“. Представянето е от 18:00 ч. в Изложбена зала "Байер". След няколкото стихосбирки, за първи път авторката се обръща към..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net