Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радан Кънев: България навлиза в опасна изолация

Снимка: БГНЕС

Европейският парламент официално одобри закон за ефективна забрана на продажбата на нови бензинови и дизелови автомобили в Европейския съюз от 2035 г., целящ да ускори преминаването към електрически превозни средства и борбата с климатичните промени. "Този подход с административна забрана и политически определена дата не е работещ. Няма да доведе до желания резултат. С мотивацията, която пазарната икономика дава и с различните форми на подкрепа за придобиване на електрически автомобил, това би могло да се получи". Това мнение изрази пред Радио Стара Загора евродепутатът от "Демократична България" Радан Кънев. Самият той е гласувал "против", защото по думите му "такъв политически натиск върху пазара не е разумен, но не бива да се драматизира ефектът от мярката върху България". 

Двигателят с вътрешно горене няма да изчезне от пазара, но производството в Европа няма да бъде възможно, категоричен бе българският евродепутат.

На ниво ЕК и ЕП се обсъжда финансови схеми за подпомагане при покупка на е-кола да станат задължителни за страните членки. Радан Кънев обясни философията на разисквания проектодокумент:

"Всеки европейски гражданин, когато пристъпи към покупка на зелен автомобил, ще има някаква подкрепа, която е идентична в рамките на ЕС". 

Колите с нулеви емисии трябва да станат достъпни и за средния българин. Много скоро на чисто пазарен принцип електромобилите ще започнат усилено да изместват конвенционалните превозни средства. 


Липсата на борба с корупцията и на правосъдна реформа е основен фактор, който блокира българския политически процес. Това води до неуправляемост на държавата и представлява заплаха за единството на целия ЕС пред лицето на руската агресия. България започва да навлиза в опасна изолация, единствено в компания на режима на Орбан в Унгария, изолирана от всички други европейски държави. 

"Една неуправляема държава, очевидно е слабо място за целия ЕС и за целия Северноатлантически съюз", отбеляза Кънев.

"Не е случайно това, че все по-усилено се говори за изолация на България от Шенгенското пространство и много тревожната перспектива за отделянето ни от Румъния. Шансовете ни догодина (б.ред. на 1 януари 2024 г.) да влезем в еврозоната намаляват с всеки ден на безвластие в България. Това е много свързано с факта, че в българската политика не се предприемат мерки срещу утвърдени корупционни модели", предупреди евродепутатът. 

За новата коалиция между “Продължаваме промяната” и “Демократична България” Радан Кънев коментира "да вдъхнем доверие и надежда на много българи".




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Задържаха шофьор с 15 кг марихуана в Хасково

15 кг марихуана залови хасковската полиция след гонка със софиянец. Мъж на лек автомобил не се подчинил на полицаи от Димитровград и не спрял на подадената стоп палка.  Започнало преследване, което продължило до старозагорското село Средец. Там..

публикувано на 24.11.25 в 07:34

Слънчев понеделник, с температури до 15°

Днес ще бъде слънчево, на места в равнинните райони от страната преди обяд видимостта ще е намалена. Вятърът ще се ориентира от юг-югозапад и в повечето райони ще е слаб. Максималните температури ще са между 10° и 15°, в София – около 11°. В планините ще..

публикувано на 24.11.25 в 05:31

При три акции задържаха над 32 кг марихуана в Старозагорско

При три отделни акции в Старозагорско полиция и Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" задържаха близо 32 кг марихуана и дилъри на наркотици. При съвместна акция с дирекция "Борба с организираната престъпност" в Стара Загора е..

публикувано на 23.11.25 в 15:10

Ремонтират 10 улици в Елхово

Ремонтни дейности по 10 улици предстои да бъдат извършени в град Елхово през следващите месеци. Инвестицията е за над 6 млн. лева, предава кореспондентът ни Даниела Костова. Близо 5 млн. и 300 хил. лева са европейски средства от Стратегическия план за..

публикувано на 23.11.25 в 10:21

Облачна, но все още топла за сезона неделя

Днес със слаб до умерен вятър от запад-северозапад в страната ще прониква студен въздух. Над повечето райони ще се задържи предимно облачно и на места с прекъсване ще вали дъжд.  Над Южна България облачността ще се разкъсва и след обяд ще бъде предимно..

публикувано на 23.11.25 в 09:39

13 хил. дръвчета бяха засадени на мястото на опожарена гора край Стара Загора

В Стара Загора стотици доброволци се включиха в залесяването на унищожената при голям пожар миналата година територия в местността „Седми километър“ край града. В днешния ден бяха засадени 13 000 фиданки от вида атласки кедър на площ от 65 дка...

публикувано на 22.11.25 в 17:09

Все още има налични противогрипни ваксини в РЗИ - Ямбол

В Регионалната здравна инспекция в Ямбол все още могат да бъдат поставени противогрипни ваксини. Очаква се броят на заболелите през този сезон да е най-голям в края на януари.  След регистриран ръст на заболели  от остри респираторни инфекции преди..

публикувано на 22.11.25 в 16:44

Студен атмосферен фронт навлиза в страната

През следващото денонощие над страната ще премине студен атмосферен фронт . През нощта облачността ще е значителна и валежи от дъжд ще има в Западна и Централна Северна България.  Утре, след временно спиране на валежите, след обяд на места в западната..

публикувано на 22.11.25 в 16:29

Транспортират пострадал с медицински хеликоптер от Ямбол до "Пирогов"

Системата за спешна медицинска помощ по въздуха е задействана днес в  Ямбол. 49- годишен мъж, който преди обед, е  бил приет в спешното отделение на многопрофилната болница в Ямбол със счупен лумбален прешлен, се е наложило да бъде  транспортиран..

публикувано на 22.11.25 в 15:50

13 хил. дръвчета бяха засадени на мястото на опожарената гора в местността "Седми километър"

В Стара Загора стотици доброволци се включиха в залесяването на унищожената при голям пожар миналата година територия в местността „Седми километър“ край града. В днешния ден бяха засадени 13 000 фиданки от вида атласки кедър на площ от 65 дка...

публикувано на 22.11.25 в 14:26