Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга със спомени за Васил Левски ще представи в Сливен негов родственик

2
Снимка: интернет

 

 Днес от 17,30  ч. във Военния клуб в Сливен, родственикът на Апостола – Петър Караиванов ще представи новото издание „Васил Левски по спомени на Васил Караиванов –първи братовчед на Апостола“. Това е и поводът да потърсим наследника на Васил Левски – Стефан Караиванов, родственик на великия карловец по майчина линия. Прадядото на Стефан Караиванов е наследник на Генчо Караиванов, брат на баба Гина Караиванова, майката на Левски, по мъж Кунчева.  Децата им - прадядото Васил Караиванов, синът на Генчо и Васил Иванов Кунчев са първи братовчеди и близки сподвижници. Прадядото е бил съдържател на Караивановия хан срещу дома на баба Гина, където Левски е отсядал, там са се срещали и местните комитетски дейци. По-късно, при подготовката на Априлското въстание тук са идвали и Панайот Волов, Тодор Каблежков и Георги Бенковски. И ханът бил известен като хана на апостолите.

  Но след Освобождението ханът е съборен. „Васил Караиванов е избран за първи кмет на Карлово, още преди да бъде подписан Санстефанския мирен договор, на 16.01.1878 г.  и това го прави първият демократично избран демократично кмет изобщо в България.“, разказва Стефан Караиванов днес.

 Братовчедът на Левски – Васил Караиванов имал трима сина Георги, Стефан – дядото на събеседника ни и най-малкият - Петър Караиванов. Петър Караиванов е събирал спомените и разказите на своя баща, който до последно е бил с добра памет, търсил и събирал документи, писма и снимки за Апостола. “Книгата му е резултат на 55-годишни търсения и събирателска дейност., епохален труд от който се ползват и до днес историците, когато пишат по темата за Васил Левски.“, казва с гордост племенникът му.

   „Безценните си архиви той пазеше в голямата си библиотека в стар апартамент в София. За съжаление, след като чичо ми издаде своята книга през 1987 г. след толкова усърден труд и многократно проверяваните факти, които публикува в тази книга,  почива на следващата година без да остави наследници. Негов съсед се самонастанява в жилището, но въпреки водените от фамилията ни дела, не можахме да си върнем най-ценното – архивите за  и от Дякона,  нито апартамента“, казва със съжаление Стефан Караиванов.

  Днес, родственикът на Апостола има идея за документален филм по спомените на неговия пра-дядо, събрани в тази книга. 

 В книгата са публикувани и писмата на внучките на баба Гина, трите дъщери на Яна – Гина, Мария и София, в които благодарят на  Васил Караиванов, че ги е спасил от събитията през юли  1877 г., които карловци помнят като „Страшното“. За съжаление не само снимката, подарена от Апостола на неговия братовчед изчезва в тези страшни дни. По-късно след 1945 г. изчезва и сандъка с пушките за готвената революция от карловския комитет, който се пази в Караивановия хан, сред които родствениците разказвали, че била и пушката на Дякона

 В звуковия файл чуйте разказа на родственика на Левски Стефан Караиванов.


Чуйте два от спомените, които се разказват в семейството на Стефан Караиванов от родствениците на баба Гина Кунчева за нейната смелост, гордост, твърдост и майчината й сила, когато разбира няколко дни, че синът й Васил е заловен на 27-ми декември от турците и когато като млада булка дава урок на турчин, който я задява.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Новозагорски ученици на ревю с абитуриентски облекла на родители, баби и дядовци

Абитуриентски рокли и костюми от 60-те години на миналия век до съвременни образци представиха учениците от новозагорското средно училище "Христо Ботев" по повод юбилея на училището – 165 години Класно училище. Модното дефиле на учениците бе..

публикувано на 29.04.25 в 19:26

В столицата на самардалата в България - гурковското село Конаре, залагат на туризма

На развитието на селския туризъм залагат в гурковското село Конаре.  "В населеното място къщите за гости са вече четири, около 60 са местата за настаняване, но с месеци напред няма свободни места", не без гордост споделя кметът Станчо Стефанов...

публикувано на 29.04.25 в 09:00

Светлина от кратуни

Ако чуете изразът "Голяма си кратуна!" не бързайте да се обиждате. Въпреки негативния смисъл, с който сме свикнали да приемаме подобно изказване, кратуната в днешно време може да е комплимент, защото е материал, с който се създава красиво изкуство...

публикувано на 27.04.25 в 12:30

В „60 минути повече Lifestyle“: Българска шевица и традиционни женски имена са върху серия лакове

Пролетта вдъхновява за свежи идеи, включително в областта на маникюра, който вече е форма на себеизразяване, повлияна от глобални тенденции. В предаването „60 минути повече Lifestyle“ ни гостува Мариела Иванова, която разказа за своя път в бизнеса с..

публикувано на 25.04.25 в 15:47

Световният ден на книгата беше отбелязан и в Болярово

По случай Световния ден на книгата, заместник-кметът на община Болярово Нина Терзиева, се включи в инициативата "Походът на книгите" на СУ "Д-р Петър Берон", град Болярово.  По покана на училищното ръководство, г-жа Терзиева за поредна година извървя..

публикувано на 24.04.25 в 16:28

Откриват монумента със спътник "1300 години България" на 30 април

Плеяда звездни имена, сред които и първият български космонавт Георги Иванов , са поканени да участват в церемонията по  откриването на Монумент със спътник "България 1300", следващата сряда - 30 април.  "Церемонията  в парк  Артилерийски е с..

публикувано на 23.04.25 в 16:48

Съдебната медиация се завръща

Конституционният съд отмени задължителната съдебна медиация в деня, в който трябваше да заработи (1 юли 2024г.). Преди това в страната се проведе подбор на медиаторите, които задължително трябваше да са юристи. За всеки съдебен район имаше определена..

публикувано на 23.04.25 в 14:15

Еньо и Енина - щъркелите -инфлуенсъри от казанлъшкото село Енина

Двойка щъркели са най-новата атракция на казанлъшкото село Енина.   Птиците избират населеното място за свой дом преди три години, разказа кметът на селото Димитрина Дончева.   Щъркеловото гнездо тогава измайсторяват нейният син а Радослав и Димитър..

публикувано на 21.04.25 в 09:35

Вярата и музиката среща с дирижирането Митрополит Киприан Старозагорски

На Светли понеделник, когато книгата на книгите повелява да се радваме, пеем и веселим, защото "Исус Воскресе", ще срещнем вярата с музиката. Възможно е чрез единственият митрололит в България, който е и диригент – Киприан Старозагорски. В..

публикувано на 21.04.25 в 08:14

Домът е там, където сме заедно

След повече от 20 години в София, семейство избира Стара Загора за свой нов дом и вече четири години се радват на благата на малкия град. Във Великденското издание на „Моята неделя“ ви запознахме с – Андрей, Мария и двете им дъщери Анна и Адриана...

публикувано на 20.04.25 в 12:03