В Ямболска област приключи изследването за наличието на радон в жилищните сгради. В момента се събират устройствата, а до месец се очаква да бъдат обявени и резултатите от проучването. Изследването се прави, тъй като преди няколко години, в региона е засечена повишена концентрация на радон.
Изследването за обемна активност на радон в областта започна в началото на миналата година. Специални детектори бяха поставени в домовете на доброволци в най-обитаваните стаи на първи и приземни етажи, уточни директорът на РЗИ – Ямбол д-р Радостина Калчева.
"В момента сме в процес на събирането им. Около 100-на сме събрали и предстои да бъдат изпратени, на етапи ще ги пращаме. Надяваме се всичките 1000 да успеем да съберем, тъй като една година е много време- някои са ги забравили, други са изхвърлени."
След анализ на данните резултатите ще бъдат обявени от Националния център по радиология и радиационна защита.
Радонът е естествен радиоактивен газ, който еневидим, без мирис и вкус, във високи количества може да причини рак на белите дробове.
На 18 май 2023 г. /четвъртък/, в 12:00 часа, ще бъде отворена системата за електронно записване на първокласници за учебната 2023/2024 година. Тя ще бъде затворена на 30 май 2023 г. Регистрации, редактирания и откази по заявленията за прием, ще могат да..
Горските стражари и служителите на Югоизточното държавно предприятие през миналата направили близо 38 000 проверки и са издали 1067 акта. „Четири от дадените актове на прокуратурата са завършили с присъда - глоба или пробация. Но остава ниска..
На 31 март и 1 април, петък и събота, в Градския парк на Ямбол и в Лесопарк „Боровец“ за втора поредна година ще се проведе Национален университетски лекоатлетически крос. Събитието е организирано от Община Ямбол, Асоциацията на студентския..
Производители на тютюн настояват пред Министерството на земеделието за удължаване до 30 април на срока за вписване на земеделските стопани в Регистъра на тютюнопроизводителите за 2023 година. Това става ясно от писмо, разпространено от Цветан Филев,..
На Велики четвъртък (13 април) и Велика събота (15 април), малки и големи старозагорци и гости на града, имат покана да се включат в пъстрия празник на Зоопарка в Стара Загора. „Цветен Великден с деца и животни" е мотото на инициативата, която с много..
До 9 април ще бъде затворено за движение кръговото кръстовище на входа на Ямбол на влизане от Сливен и автомагистрала "Тракия". Създадена е временна организация на движение. В района на кръстовището се извършват довършителни строително- монтажни..
Според експерти на сдружението, на базата на отчетени стойности от сензора, монтиран до язовир Копринка, и от този в с.Голямо Дряново, в интервала между 09.03.2023г. и 26.03.2023г., нормите многократно са надвишавали максимално еднократната..
Специализирана полицейска операция за противодействие на битовата престъпност, опазване на обществения ред, осигуряване на полицейско присъствие в уязвимите райони се провежда в област Стара Загора. Акцията стартира в ранните сутрешни часове и се..
Всички учебни заведения в Сливен са евакуирани, след като на електронната си поща са получили заплахи за бомби. Учениците бяха изведени от учебните сгради, а родителите извикани да ги приберат. В тази връзка община Сливен обяви 28 март за неучебен ден...
На официална церемония в районното управление на полицията в Нова Загора главният секретар на МВР главен комисар Петър Тодоров връчи нови пистолети и тейзери на служители от Областната дирекция на МВР в Сливен. Тодоров беше на посещение в Нова..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net