Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Данчов - иконописецът получил признанието да е сред най-приближените хора на Апостола

На 18 февруари България преклони глава за 150-ти път пред великото дело на Васил Левски. В памет на Апостола на българската свобода с поредица от материали Радио Стара Загора в партньорство с Министерството на културата ви разказва за живота и делото му, с които миналото на област Стара Загора е тясно свързана в този период. 

Няколко са обектите, които и днес напомнят за пребиваването на Апостола в Ески Заара и околията - реплика на Метоха, в който  е живял, Светиниколско училище, където е учил, стенопис на северната стена на храм „Свети Димитър“, улица в центъра на града, която носи неговото име, килията, в която се е крил в Мъглижкия манастир, къщата на близкия му съратник Георги Данчов в Чирпан, където Зографинът рисува и приемания за най-точен портрет на Дякона.

В предаването „Репортер“ ви припомняме за връзката на Апостола с Георги Данчов-Зографина. Знаете навярно, че община Чирпан започна кампания за набиране на средства, за да откупи родната къща на художника-революционер, но дали това ще се случи в близко бъдеще няма как да знаем. Не знаем и колко далечно е бъдещето неговият дом да се превърне в музеен обект…

В прикачения звуков файл Мила Маринова ви представя Георги Данчов - иконописецът получил признанието да бъде сред най-приближените хора на Дякон Левски. 

Има много български художници рисували Васил Левски, но само един от тях го е познавал лично. И това е Георги Данчов-Зографина - верния приятел и съратник на Левски. Пионерът на фотографията в страната ни оставя за поколенията един живописен, един литографски и един недовършен портрет на Апостола. Той е този, който изготвя фалшивите тескерета на Дякона при обиколките му из поробена България. Пак той измисля тайния шифър за кореспонденция между комитетите в Тракия.   

На 23 години Данчов получава най-високата награда за достойнство, а именно правото да е от най-приближените работници на Апостола на свободата. Запознават се през 1869 година. "Тази среща между двамата се оказва знакова, както за Левски, така и за Данчов. Не е много ясно дали през зимата или пролетта на 1869 година се запознават, но по-важно е, че в тази далечна година те се обричат един на друг", подчертава Нанси Маринова – директор на ИМ в Чирпан.

В периода 1869-1872 година в Тракия се изгражда широка мрежа от революционни комитети – в Чирпан, Сливен, Стара Загора, Ямбол, Котел, Нова Загора, Пловдив и в други населени места. В книгата „Миналото“ Стоян Заимов представя общата съвместна обиколка на Тракия на тримата първостроители на Вътрешната революционна организация – Васил Левски, отец Матей Преображенски и Георги Данчов-Зографина така: Като отиват в Панагюрище с вярно предчувствие за ролята, която това велико селище има да играе в  бъдещата априлска епопея, те решават да поостанат за по-дълго време в този град. За целта Левски се главява за даскал в местното училище. Георги Данчов се спазарява да зографисва нова черква, а Миткалото шета напосоки из града и околните села като светогорски монах- таксидиот по просия за някакъв манастир „Свети Георги-Победоносец“, измислен от самия него, в който е била предвиждана тайна лаборатория за строеж на модели „вечен двигател“ или „перепетомобил“, според неговото определение за търсене на глобална енергия за бъдещето.

Ателиетата на Георги Данчов са хановете, в които замръква по обиколките си с Левски, Диарбекирската крепост, стаичките под наем на поборник с пенсия от 50 лева. Изложбена зала му е цяла следосвобожденска България. Подобно на Иван Вазов в литературата, революционерът с четка създава своя "епопея на забравените". Литографските му патриотични композиции висят в канцелариите на младата държава, те са и до семейните снимки във всеки родолюбив български дом. Данчов рисува портретите на Христо Ботев, Георги Раковски, Захари Стоянов, Стефан Стамболов, Любен Каравелов, но сред всички ликът на Апостола е особено ценен и още навремето живите поборници са поразени от постигната изключителната прилика. До края на живота си Георги Данчов има за образец скромността и величието на Дякона. 

Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Заупокойна молитва и литийно шествие ще отбележат 148 години от Старозагорското клане

С литийно шествие и заупокойна молитва на 19 юли ще бъдат отбелязани 148 години от Старозагорското клане. 19 юли 2025 г. се отбелязва като Ден на възпоменание на жертвите, загинали при опожаряването на Стара Загора и Старозагорското клане през 1877 г...

публикувано на 15.07.25 в 14:36

платена публикация
Застрахователният пазар в период на инфлация и криза - интервю с Диляна Колева от Сомони Брокер Инс

В условията на инфлация и икономическа несигурност, въпросите за застраховките и финансовата защита стават все по-актуални за българските граждани и бизнеса. За да разберем как да се ориентираме в съвременните предизвикателства на застрахователния пазар,..

публикувано на 10.07.25 в 16:18

платена публикация
Присъединяване на България към еврозоната 2026: стратегии за подготовка и съвети от финансиста

Автор: Николай Колев, икономист и управител на финансова група „Сомони", която оперира на българския пазар от началото на 90-те години. Сомони е доверен партньор повече от 25 години в сферата на финансовите услуги и валутна търговия. Можете да се..

публикувано на 08.07.25 в 17:07

Затварят временно пътя Казанлък – Енина на 14 юли

На 14 юли (понеделник) ще бъде временно затворен за движение общинският път между Казанлък и село Енина (SZR1061) в часовете между 09:00 и 16:00 часа. Ограничението обхваща участъка от кръстовището с Републикански път I-5 (Казанлък – Шипка) до началото на..

публикувано на 08.07.25 в 14:33

От 18 юни се ограничава движението в посока Бургас в участъка между 157-и и 162-ри км на АМ "Тракия"

От 9 чaса на 18 юни (сряда) ще бъде ограничено движението в посока Бургас в участъка от 157-и до 162-ри км на АМ „Тракия“.  Промяната в организацията на движение е за ремонтни дейности по надлеза над жп линията София – Бургас, при 159-ти км на..

публикувано на 16.06.25 в 18:43

Млади музиканти от Стара Загора излизат на сцена този петък

На 13 юни (петък) от 18:30 ч. сцената на античния форум „Августа Траяна“ в Стара Загора ще оживее с концерта „Жица под липите“ – изява на млади таланти от града. Събитието се организира от Международния младежки център и събира ученически групи, които ще..

публикувано на 12.06.25 в 07:30

Показват „Повелителят на конете“ в Стара Загора

В регионална библиотека „Захарий Княжески“, от 18,30 часа днес ще бъде представен филмът на Любомир Радев „Повелителят на конете“. Лентата е трета от документалната поредица "Древната Цивилизация". В този трети филм се пренасяме..

публикувано на 09.06.25 в 16:37

„Лято – на Таланти богато“ – това е мотото на „Таландиада“ Хасково 2025

Талантиада с усмивки, вход свободен и награди за всички организира в Хасково известната актриса и продуцент Илиана Балийска. В рамките на „Таландиада“ Хасково 2025 ще се проведе конкурсът „Мини Мис и Мини Мистър“- Оригинала. Празникът на..

публикувано на 07.06.25 в 12:38

Отбелязваме Деня на Ботев с общоградски ритуал за поклонение

На 2 юни 2025 г. отбелязваме Деня на Ботев и загиналите за национално освобождение на България.  По този повод Община Стара Загора и Втора Тунджанска механизирана бригада организират  общоградски ритуал за преклонение пред подвига и почитане на..

публикувано на 30.05.25 в 11:05

Специализираното изложение за земеделие БАТА АГРО ще представи 204 фирми от агросектора

Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно,..

публикувано на 08.05.25 в 07:10