Стратегическа визия за развитие на електроенергийния сектор на Република България 2023 г. - 2053 г., която беше представена и приета от МС използва работата на Комисията по енергиен преход (КЕП), но на парче. Очевидно авторите се опитват да прибавят легитимност на този документ, който ние – членовете на комисията не познаваме и който поставя въпроса кой я е изготвил. От друга страна е спорно доколко Стратегията отговаря на европейската стратегическа рамка и целеполагане и на поетите от България ангажименти по международни споразумения.
Като зам.председател на КЕП, ангажиран до този момент с всичките дейности, категорично подчертавам, че представената визия не е била обсъждана в КЕП и не се базира на работата до момента в Комисията- нито взима под внимание първоначалните допускания, нито взима под внимание редицата коментари, критики и съображения, които са отправени както от Европейската комисия, така и от членовете на КЕП, каза в интервю за рубриката „Минутите за зелената сделка“ д-р Мария Трифонова, съпредседател на Комисията по енергиен преход.
По думите на д-р Трифонова България и към днешна дата няма Национална стратегия за развитието на енергетиката. Националният план за енергетика и климат трябва да се актуализира до средата на годината, каза тя и поясни, че закъснява изготвянето на пътната карта за въглеродна неутралност, която трябваше да бъде изготвена до края на 2022г.
Тя осветли и в какво се изразява работата на КЕП към момента. Комисията работи вече четири меса в очертаването на двата сценария и подготовката на доклад, вкл. и съответната карта за въглеродна неутралност, които да представи пред експертите от ЕК и да се представи като доклад пред НС.
Да се очертаят необходимите мерки, за да се изведат от експоатация поетапно въглищните централи е в правомощията на Комисията. Тя не е орган, който може да вземе решение за това. Експертите, които членуват в нея дават насоките и възможностите, които да се вземат под внимание от експертите на ЕК и да бъде представено това и пред НС като доклад с възможни сценарии за развитие на енергийния сектор.
Агрофотоволтаиците могат да бъдат много полезни за земеделските стопани и за околната среда, като едновременно увеличават производителността на земята и генерират евтина енергия от възобновяеми източници. С вече реализирани успешни проекти в Европа и..
През последните седмици стана ясно, че осем големи проекта по Плана за възстановяване и устойчивост няма да бъдат изпълнени, заради големи забавяния и невъзможност да бъдат разплатени на време. Сред тях са и предвидените пилотни проекти за..
Корина Мурафа е румънска експертка по въпросите на справедливия преход. В интервю с полската журналистка Малгожата Кулбачевска-Фигат се коментира напредъкът в усвояването на европейските средства за трансформация на въглищните региони и как..
Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът стартира в сътрудничество между Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на..
Eкспертни дискусии за икономическото бъдеще на въглищния регион ще се проведат в залата на хотел „Верея“ в Стара Загора на 12 март 2025 г. Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“..
На 5 март 2025 г. Стара Загора ще се превърне в център на дигиталната трансформация и иновациите с провеждането на съвместното информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“. Форумът е организиран от мрежата на Европейските..
Общественият превоз в община Казанлък вече ще се извършва почти изцяло с електробуси. Това стана възможно по съвместен проект с община Павел баня. Той се реализира с цел намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. Общата му стойност е 8,3 млн...
Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..
Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..
Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net