Изминаха се 130 г. от рождението на самобитния народен певец и гъдулар Стефан Георгиев Пенчев, известен като Стефан Бойновски от с. Бойновци, Габровско. Над седем десетилетия неговата музика звучи не само в родното му село и Габровския край, но и в много европейски градове. Смята се, че той е един от първите изпълнители на гъдулка, записан на грамофонна плоча.
Държавният архив в Габрово съхранява всички архивни документи на Стефан Бойновски, дарени от неговата дъщеря Минка Стефанова Цвяткова през 1987 г., обособени в личен фонд на негово име.
Биографични данни за живота и дейността на самобитния музикант разказа за Радио Стара Загора - Венета Георгиева, гл. експерт в Държавен архив - Габрово:
"Стефан Бойновски е роден на 15 юни 1892 г. в с. Бойновци, Габровско в бедното семейство на Георги Пенчев – прочут гайдар и Мария Колева. След като баща му си отива от този свят твърде рано, невръстният Стефан се захваща с тежкия и непосилен за едно дете труд на нивата. Получава като подарък една гъдулка от Мянко Иванов Мянков, на която започва да се упражнява. На 9-годишна възраст сам изработва първия си музикален инструмент. Със своята гъдулка започва да свири и пее по сватби, седенки и събори. След казармата Стефан Бойновски участва в Междусъюзническата война (1913 г.) и в Първата световна война. През 1916 г. е тежко ранен в дясната ръка. След войната работи като строител, колар, дърводелец и същевременно продължава да свири и пее.
Стефан Боновски прави първите си записи за грамофонна плоча в София през 1929 г., след като към него проявяват интерес двама предприемачи от софийската фирма „Мартинов – Обретенов“, които решават да търгуват и произвеждат грамофонни плочи. Свързват се с него чрез габровските си посредници Ради Точиларов и Христо Цонев. Сред записаните произведения са: „Рано ранила Грозданка“, „Извеждане на булката“, „Кирчо на чардак стоеше“ и др. През 1932 г. Симеон Петров – търговец на грамофонни плочи в Париж предлага на народния талант да направи записи на 24 грамофонни плочи. Година по-късно следват записи в Прага, Виена, Берлин. Завръща се в родното село и продължава работата си като строител и майстор на каруци. Музиката и песента на твореца продължава да се носи по села и градове по различни поводи за радост на всички.
По време на Втората световна война творчеството на прочутия гъдулар секва. След 9 септемви 1944 г. музиката на Стефан Бойновски получава високо обществено признание. През 1960 г. в Габрово идват Филип Кутев и Живка Клинкова, които записват няколко песни от музиканта. Същата година е поканен да свири в зала "България". „Пях така, както не съм пял в живота си“ спомня си народният певец, описан в биографичен очерк за от Цв. Костов (1976). През следващите години записва и в Радио София. Участва във филма "Трите приятелки" и в много фестивали и надпявания, от които получава грамоти и отличия. Журналистът Стоян Белчев го нарича „Старопланинския Орфей“ в статията си във в. „Балканско знаме“ през 1984 г. Стефан Пенчев умира на 23 януари 1980 г. в родното с. Бойновци, но творчеството му остава дълбоко в сърцата на хората".
Разговора с експерта от Държавен архив - Габрово и музика на Стефан Пенчев можете да чуете от звуковия файл.
Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..
Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла „Млада Европа“ с концерт тази вечер от 18 часа в зала "Сливен" с участието на младия тромпетист Георги Грозев. Програмата включва произведения на Кристоф Глук, Йохан Баптист Неруда и Хайдн. Сцената..
С изключителен успех се увенчаха усилията на археологическия екип под ръководството на Даниела Агре и Деян Дичев, проучващи през ноември надгробна могила в землището на с. Капитан Петко войвода, община Тополовград. Разкопките са спасителни и се..
Текстове в трисричната ритмична стъпка амфибрахий ще представи пред старозагорската публика Ивайло Диманов. Авторският спектакъл на барда е тази вечер в къща-музей „Гео Милев“, от 18:00 ч. "Амфибрахий в до мажор" e необичаен проект, събрал..
Днес в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък е представянето на изложбата "На път с моя приятел" . Това е втората самостоятелна изява на Величка Николова , познато име в гилдията на рисувачите със светлина. " Изложбата е за..
Днес от 18.30 часа в РБ "Захарий Княжески" е представянето на "Нокомис", първата публикувана прозаична творба на поетесата-преводач Катерина Стойкова. Стара Загора е втората спирка в националното турне на авторката, която се завърна от САЩ за..
Коледен концерт с аранжировки на известни коледни песни ще представят Акапелна формация „Хармоникс“. Концертът е на 9 декември от 19 часа в Държавен куклен театър - Стара Загора. Г рупата е подготвила богат репертоар специално за..
Следващите минути са на вълните на думите, които раждат поезия и вдъхновяват за музика и творчество. При 14-годишната Мария-Роза думите спират за почивка, продължават пътуването си с усмивка и се превръщат в цветни хвърчила. Полетът им е досега е..
Спектакълът „Косвени щети" по книгата на носителката на Нобелова награда за литература Светлана Алексиевич „Войната не е с лице на жена" ще се играе тази вечер от 19 ч.в Казанлък на сцената на театър "Любомир Кабакчиев". Режисьор и мениджър на проекта e..
Оперният диптих от Джакомо Пучини "Джани Скики и Самодивите" са премиерните заглавия, които ще бъдат представени в четвъртък и петък, 21 и 22 ноември от 19 часа. Тогава е официалното начало на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net